Reklama

Siły zbrojne

Polacy na European Best Sniper Competition [aktualizacja]

European Best Sniper Competition 2022
European Best Sniper Competition 2022
Autor. CSAiU

Dwa polskie zespoły uczestniczyły w zmaganiach, w których należało wykazać szeregiem przydatnych w działaniach bojowych umiejętności. Jak Polacy wypadli na tle europejskiej i amerykańskiej elity?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przez pięć dni od 6 do 11 sierpnia na terenie położonego w Hohenfels w Bawarii międzynarodowego centrum treningowego JMRC (Joint Multinational Readiness Center) odbywały się prestiżowe zawody z udziałem kilkudziesięciu par snajperskich. Polacy reprezentujący wojska lądowe, a konkretnie 1. Cykl Szkoleniowy Strzelców Wyborowych z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną pokazali, że umiejętnościami dorównują najlepszym z najlepszych. W pojedynku z parami snajperskimi m.in. z USA, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Słowenii oraz Turcji pokazali, że stać ich na wiele.

Czytaj też

Dzień przed finiszem zawodów zespół reprezentujący Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia uplasował się na czwartym miejscu i z realną szansą na medal. Druga nasza para snajperska zajmowała miejsce poza pierwszą dziesiątką. Z uwagi na specyfikę działań snajperów w przeciwieństwie do np. reprezentantów Niemiec, Finlandii czy Włoch niestety nie możemy poznać biliżej żołnierzy reprezentujacych Polską na tych zawodach. Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz dowództwo polskiej armii w tym przypadku zasłania się koniecznością ochrony wizerunku i danych osobowych żołnierzy. 

Reklama

Relacja z zawodów

Dotarliśmy jednak do kilku ciekawych informacji na temat udziału Polaków w tych zawodach. Szczątkowe informacje przekazał nam bowiem mjr Paweł Kacprzak, kierownik cyklu szkolenia strzelców wyborowych z wydziału dydaktycznego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pary snajperskie wystawiły wojska lądowe, a konkretnie 1. Cykl Szkoleniowy Strzelców Wyborowych z Centrum Szkolenia Artylerii I Uzbrojenia oraz 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Działanie par snajperskich

Jak informuje nas major Kacprzyk rywalizacja była zacięta, ponieważ w większości przyjeżdżają tutaj pary snajperskie wyłonione w narodowych zawodach snajperskich, czyli potencjalnie najlepsi przedstawiciele krajów. Zawodnicy realizowali cały przekrój zadań snajperskich od wyszukania i likwidacji celów wysokowartościowych, strzelania do celów ukazujących się, ruchomych i stacjonarnych na odległość do 1 000 metrów w dzień i w nocy, z różnych postaw strzeleckich, prowadzenia rozpoznania w nocy, strzelania ze śmigłowca, strzelania w maskach przeciwgazowych w terenie skażonym, ewakuacji rannego, skrytego podchodzenia przeciwnika po strzelanie z pistoletu.

European Best Sniper Competition 2022
European Best Sniper Competition 2022
Autor. JMRC
Zawody wymagające, ale poza rywalizacją pozwalające przede wszystkim na wymianę doświadczeń, wyciąganie wniosków, podpatrywanie rozwiązań stosowanych przez inne nacje. Taki jest najważniejszy cel tego przedsięwzięcia i trzeba przyznać, że jest realizowany w 200%.
mjr Paweł Kacprzak, kierownik cyklu Cykl Szkolenia Strzelców Wyborowych z wydziału dydaktycznego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu

Ostatni dzień zawodów był prawdziwą loterią - zmienne warunki, a zwłaszcza silny wiatr sprawiły, że pomimo ambicji ze strony oba polskie zespoły zawody ukończyły na miejscach poza pierwszą dziesiątką. Na podium znalazły się zespoły z Grecji, Łotwy i Włoch.

Podczas ceremonii zakończenia zawodów wręczono inne nagrody poza tymi za trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej. Nagrody otrzymali zwycięzcy siedmiu głównych konkurencji. I tu ważny sukces Polaków. Para snajperska z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wygrała jedną z trudniejszych, nazywaną 1917. Zaczynała się ona od tzw. Ghillie Wash, czyli pokonania toru z wodą i błotem pod drutem kolczastym, następnie zarówno snajper jak i spotter musieli oddać 18 strzałów do celi znajdujących się od 150 do 580 m na nieznanych odległościach ręcznie ładując każdy nabój do komory w czasie mniejszym niż 2 min 15 s, następnie po założeniu masek i przy użyciu karabinków M4 wyczyścić okopy z przeciwnika w środowisku zatrutym (gaz CS) a na końcu każdy z nich musiał oddać po jednym strzale do celu przez dziurę w bunkrze.

Wyniki EBSC 2022
Wyniki European Best Sniper Competition JMRC 2022
Autor. JMRC
European Best Sniper Competition 2022
European Best Sniper Competition 2022
Autor. CSAiU
European Best Sniper Competition 2022
European Best Sniper Competition 2022
Autor. CSAiU
European Best Sniper Competition 2022
European Best Sniper Competition 2022
Autor. CSAiU

Naszym strzelcom wyborowym biorącym udział w pojedynku par snajperskich (choć w tym przypadku, aż prosi się o ujednolicenie nazewnictwa – snajperom) pomimo, że tym razem nie wracają z medalami w kategorii generalnej lecz z sukcesem w jenej z konkurencji należą się gratulacje. Oby doświadczenia zdobyte w Hohenfels okazały się przydatne. Warto przenosić je na polski grunt i wykorzystać w zakresie doskonalenia umiejętności snajperskich.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Extern.

    Gratuluję naszym zawodnikom całkiem przyzwoitego wyniku, w tak przecież trudnej specjalizacji jak snajper. Na szczęście wygląda że we współczesnym WP poważnie się podchodzi do posiadania żołnierzy o takich umiejętnościach Nie zawsze tak było. W wojsku II RP chyba nawet do samej wojny nie udało się wprowadzić odpowiedniej do tego broni, ani wyjąć ze składu drużyny samodzielnego strzelca wyborowego (snajpera). Byli jedynie strzelcy wyborowi w ramach drużyny, używający standardowego Mauzera. PRL niewiele lepszy był w tej materii, bo też byli u nas tylko strzelcy wyborowi, tym razem przynajmniej mieli wyspecjalizowany karabin wyborowy. O mizerocie tej wiedzy u nas niech świadczy fakt że jak w latach 90tych powołano u nas tą specjalizację, to wojsko musiało prosić Policję o wypożyczenie instruktorów, bo w WP nie było nawet komu szkolić.

Reklama