Siły zbrojne

Polska łączność dla Wisły. Jest kontrakt

Fot. Mjr Krzysztof Płatek, IU/Twitter
Fot. Mjr Krzysztof Płatek, IU/Twitter

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia MON umowę na dostawę MCC1 – Mobilnych Węzłów Łączności. Umowa została zawarta w ramach realizacji pierwszej fazy programu pozyskania przez Siły Zbrojne RP Zestawów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Średniego Zasięgu „Wisła”. Wartość kontraktu wynosi ok. 233 mln zł brutto.

Jak podaje Inspektorat Uzbrojenia, przedmiotem umowy jest opracowanie i dostawa 4 mobilnych węzłów łączności (MCC1) do systemu Wisła, wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym oraz  wsparciem technicznym. Mobilne węzły łączności dla I fazy programu WISŁA trafią do Sił Zbrojnych RP w 2024 r., a wartość umowy wynosi ok. 233 mln zł brutto.

Mobilne węzły łączności (MCC1) będą zapewniać łączność pomiędzy systemem kierowania i dowodzenia obroną powietrzną IBCS a narodowym systemem łączności oraz polskimi komponentami systemu Wisła. Będą również zabezpieczać integrację polskiego radaru Bystra z IBCS. Jednocześnie MCC1 będą stanowić zasadniczy element systemu łączności na potrzeby systemu IBCS planowanego do wykorzystania w zestawach Narew i kolejnych zestawach Wisła, które zostaną pozyskane w ramach II Fazy programu.

MCC1 opracowane zostaną przez podmioty polskiego przemysłu obronnego i będą stanowić efekt implementacji i rozwinięcia najnowszych rozwiązań technologicznych, w tym w zakresie współpracy z systemem IBCS zostanie wykorzystana wiedza i kompetencje pozyskane w offsecie związanym z realizacją I fazy programu Wisła.

Umowa na węzły łączności to jedna z ostatnich umów zawieranych z krajowym przemysłem w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Wcześniej zamówiono już m.in. pojazdy, a także elementy maskowania od spółki Miranda. Jest ona o tyle ważna, że opracowane elementy będą w dużej mierze wykorzystane również w drugiej fazie Wisły, jak i w programie Narew. Do podpisania w ramach I fazy Wisły pozostała jeszcze jedna umowa, na kabiny dowodzenia E-OPS, C-OPS i F-OPS.

Komentarze