Reklama

Siły zbrojne

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych

Prezydent zgodził się na zaproponowany sposób finasowania odbudowy systemu obrony powietrznej (DPI MON)
Prezydent zgodził się na zaproponowany sposób finasowania odbudowy systemu obrony powietrznej (DPI MON)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę gwarantującą finansowanie programu obrony przeciwrakietowej. BBN szacuje, że inwestycje pochłoną co najmniej 4-5 proc. budżetu MON rocznie. 



Nowelizacja ustawy przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku jest zapisywane w budżecie na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Przy jednoczesnym założeniu, że MON będzie przeznaczać na modernizację techniczną wojska 20 proc. funduszy.

Więcej: Konsorcjum do budowy Tarczy Polski już powstało: znamy zadania i harmonogram prac

Do 2022 r. wojsko chce kupić 11 baterii zestawów krótkiego zasięgu Narew, 6 baterii rakiet średniego zasięgu Wisła , 77 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Poprad, 6 zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica oraz 152 wyrzutnie i 486 rakiet Piorun. W ramach unowocześnienia obrony powietrznej zaplanowano też zakupy mobilnych stacji radiolokacyjnych Soła i Bystra.

Więcej: Dni Przemysłu 2013: Ważne decyzje MON ws. przyszłości armii i sektora zbrojeniowego

Prezydent podpisał ustawę na terenie posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu w Szypliszkach, która będzie prowadziła rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej.

Pozostaje tylko zadać kluczowe pytanie; co będzie z ambitnymi planami w przypadku regresu gospodarczego? Miejmy nadzieje, że kryzys nie zniweczy koniecznych inwestycji.

(MD)

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama