Siły zbrojne

"Produkcyjny" IBCS w rękach US Army

Fot. Northrop Grumman.
Fot. Northrop Grumman.

Northrop Grumman poinformował o przekazaniu armii amerykańskiej pierwszego Bojowego Centrum Operacji (Engagements Operations Centre – EOC) systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS w konfiguracji reprezentatywnej produkcyjnie.

Jak czytamy w komunikacie Northrop Grumman, dostarczona stacja IBCS EOC przeszła funkcjonalne audyty konfiguracji pod kątem głównych elementów konfiguracji oraz weryfikacji systemu i jest reprezentatywna dla konfiguracji produkcyjnej sprzętu i oprogramowania, które zostaną poddane testom kwalifikacyjnym przed przystąpieniem do IOT&E (Initial Operational Testing and Evaluation – wstępne testy operacyjne i ewaluacji). Od wyników tych ostatnich będą zależeć dalsze decyzje dotyczące produkcji systemu.

Dan Verwiel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych Northrop Grumman zaznaczył, że planuje się dostawy kolejnych systemów EOC, jak również jednostek łączności IFCN. Northrop Grumman zamierza dostarczyć do końca tego roku 11 EOC i 18 przekaźników IFCN dla programu IBCS.

System IBCS pozwoli na połączenie różnych sensorów i efektorów obrony powietrznej US Army w ramach jednej sieci, pozwalając na działanie na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor”. Przykładowo, możliwe stanie się wskazywanie celów pociskom Patriot PAC-3 MSE przez radary Sentinel zintegrowane z siecią dowodzenia, podczas gdy wcześniej do kierowania ogniem niezbędne były dane z radarów Patriot.

Z IBCS będą też integrowane inne elementy przyszłej architektury obrony powietrznej US Army, na przykład system krótkiego zasięgu IFPC Inc 2-I. Amerykanie zamierzają również tworzyć wspólne bataliony (dywizjony) obrony powietrznej, zawierające zarówno jednostki Patriot, jak i IFPC. Długofalowe plany armii, zawarte w nowej strategii obrony powietrznej, mówią też o wykorzystaniu danych IBCS do kierowania ogniem artylerii dalekiego zasięgu (w tym rakietowej). Dzięki temu łatwiejsze byłoby zwalczanie środków ogniowych potencjalnego przeciwnika, a nie tylko wystrzelonych przez nie rakiet.

Obecnie armia amerykańska planuje, że IBCS wejdzie do produkcji małoseryjnej w roku 2020 (po podjęciu decyzji Milestone C, wyznaczającej przejście z fazy badawczo-rozwojowej EMD, w której znajduje się obecnie, do fazy produkcji i rozmieszczenia). Dwa lata później, zgodnie z założeniami US Army, system osiągnie wstępną gotowość bojową. W sierpniu br., a więc jeszcze w ramach prac rozwojowych, planowane jest strzelanie próbne zestawu rakietowej obrony przeciwlotniczej/przeciwrakietowej z wykorzystaniem IBCS.

System IBCS został pozyskany przez Polskę w pierwszej fazie programu Wisła. Dwie baterie IBCS/Patriot mają być dostarczone do 2022 roku, a wstępna gotowość ma być osiągnięta w latach 2023-2024. MON informował wcześniej, że w sierpniowym strzelaniu z wykorzystaniem systemu IBCS będzie uczestniczyć polska delegacja. W drugiej fazie Wisły wstępnie zaplanowano integrację systemu z polskimi sensorami: radarami wstępnego wykrywania - pasywnymi (PCL/PET) i aktywnymi (P-18PL).

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.