Siły zbrojne
Polak na czele Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Nowe stanowisko gen. Wojciechowskiego
Generał broni Janusz Adamczak został wyznaczony na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO, natomiast na stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitecie NATO i UE, które wcześniej zajmował gen. Adamczak, został wyznaczony generał broni Sławomir Wojciechowski, były dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie
Jak podało MON, Minister Mariusz Błaszczak wyznaczyła gen. broni Janusza Adamczaka na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO oraz gen. broni Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE. Swoje stanowiska zaczną pełnić od 14 lipca.
Min. @mblaszczak wyznaczył od 14 lipca br. gen. broni J. Adamczaka na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej #NATO i gen. broni S. Wojciechowskiego na stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE pic.twitter.com/bt8nCf1uIF
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 13, 2022
Czytaj też
Minister wręczył również pułkownikowi Krzysztofowi Zielskiemu nominacje na stanowisko szefa Zarządu Planowania Rzeczowego P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pułkownik te funkcję pełni od przełomu lipca i sierpnia 2020 roku i będzie nadal sprawował to stanowisko. Wcześniej, do 2020 roku płk Zielski przez kilka lat był zastępcą szefa zarządu P8.
Szef MON @mblaszczak wręczył dziś także pułkownikowi Krzysztofowi Zielskiemu nominację na stanowisko szefa Zarządu Planowania Rzeczowego P8 @SztabGenWP. pic.twitter.com/z7cs3mhmgi
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 13, 2022
Generał broni Janusz Adamczak w 1987 ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i rozpoczął zawodową służbę wojskową w 49 pułku zmechanizowanym na stanowisku dowódcy plutonu. Na przełomie 2003 i 2004 pełnił obowiązki szefa Wydziału Planowania w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. 17 listopada 2011 objął dowodzenie 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. 19 lutego 2014 objął dowodzenie 2 Korpusem Zmechanizowanym.
W dniu 15 sierpnia 2014 awansowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na stopień generała broni. Od 12 września 2014 do 8 września 2017 zajmował stanowisko Szefa Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum (JFC Brunssum). Z dniem 16 kwietnia 2018 został mianowany na stanowisko Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. 18 września 2021 roku szefowie obrony państw NATO wybrali generała broni Janusza Adamczaka z Sił Zbrojnych RP na kolejnego Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO (DGIMS).
Gen. Adamczak zastąpi na tym stanowisku niemieckiego generała Hansa-Wernera Wiermanna, który pełnił tą funkcję od 2019 roku, a w bieżącym roku upływa jego kadencja. To bardzo istotne stanowisko w strukturach NATO. Dyrektor Generalny Międzynarodowego Sztabu Wojskowego jest odpowiedzialny za koordynację pomiędzy poszczególnymi komórkami Sojuszu, Dowódcami Strategicznymi i przedstawicielami państw członkowskich, które wspierają sekretarza generalnego i Radę Północnoatlantycką w procesie podejmowania decyzji. Międzynarodowy Sztab Wojskowy NATO ma za zadanie wypracowywanie rozwiązań dla Komitetu Wojskowego NATO, doradzającego Radzie Półnnocnoatlantyckiej w zakresie wojskowych aspektów polityki, operacji oraz transformacji Sojuszu. Międzynarodowy Sztab Wojskowy liczy około 500 osób personelu i jest rozlokowany w Brukseli.
Czytaj też
Generał broni Sławomir Wojciechowski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie w 1993 roku. Następnie przez dwa lata dokształcał się w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie na wyższych studiach dowódczo-sztabowych, po których otrzymywało się wówczas tytuł oficera dyplomowanego. W latach 1995-1999 dowodził dywizjonem artylerii przeciwlotniczej w 3 Brygadzie Pancernej (przeformowaną następnie w 36 Brygadę Pancerną, a następnie Zmechanizowaną) w Trzebiatowie. W latach 1999-2007 roku był kolejno zastępcą dowódcy i dowódcą 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. W międzyczasie służył jako szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe podczas IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Ukończył też zaawansowany kurs dowódczo-sztabowy w Joint Services Command and Staff College w Shrivenham w Wielkiej Brytanii w 2001 roku oraz szkołę NATO w Oberammergau w Niemczech w 2002 roku. W 2007 roku został szefem szkolenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a w 2008 roku ukończył podyplomowe studia polityki obronnej na US Army War College w Carlisle Barracks w stanie Pensylwania, po czym został dowódcą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
Pod jego dowództwem w latach 2009-10 brygada jako pierwsza jednostka z Polski była trzonem Grupy Bojowej Unii Europejskiej, której dowódcą został gen. Wojciechowski. Natomiast od kwietnia do października 2011 r. generał dowodził IX zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, którą także tworzyli głównie żołnierze 17 WBZ. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 w Sztabie Generalnym WP, a w 2013 roku został dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. W 2015 r. gen. Wojciechowski został zastępcą Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a w 2017 roku został Dowódcą Operacyjnym RSZ i bronił doktorat na Akademii Sztuki Wojennej. W 2018 roku objął dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód.
Lużyce
Wojna na UKR pokazała, że młoda krew w organizmie Armii, to jedna z podstaw skutecznego zarządzania polem walki dominowanym przez starych pierników z różnej maści Akademii Woroszyłowa. A ten awans cieszy tym bardziej, że nie reprezentuje błyskawicznej kariery Dyzmów i Misiewiczów.
Fresh Air Inspector
Żadnej szkoły NATO w Oberammergau to się nie kończy. Tam są tylko kursy jedno- albo max. dwutygodniowe (na różne tematy) i na dodatek płatne. Każdy może sobie to sprawdzić na stronie internetowej. Więc każdy uczestnik i tak dostaje dyplom ukończenia. Nawet porucznik albo kapitan jak obrotny to może kilka razy w karierze tam pojechać i kursy ukończyć. Cywile zatrudnieni w instytucjach, nie tylko wojskowych również. Kwestia opłaty za kurs, przelotu i diet. Nawet angielskiego znać za dobrze nie trzeba, wystarczy się przedstawić i resztę kursu przesiedzieć jak słup. Ale generał pisze sobie dumnie w CV - "ukończył szkołę NATO w Oberammergau".
szczebelek
Nasz sztab jest tak zacofany w sowieckiej myśli strategicznej, że to musi błąd... W końcu jak Polak mógł zastąpić oświeconego w natowskiej doktrynie Niemca! (żart, bo ile to się naczytałem, że nasz sztab jest jak kacapski)