Siły zbrojne

"Dominator" w rękach rosyjskiego desantu na Ukrainie

Karabin snajperski kal. 8,6 mm TSVL-8 M5 Dominator
Fot. Lobaev Arms

W serwisie Twitter zamieszczono zdjęcie, na którym uwidoczniono rosyjskiego żołnierza najpewniej z 76 Dywizji Desantowo-Szturmowej Wojsk Powietrzno-Desantowych WDW (WDW), jednak z bardzo ciekawym narzędziem pracy — karabinem snajperskim TSVL-8 M5 Dominator

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Karabin snajperski TSVL-8 M5 Dominator to dzieło prywatnej firmy Lobaev Arms, będący konstrukcją modułową pozwalającą na strzelanie z amunicji różnego kalibru po zainstalowaniu odpowiedniej lufy. Może on strzelać z amunicji 7,62x67 mm (.300 Winchester Magnum) lub 8,6x70 mm (.338 Lapua Magnum). Zasięg skutecznego strzału producent określa na 1,5 km. Karabin zasilany jest z pięcionabojowego magazynka.

Czytaj też

Karabiny te zostały wdrożone po raz pierwszy w 2010 roku jako broń dla rosyjskiej służby zajmującej się ochroną prezydenta Rosji. Obecnie jej produkty używane są właśnie m.in. przez rosyjskie WDW przez snajperów do likwidowania siły żywej przeciwnika lub unieruchamiania nieopancerzonych pojazdów.

Najciekawszym aspektem tego karabinu jest jego dodatkowy kołnierz na lufie sprawiający, że cały karabin jest mniej widoczny w termowizji. Dzieje się tak, ponieważ ciepło wytwarzane podczas wystrzału pocisku wchłaniane jest przez właśnie tę osłonę. Wadą takiego rozwiązania jest dość szybkie nagrzewanie się go podczas intensywnego strzelania.

Czytaj też

Komentarze (3)

  1. turpin

    "Narzędziem pracy" bym tej wintowki raczej nie nazwał. Już prędzej - narzędziem rozboju.

  2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Ruscy piszą o użyciu również karabinów kal. 0.408 CheyTac na odległość 2000m. Tłumaczą, że to lepszy kaliber do zabijania snajperów, niż o,50 cala. Lżejszy o połowę. Używają tego w karabinie SVLK-14S „Zmierzch”, produkcji Lobaev Arms. Pisali o tym 17 lipca 2022.

  3. Ma_XX

    do intensywnego strzelania to raczej PK