Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2024: Chunmoo z nową rakietą

Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl

Podczas targów Eurosatory 2024 koreański koncern Hanwha Aerospace pokazuje system artylerii rakietowej Chunmoo wraz z pociskiem rakietowym nowego typu o donośności 160 km.

Podczas tegorocznego Eurosatory demonstrowana jest po raz pierwszy pełnowymiarowa wyrzutnia systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Spolonizowana wersja tej wyrzutni, wykorzystująca system kierowania ogniem Topaz i ciężarówki Jelcz, znana pod nazwą Homar-K, jest już na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Łącznie zamówiono około 290 tych wyrzutni na potrzeby Wojska Polskiego, kilkadziesiąt z nich, zakupionych w ramach drugiej umowy wykonawczej podpisanej w kwietniu br., będzie wyprodukowanych w Polsce.

Pociski rakietowe do systemu Chunmoo - CGR-80 o donośności 80 km (na górze), CTM-MR o donośności 160 km (w środku), CTM-290 o donośności 290 km (na dole)
Pociski rakietowe do systemu Chunmoo - CGR-80 o donośności 80 km (na górze), CTM-MR o donośności 160 km (w środku), CTM-290 o donośności 290 km (na dole)
Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl

Obok wyrzutni demonstrowane są też trzy typy rakiet kierowanych, przeznaczonych do wykorzystania wraz z wyrzutnią Chunmoo. Dwa z nich, czyli kierowane rakiety kalibru 239 mm o donośności 80 km (CGR-80) i pociski taktyczne o donośności 290 km (CTM-290), zostały zakupione przez Polskę. Trzeci to z kolei nowa rakieta kierowana CTM-MR, o kalibrze 280 mm i donośności 160 km.

Czytaj też

Wyrzutnia Chunmoo jest w stanie przenosić równocześnie pociski dwóch typów, w dwóch modułach bojowych, co zwiększa elastyczność prowadzenia działań. Przedstawiciele Hanwha Aerospace zapewniają, że systemem Chunmoo zainteresowanych jest kilka krajów europejskich, obok Polski, która już go wykorzystuje (jako Homar-K).

Reklama

Dlatego rozważa się utworzenie Klubu Użytkowników Chunmoo (na wzór Klubu Użytkowników K9). W jego ramach poszczególne państwa mogłyby wymieniać się doświadczeniami z wykorzystania systemu oraz koordynować wsparcie logistyczne.

Chunmoo na Eurosatory
Chunmoo na Eurosatory
Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl
  • „Naszym celem jest, by stać się najbardziej zaufanym partnerem państw NATO, dostarczając skrojone na miarę rozwiązania i usługi poprzez silne partnerstwa z zainteresowanymi rządami i przemysłami" - powiedział prezes zarządu Hanwha Aerospace, Jae-il Son. - „Jesteśmy w pełni zobowiązani do wysiłków lokalizacyjnych związanych z tworzeniem miejsc pracy, transferem technologii oraz lokalną produkcją i utrzymaniem sprzętu, co będzie stanowić wkład do bezpieczeństwa narodowego i wzrostu gospodarczego" - dodał.
Reklama

Hanwha Aerospace demonstruje podczas Eurosatory 2024 także system modułowych ładunków miotających dla amunicji kalibru 155 mm (transfer tej technologii do Polski obejmuje druga umowa wykonawcza na haubice K9A1/K9PL), haubicę K9, w tym w wersji K9A2 z automatem ładowania, pociski taktyczne Taipers, bezzałogowy system lądowy Arion-SMET oraz pojazdy opancerzone.

Reklama

Komentarze (5)

  1. MiP

    A u nas jedna ekipa rządząca podpisała umowę na 218 wyrzutni a druga ekipa rządząca umowę na 79 wyrzutni a teraz będą negocjować transfer technologii do rakiet o zasięgu 80km..... Normalni negocjatorzy to najpierw negocjują transfer technologii a później podpisują umowy ale w tym kraju nic nie jest normalne

    1. Paweł P.

      Idź i podpisz. Będziemy produkować "naboje" do Homarów, nawet te duże.

    2. Stefan1

      MiP, rozumiem, że masz już takie negocjacje za sobą. Może powinieneś zaoferować swoją pomoc w przedmiotowej sprawie?

    3. MiP

      Stefan1 tak jest na całym świecie że najpierw negocjacje w sprawie transferu technologii a później ewentualne podpisanie umowy a nie podpisywać umowę a później negocjować gdy mamy związane ręce umową.

  2. Prezes Polski

    Niemcy właśnie pokazali swoją wersję himarsa. 12 rakiet gmlrs, ale ciekawsze jest to, że podobno ma mieć możliwość wystrzeliwania pocisków Cruise, podobno NSM. Ponieważ my zamówiliśmy ich sporą ilość, byłoby dobrze, gdyby dało się nimi strzelać z homarów.

    1. Davien3

      Nie da się. Nie są nie tylko zintegrowane ale też jest to zwyczajnie zbędne bo mamy sporo tańsze ATACMS

    2. OptySceptyk

      @Davien Nie ma wielkiego sensu strzelać NSM do celów lądowych, to prawda. Ale nic nie stoi na przeszkodzie strzelać z tych samych wyrzutni do celów morskich specjalistyczną rakietą przeciwokrętową. Niemcy unikną w takim układzie zakupu osobnych wyrzutni lądowych i artylerii nabrzeżnej.

    3. Davien3

      @OptySceptyk Owszem ale Polska ma oddzielne wyrzutnie pod NSM a Prezes pisze o nas a nie o Niemcach.

  3. AdSumus

    Czemu nie stoi na tej wystawie HOMAR-K i HOMAR-A?

    1. OptySceptyk

      A produkujemy któryś z tych systemów? I czy mamy prawo je sprzedawać?

    2. Essex

      a jest HOmar-A?????

  4. Piotrgra

    CTM-MR powinna być produkowana u nas.... Optymalne parametry.

    1. Davien3

      A to namów do tego Koreańczyków bo to co chcieli już dostali za Błaszczaka.

  5. szczebelek

    Będzie czwarta umowa wykonawcza na rakiety o zasięgu 160 km czy może zakupią je w ramach umowy produkcji pocisków 80 km?

    1. Davien3

      szczebelek na razie pociski o zasięgu 160km nie są nawet produkowane seryjnie Więc jaki zakup? Bo o produkcji w Polsce można jedynie pomarzyć.

Reklama