Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze ultralekkie haubice M777A2 przekazane indyjskiej armii

Haubica M777, Fot. BAE Systems
Haubica M777, Fot. BAE Systems

Pierwsze ultralekkie haubice M777A2 (ULH) zostały przekazane wojskom lądowym Indii. Wdrażanie zakupionych 145 haubic rozpocznie się w przyszłym roku. Działa, wyprodukowane przez BAE Systems, zostały kupione na początku tego roku, w ramach umowy między rządami USA i Indii.

Ceremonia miała miejsce 9 listopada. BAE Systems wyprodukowała i dostarcza pierwszych 25 haubic M777 ULH kalibru 155 mm, a pozostałe 120 zostanie zmontowanych w Indiach przez Mahindra Defense Systems Ltd. (MDSL) w ramach porozumienia, którego celem jest wspieranie przemysłowej współpracy obronnej i promowanie lokalnego rozwoju gospodarczego.

Nik Khanna, dyrektor zarządzający BAE Systems w Indiach

M777 ULH to więcej niż bardzo skuteczna technologia artyleryjska. Dzięki programowi M777, BAE Systems poczyniło pierwszy krok w istotnym zobowiązaniu Make-in-India (Produkuj w Indiach), które obejmuje naszą deklarację do stworzenia sieci indyjskich dostawców dla globalnego łańcucha dostaw i zacieśnienia relacji z przemysłem w Indiach. Dążymy do silnej relacji opartej na współpracy między BAE Systems, Indyjskimi Siłami Zbrojnymi i indyjskim przemysłem.

Nik Khanna, dyrektor zarządzający BAE Systems w Indiach

 

„Dostarczenie pierwszych M777 armii indyjskiej to przełomowe wydarzenie. To efekt naszej długoletniej współpracy biznesowej z BAE Systems. W tym programie każda haubica M777 ma wartość dodaną od Mahindra Defense. Uważam, że jest to pierwszy krok w kierunku Make-in-India, po którym nastąpią znacznie większe programy

SP Shukla, prezes działu lotniczego i obronnego grupy Mahindra i prezes Mahindra Defense Systems.

 

image
Haubica M777 / Fot. BAe Systems/ USMC

Niedawno rząd USA potwierdził, że MDSL jest gotowa do prac nad haubicami w wybudowanym specjalnie do tego celu zakładzie produkcyjnym w Indiach. Zostanie w nim przeprowadzony montaż i integracja 120 spośród 145 zamówionych haubic. Nowo przekazane M777 ULH odegrały więc ważną rolę w tworzeniu nowych możliwości MDSL w Indiach. Jak informuje BAE Systems zespół Mahindra "zmontował haubice, odtwarzając sprawdzone procesy produkcyjne z najwyższymi specyfikacjami jakościowymi, w tym modyfikacje specjalnie dostosowane do wymagań indyjskiej artylerii, takie jak unikalne malowanie maskujące."

Na początku 2018 roku firma BAE Systems dostarczyła pierwsze części zamienne i inne elementy logistyczne, w tym oprzyrządowanie, publikacje techniczne i materiały szkoleniowe, aby wesprzeć armię indyjską, przy wprowadzaniu M777 ULH do służby. Niedawno firma otrzymała również umowę na dostarczenie 18 dodatkowych haubic M777 dla US Army, co daje łącznie ponad 1250 haubic zamówionych i eksploatowanych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Arabii Saudyjskiej, Australii i Indiach.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Davien

    Panie howitzer, w polskich fabrykach niczego takiego pan nie zamówi, to troche za wysoka półka.

  2. howitzer

    Jednak taka haubica kosztuje Hindusów 18mln złotych. A jeśli MON w polskiej fabryce zamówi jakkolwiek porównywalny ;) sprzęt, to ile płacimy?

Reklama