Reklama

Siły zbrojne

Prezydent za nowelizacją koncepcji strategicznej NATO

Fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP
Fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP

Prezydent Bronisław Komorowski opowiedział się po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego za zmianą koncepcji strategicznej NATO w świetle zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Tematem posiedzenia RBN były zmiany, jakie wprowadzono w nowej doktrynie bezpieczeństwa Rosji. Według Bronisława Komorowskiego w Federacji nastąpił „zwrot w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego”. Prezydent RP stwierdził, że w odpowiedzi należy wzmacniać krajowy i sojuszniczy system obronny, dbając jednocześnie o jedność reakcji Zachodu.

Byłoby absolutnie wskazane, aby w tej sytuacji swoistą odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu oraz uruchomienie debaty nad tym na szczycie NATO w Warszawie w przyszłym roku

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski powiedział również, że powinno się rozpocząć debatę nad opracowaniem aktualizacji koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie, który odbędzie się w Warszawie w 2016 roku. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność realizacji postanowień szczytu w Newport, w tym w zakresie wsparcia krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Według Bronisława Komorowskiego szczególnie niepokojące jest zawarcie w doktrynie wojskowej Federacji Rosyjskiej możliwości wywierania presji na kraje sąsiednie. Obecna koncepcja strategiczna Paktu Północnoatlantyckiego, przyjęta w 2010 roku zakłada m.in., że „obszar Euro-Atlantycki jest spokojny, a zagrożenie konwencjonalnym atakiem na terytorium NATO jest niewielkie”. Zgodnie z treścią dokumentu Sojusz ma dążyć do rozszerzenia praktycznej współpracy z Rosją, także w obszarze obrony przeciwrakietowej.

Według koncepcji strategicznej kooperacja z Moskwą ma być oparta m.in. na traktacie NATO-Rosja z 1997 roku, naruszonym przez Federację Rosyjską wskutek aneksji Krymu i późniejszych działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie. W świetle aneksji półwyspu Pakt Północnoatlantycki zdecydował o zawieszeniu praktycznej współpracy z Rosją.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Mokotów

  Wymiana obecnego pana prezydenta na inną osobę będzie bardziej pożyteczne dla naszej armii niż zakup 1000 Leopardów.

  1. Davien

   Panie ppp, działo 8,8cm KwK 43 z King Tigera czy Jagdpanthery nie miało zadnych problemów ze zniszczeniem IS-2 nawet na 2-3km. A teraz co do Pantery vs D-25T wyniki testów rosyjskich i niemieckich róznia się diametralnie i podaja krańcowo rózne wartości. pan pisze wyłacznie o dziale 88mm z Tiger-a Ia były dwa działa tegokalibru na niemieckich czołgach.

 2. Patriot

  Czytam te komentarze i nie wierzę :-) Czy ktoś tu uważa Prezydenta Komorowskiego za męża stanu?

  1. antyonuca

   Tak, ja uważam

 3. RIKI

  Znana jest incjatywa pana Komorowskiego jeszcze jako marszałka sejmu kiedy to zabłysnoł pomysłem postawienia pomnika najeżdzcom bolszewickim i pomnik ten postawiono ! O zgrozo ! Wstyd i Hańba !

  1. 997andrew

   Pomnik nagrobkowy - czyli taki jakich wiele na każdym cmentarzu, który miał upamiętniać poległych a nie ich czyn. Takie pomniki postawione na grobach nawet zbrodniarzy nie budzą większych emocji, bo walka ze zmarłymi to raczej niezbyt cywilizowana tradycja.

 4. Janusz

  Aktualny poziom kierowania armią przez organy mające na to wpływ, a więc Pałac Prezydencki, BBN i MON oceniam na marny. Jako przykład podam jedną decyzję dotyczącą naszego transportera Rosomak. Panuje koncepcja zapewnienia "pływalności" Rosomaka, kosztem opancerzenia i dozbrojenia. W domyśle ma to być jedyny dostępny środek bojowy do pokonywania rzek i zdobywania przyczółka. Koncepcja ta sięga czasów ZSRR, kiedy przewagę nad przeciwnikiem miała zapewnić produkcja wprawdzie mało skutecznego ale również taniego, w ilości niwelującej poziom techniczny przeciwnika. Koncepcja ta sięga korzeniami do czasów II wojny światowej. W tej koncepcji zakłada się prowadzenie wojny w kolejnych, następujących po sobie starciach i odzyskiwanie terenu kawałek po kawałku. Starcia polegają na bezpośredniej walce "w zasięgu wzroku" i zakładają ponoszenie dużych strat. Rosjanie porzucili ta koncepcję po analizie I wojny irackiej, gdzie armia iracka stosująca zasadę "ilość za jakość" poniosła olbrzymie straty przez stosunkowo nieliczne oddziały, działające najczęściej poza obszarem widoczności. Niestety nasi planiści wciąż ćwiczą według tej koncepcji sprzed pól wieku i tak modelują kształt wojska polskiego. We współczesnym teatrze działań do bezpośredniego starcia dwóch walczących armii w "zasięgu wzroku" będzie dochodzić w nielicznych przypadkach, czego niestety nasi decydenci nie zauważyli. Z tego powodu armia rosyjska zgromadzona przy granicy z Ukrainą ma bardzo rozbudowane wojska rakietowe oraz w dużej liczbie systemy antyrakietowe. Aktualna koncepcja armii rosyjskiej zakłada ostrzelanie przedpola przez artylerie dalekiego zasięgu, rakiety manewrujące a następnie bombardowanie pod osłoną własnych systemów antyrakietowych. Jak do tego mają się aktualne ćwiczenia i koncepcje zdobywania przedpola przez nieuzbrojone Rosomaki, które muszą pływać ? Mamy ich ponad 600 sztuk i niedozbrajanie i nie dopancerzenie istotnie osłabia Polską armię. Podobnie jak brak własnych skutecznych wojsk rakietowych i systemów antyrakietowych. W tej chwili wszelkie wysiłki powinny pójść w tym kierunku.

 5. johny

  WikiLeaks ujawnia korespondencję nt. powiązań Komorowskiego z WSI O szokujących informacjach na temat urzędującego prezydenta i jego powiązań z WSI, które można znaleźć w depeszach Wikileaks, informuje portal wpolityce.pl. W depeszach tych czytamy: "WSI dosłownie rządziło Polską w latach 1991-2005. Byli odpowiedzialni za ekonomię. Było trudno ich pokonać. A to że Kaczyński mógłby to zrobić sam, trudno sobie wyobrazić. Wiele osób z WSI wciąż rządzi dużym biznesem w Polsce". Analitycy agencji wywiadowczej Stratfor zwracają uwagę na likwidację WSI, rolę, jaką odgrywali oficerowie tych służb w III RP, a także kontakty Bronisława Komorowskiego z wojskowymi. "Komorowski miał żywotny interes w zamiataniu tych spraw z powodu swoich powiązań z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Nawiasem mówiąc, wywiad wojskowy w Polsce posiadał wiele prywatnych firm, nawet aż do 1990 roku. Wiele ciemnych interesów zostało przeprowadzonych podczas polskiej "terapii szokowej", która była modelowym rozwiązaniem dla Rosji. Wszyscy wiemy, w jakim kierunku to poszło" - piszą analitycy Marko Papic, Michael Wilson i Lauren Goodrich. Do depesz WikiLeaks dotyczących Komorowskiego odnosi się też portal niezalezna.pl. Skupia się m.in. na tym, że analitycy agencji Stratfor rozważają możliwość posiadania przez WSI haków na obecnego prezydenta. Wymienione zostały plotki dotyczące życia osobistego Komorowskiego oraz tajemniczego zdarzenia do jakiego dojść miało w trakcie jednego z polowań w latach 80. Analityk zwraca uwagę na fakt posiadania przez Bronisława Komorowskiego w 1991 r. znacznej sumy niemieckich marek, mimo że "miał 5 dzieci, a prawdziwe pieniądze zaczął zarabiać dopiero od 1989 r.".

 6. A_S

  Debata nad koncepcją w przyszłym roku i wszystko jasne.

 7. Raider

  Czy Komorowski był kiedyś przeciw ? Podpisuje wszystkie ustawy, które mu podrzucą.

  1. xyz

   Oj nie wszystkie. A nawet jeśli prawie wszystkie to co w tym złego skoro podrzuca mu je jego własny rząd? Przecież Prezydent wywodzi się z obecnej koalicji rządzącej.....to co mam mieć inne poglądy?

 8. ryszard56

  Kiedy Panie Komorowski Polska bedzie miała taką Armię jaką ma Izrael???????

  1. ja

   E tam Izrael. Powinna mieć taką Armię jak same Stany Zjednoczone!!!

 9. czarnyopal

  Czytam komentarze i mam co do niektórych wypowiedzi pewne zastrzeżenia {nie należę do żadnej partii , na wojsku się znam skąd niech pozostanie to moją tajemnicą}, podchodzę do pewnych zagadnień z pewnym dystansem i staram się być bezstronnym obserwatorem. Wielu z Was podnosi "zasługi" pana Komorowskiego ano że po wielkich "bojach" podniesiono wydatki do 1,95% PKB na obronność, tak tylko te środki nie zostały wykorzystane, następowały zwroty bardzo dużych kwot, dwa/ rezygnując z poboru do armii należało czymś zastąpić powstałą lukę jako że nie stać Polski na zbyt dużą armię zawodową, w moim odczuciu armia taka powinna liczyć przynajmniej 300 tyś. mamy zaledwie ok. 100 tyś oczywiście można się spierać o strukturę et cetera, powinno więc powstać "zaplecze" armii zawodowej. Wydatkowanie, i tu zaczynają się schodki, tuż po "odzyskaniu" wolności w sytuacji też bardzo trudnej zakupiono F-16, licencję na "Rosomaki" a od czasu objęcia władzy przez PO/PSL wszystko prawie stanęło, no prawie wszystko wdrożono program karabinu uniwersalnego, to są fakty stawiające w niezbyt korzystnej sytuacji rząd, Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Zrzucanie takiej sytuacji na kryzys też wydaje się mało racjonalne, zbrojeniówka jest i była kołem zamachowym gospodarki, kwoty wydatkowane wracają do budżetu w ramach podatków i innych opłat poza tym tworzy się miejsca pracy, reasumując uważam że zostały popełnione błędy wynikające raz z dyletanctwa dwa zaniechania a za takie błędy ponosi się odpowiedzialność polityczną.

  1. ja

   Te wszystkie zarzuty to raczej do Premiera, MON-u i naszej uzwiązkowionej nieudolnej zbrojeniówki....To nie są kompetencje Prezydenta. Polska to nie USA. Znasz nazwisko Prezydenta Niemiec?

  2. xyz

   Chyba nie jest tak źle gdy się porówna polską armię do innych post-komunistycznych. Nasza wygląda zdecydowanie najlepiej: Działo się dużo więcej dobrego niż to co napisałeś. Może bez takich fanfar jak F-16 ale jednak: 1. NDR (porządny offset i udział naszego przemysłu )- rakiety przeciwokrętowe najnowszej generacji 2. Rakiety RBS 3. Kończenie skopanego przez poprzedników Ślązaka (Gawrona) 4. Pozyskanie samolotów szkoleniowych Master (ponad siły poprzedniej koalicji - skopali wszystko w temacie 5. Zakup drugiej partii Leopardów 6.Nowoczesne radary artyleryjskie "Liwiec" 7. System kierowania ogniem "Topaz" - to czyni z naszej artylerii światowy top (bez przesady) podobne rozwiązania Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi dopiero wdrażają..... 8.Wdrożenie do produkcji Kraba 9. Wdrożenie możdzieża samobieżnego Rak - specjaliści mówią, że to światowy lider w swojej klasie 10. Śmigłowce Głuszec 11. Modernizacja MIG-ów 12. Zakup pocisków JASSM wraz z modernizacją F-16 13. Wprowadzenie dronów zwiadowczych 14. Nowe systemy nawigacji dla okrętów MW 15. Uruchomienie siłami polskiego przemysłu programu niszczyciela min "Kormoran". Jeśli się wszystko uda to będzie to konstrukcja, którą będziemy się szczycić 16. Najważniejsze. Ogromny skok jakościowy naszych WOJSK SPECJALNYCH. No to jest już światowa czołówka..... Nie wiem jak trzeba być tendencyjnie nastawionym żeby widzieć tylko same porażki. Czyżby mamy typowego fana PIS-u na forum..... """""Zrzucanie takiej sytuacji na kryzys też wydaje się mało racjonalne, zbrojeniówka jest i była kołem zamachowym gospodarki, kwoty wydatkowane wracają do budżetu w ramach podatków i innych opłat poza tym tworzy się miejsca pracy, reasumując uważam że zostały popełnione błędy wynikające raz z dyletanctwa dwa zaniechania a za takie błędy ponosi się odpowiedzialność polityczną. """"" ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- No zobacz w całej Europie zmagali się z kryzysem i cięli wydatki wojskowe.... Nikt nie wpadł na takie proste rozwiązanie. Sami idioci w tych Niemcach, Holandiach, Belgiach i Francjach;-). Ostatnim artystą, który w ten sposób nakręcał gospodarkę i walczył z kryzysem w Europie był niejaki Adolf Hitler......Nie takie cuda ekonomiczne opozycja obiecuje....

  3. ryszard56

   w zupełności sie zgadzam,to co dzieje sie w WP to katastrofa ,jeden tylko przykład budowa korwety Gawron tyle lat i bez efektu ,pytanie gdzie poszły pieniądze ,wszyscy wiedzą ale CI co badali sprawę nie wiedzą ,prawdziwe ale tragiczne ,przydał by sie ŚP PIŁSUDZKI

 10. x6dy

  Obudził się po latach ze snu złotego. Ech...

  1. waldinl

   Wszyscy sie obudzilismy.

  2. waldinl

   Obudzil sie tak jak wszyscy i obecnie brak lepszego kandydata.

 11. Major

  Nie ujmując nic Panu Komorowskiemu, najwyższy czas aby teraz ktoś z większą dozą inicjatywy objął stanowisko Prezydenta. Przytakiwanie wszystkim nie sprawdza się w trudnych czasach... a takie nadchodzą.

 12. Natowiec-Antykoziejowiec

  Czy urzędnicy BBN wiedzą jak wyglądały prace nad ostatnią Koncepcją strategiczną NATO? Czy z tą koncepcją jest coś nie tak, a BBN wie jak to naprawić!? Przecież główny problem Sojuszu to brak woli i odmienne interesy sojuszników, a nie bełkotliwe dokumenty w stylu Białej Księgi!

 13. el_kamino

  Swego czasu B. Komorowski ogłosił strategię wyjścia Polski z NATO - to jest wielkie osiągniecie :-)

 14. Gość

  Prezydent ma rację, tylko jak ją wprowadzić w życie kiedy jest wielu członków którym to może nie pasować. Niech Rząd i reszta decydentów zaczną od dozbrajania kraju a równolegle mogą spróbować przeforsować w NATO lepszą politykę strategi wobec Rosji.

  1. Gość

   Czy to nie prezydent niedawno opracowywał procedury wyjścia z NATO.....A dzisiaj cóż....Nowe rozdanie nowa narracja? A co pisało w RAPORCIE BBN o Rosji jako filarze polskiego bezpieczeństwa? Już to nie obowiązuje?

 15. 1234

  Kampania, Kampania, Kampania. Facet, który jest "u koryta" od 25 lat i zawsze było to koryto wojskowe plecie androny. Trzeba było to zrobić Panie Prezydencie kilka lat temu, gdy obecny szef BBN i główny rozprowadzający w Belwederze w kwestii bezpieczeństwa głosił, iż Rosja obrała kurs na neoimperializm i buduje swoją strategię przeciwko NATO. To było w 2009r., kiedy Generał mówił jeszcze w co wierzył.

  1. ja

   Tak, tak i wtedy wyszedłby na forum NATO z takimi propozycjami.....Spotkałby się z salwą śmiechu. A Polska na 100 lat miałaby łatkę "rusofobów". Dziś wszyscy są tacy mądrzy.....

  2. ZZ

   Już jeden taki przedwcześnie ogłosił, że ruscy strzelali do niego z kałasznikowa a na koniec okazało się, że to była lipa...

 16. newton

  Polska zmodernizuje ukraińskie T-72? http://www.military-informant.com/news/8463-ukraina-planiruet-modernizirovat-300-tankov-t-72-do-versii-pt-91.html

 17. edi

  Polska powinna się zbroić 3-4 % PKB + zacząć rozmawiać nad przejęciem B61-12 z Niemiec których to nasi zachodni sąsiedzi nie chcą. Tylko silna dobrze uzbrojona armia wspomagana przez sojusznika z USA może wystraszyć Rosją przed napaścią na nasz kraj.

 18. Bobek

  Co Pan Komorowski zrobił dla Polskiej obronności podczas całej swojej kadencji?

  1. hesp

   Co Pan Komorowski zrobił dla Polski podczas całej swojej kadencji?

  2. Wacieńka

   BBN wyprodukowało RAPORT w którym Rosja traktowana jest jako filar polskiego bepieczeństwa!!!!! Ha! Ha! Ha!

  3. yhzd

   A co miał zrobić? Coś zaniedbał? Przeforsował stały zapis 1,95% PKB na obronę. Po twardych bojach. Wszyscy pukali się w czoło łącznie z redaktorem Tomaszem Lisem - dziś sam wszystko odszczekał;-)). Na co? Na zbrojenia? A kto nas zaatakuje?. Jeszcze ponad rok temu takie był nastroje..... A Prezydent twardo swoje i ....przepchnął ten projekt.

 19. jaaa

  coś tam zrobił

 20. Wacieńka

  Nie tak dawno przygotowywał procedurę opuszczenia NATO....Co moda się zmieniła?

Reklama