Siły zbrojne

Przeciwlotnicze szkolenie NATO w przyszłym roku w Polsce

Fot. ppłk. Maciej Wereszczyński /CSSP/ dgrsz.mon.gov.pl
Fot. ppłk. Maciej Wereszczyński /CSSP/ dgrsz.mon.gov.pl

W przyszłym roku w Polsce odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego ćwiczenia wojsk naziemnej obrony powietrznej NATO pod kryptonimem Tobruq Legacy. Szkolenia prowadzone są co najmniej od kilku lat, i mają na celu doskonalenie współdziałania obrony powietrznej krajów NATO. W Koszalinie odbyła się konferencja planistyczna przygotowująca do ćwiczeń.

Tobruq Legacy to organizowane od co najmniej kilku lat ćwiczenie, mające na celu doskonalenie współdziałania systemów obrony powietrznej z różnych państw NATO. Jest to ważne szkolenie, bo w jego ramach przeciwlotnicy wykorzystujący na co dzień różne zestawy rakietowe, systemy wykrywania oraz dowodzenia mogą współpracować w ramach jednego ugrupowania naziemnej obrony powietrznej (Surface Based Air Defense).

Ćwiczenia z tej serii obejmowały w ubiegłych latach także strzelania rakietowe, ale chyba ich najważniejszym elementem jest właśnie zgrywanie elementów obrony przeciwlotniczej wojsk NATO, w tym w szczególności systemów dowodzenia. Przyszłoroczna edycja ćwiczenia odbędzie się w Polsce, a w dniach od 25 do 28 września  terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie odbyła się wstępna konferencja planistyczna.

Jak podaje por. Igor Ściepłek, w konferencji udział wzięli, oprócz przedstawicieli z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwu Operacyjnemu Sił Zbrojnych, delegacje: Bułgarii, Combined Air Operations Center Uedem, Combined Air Operations Center Torrejon, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Multinational Aircrew Electronic Warfare Training Facility, NATO Airborne Early Warning, Niemiec, Norwegii,  Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii.

image
Fot. ppłk. Maciej Wereszczyński /CSSP/dgrsz.mon.gov.pl

Na wstępie Szef Zarządu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej gen. bryg. Stefan Mordacz przywitał przybyłych, zapoznał ich z celami i wyzwaniami stojącymi przed organizatorami oraz uczestnikami ćwiczenia, a także życzył owocnego spotkania. Następnie, prace kontynuowano w poszczególnych syndykatach. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu jednostek plot SZ RP oraz obejrzenia strzelań rakietowych zestawów przeciwlotniczych S-125 NEWA SC., które to strzelania wykonywane są podczas zgrupowania poligonowego dywizjonów rakietowych 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

image
Fot. ppłk. Maciej Wereszczyński /CSSP/ dgrsz.mon.gov.pl

Przyszłoroczna edycja tego ćwiczenia odbędzie się w czerwcu 2019 r. w oparciu o bazę szkoleniową wybranych poligonów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.