Reklama

Siły zbrojne

Bojowy test Popradów 16. Dywizji Zmechanizowanej

Strzelania z zestawu POPRAD na poligonie w Ustce / Fot.  15pplot
Strzelania z zestawu POPRAD na poligonie w Ustce / Fot. 15pplot

Podczas szkolenia poligonowego pododdziałów Wojsk Obrony Przeciwlotniczej 16. Dywizji Zmechanizowanej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce przeprowadzono strzelania bojowe z samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad.

Były to pierwsze strzelania bojowe wykonane przez pododdziały przeciwlotnicze 16. Dywizji Zmechanizowanej z zestawów Poprad. Strzelania realizowały obsługi z 3. dywizjonu przeciwlotniczego 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego dowodzonego przez ppłk Roberta Borowego. Za cele powietrzne służyły imitatory celu powietrznego ICP oraz makiety samolotów zdalnie naprowadzanych z ziemi.

image
Zestaw Poprad. Fot. 15pplot

 

image
Strzelania z zestawu Poprad na poligonie w Ustce. Fot. 15pplot

 

image
Strzelania z zestawu Poprad na poligonie w Ustce. Fot. 15pplot

Zestaw Poprad wszedł na wyposażenie 15pplot w połowie 2019 roku i służy do zwalczania celów powietrznych na bliskich odległościach. Zgrupowanie pododdziałów przeciwlotniczych 16DZ na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce potrwa do końca września 2019 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. Polish blues

    Coś na temat celności?

    1. Marek1

      Owszem - medialne stwierdzenie ministra ON, ze Piorun jest NAJlepszy na świecie. To musi ci wystarczyć.

    2. Gts

      Nie powiedzą ci nic, a nawet jakby skuteczność była żenująca to tym bardziej. Prawda jest taka, że testy takiego rodzaju uzbrojenia mają to do siebie, że można je wykonać w warunkach idealnych i bedzie dobrze, a można się pokusić o wrzucenie to w warunki prawie bojowe i okaże się, że zawodzi wszystko.

    3. Mnie dosyć

      A nie wystarczy Ci fiński przetarg? W konkurencji ze Stingerem, utajniono oficjalne wyniki, potem upubliczniono wiadomość, że jednak "wygrał" Stinger. Finowie milczą, które były lepsze. Gdyby nasze Gromy poległy w konkurencji, cóż by stało na przeszkodzie podać to oficjalnie? A tu "zonk", wyniki tajne, a decyzja to czyste wskazanie bez uzasadnienia.

  2. Olo Kwasek

    A czemu ich nie instalują po 2 obok siebie? Za ciężkie, prądu nie wystarczy czy co? Bo 4szt to tylko dwa cele? Za mała siła ognia. Pancyr choć to inna kategoria, ma ich w gotowości aż 12 szt!! A nasz Poprad tylko 4??? Coś słabo to wypada.

    1. ja

      porównywanie pancyra do poprada jest nie na miejscu - bo 12 rakiet z pancyra nie wystarczy do zestrzelenia żadnego niewielkiego drona. natomiast 4 rakiety piorun z poprada wystarczą by zestrzelić 4 drony, a nawet rakiety o średnicy 6cm...

  3. Genowefa

    Zawsze myślałam, że bojowe testy robi się w boju czyli walce, a nie na poligonie w czasie cwiczeń.

    1. Gorol

      To źle myślałeś.

  4. bolo

    Czas na polskiego następcę Szyłek. Mamy wszystkie elementy: podwozie K9, wdrożoną armatę plot 35 mm, wyrzutnie Groma/Pioruna oraz oczywiście rakiety, systemy naprowadzania, nawet morskiego Trytona. Do tego doświadczenie z Loary. Spiąć to do kupy i mamy dobry produkt eksportowy i dla WP.

    1. cv

      Czy mógłbyś pisać w sposób zrozumiały, logiczny, sensowny, oraz używać poprawnie znaków interpunkcyjnych? Czy tak dużo wymagam? Co chciałeś wyrazić tym chaotycznym zlepkiem wyrazów? Bez licencji na KDA nie byłoby prototypu Loary. Bez prototypu Loary nie byłoby ani morskiego Trytona ani holowanej wersji.

    2. czepialski

      Chłopie, co ty za bzdury piszesz. TRYTON to lata raczej bliskie 2012 można to sprawdzić po dotacjach NCBiR np. numer O ROB 0046 03 001. Tak, więc 6 lat na tego typu OSU wydaje się dobrym wynikiem jak uważasz, że to wolno to zrób własne armatki szybciej. Na ostatnich targach w Londynie duży koncern też się chwalił armatkami, ale na makietach i animacji a Tryton jest po próbach morskich może niewystarczających, ale jest.

    3. Przecież lądowa wersja też jest ciągle testowana.

  5. Daro

    tyle pojazdu dla czterech rurek takich co Schwarzeneger 20 lat temu w Comando oprocz jeszcze kilka karabinow mial na szyji. Dla mnie smiesznie wyglada cala ta glowica z tymi piorunami

    1. olo

      Czego oczekujesz to wszystko na co stać nasz przemysł, lata zapóźnień, brak symulatorów badawczo rozwojowych i zaplecza technicznego powoduje, że nie jesteśmy w stanie wyprodukować samodzielnie niczego sensownego, wszystko bazuje na posowieckiej technologii.

    2. Extern

      Bo ten pojazd jest pomyślany rozwojowo dla cięższej rakiety.

    3. Chris

      Bez przesady. Tej poswieckiej technologii to mieliśmy tyle co kot napłakał. Traktowali nas jak kolonie rolniczą. Już Ukraińcy mieli więcej przemysłowo do powiedzenia.

  6. Jopek

    Teraz dopiero widać przewagę kontenerów nad tą ręczną ładowarką Stanag <8> protekcji rakiet

  7. Przeciwlotnik

    4 wyrzyutnie na ogromnym pojezdzie....4....dwie salwy po 2 rakiety i....i obsluga recznie odpin jedna wyrzutnie, druga....przechodzi na druga strone i trzecia podpina....potem czwarta i....ile to trwa? Jaki jest czas odtworzenia gotowosci bojowej? Pieszy operator odpina mechanizm startowy, rzuca wystrzelona wyrzutnie, podpina mechanizm do kolejnej wyrzutni lezacej obok i w 5 sekund jest gotowy odpalic kolejna rakiete....gdyby na Popradzie bylo 8-12 rakiet wwymiennym kontenerze startowym to rozumiem....ale obecna postac to kpina z podatnikow i z zolnierzy.

    1. Adam

      Niemniej głowica Opto elektroniczna wielokrotnie zwiększa odległość wykrycia celu.Operator więc jest przygotowany

    2. Rufuz

      Zgadzam się. A kasa poszła.

    3. A i strzelca krzakach czy na dachu budynku trudniej wykryć niż pojazd.

  8. Marzyciel

    Jak widzę te "rozcapieżone" 4 pojedyncze wyrzutnie, to wciąż nie rozumiem czemu Mesko nie szykuje uniwersalnego zamkniętego kontenera z własnym zasilaniem i wspólną jednostką chłodzenia od razu dla wszystkich głowic dla kilku np. 3, 4, 5, 6 pocisków razem? Mógłby być jako moduł instalowany wtedy na dowolnym podwoziu, albo ustawiany np. jako para-mina plot na wyższym budynku, wzniesieniu itp. Poza tym taka wersja znakomicie multiplikuje siłę ognia każdego pojedyńczego systemu. Wtedy taki Poprad mógłby mieć w gotowości np. 8 albo nawet 12 rakiet. W szczególności gdy wiemy, że zgodnie z zasadami do każdego celu należy odpalić po 2 manpadsy!! A taki np. MI24 czy jakiś "Kruk" miałby wtedy np. aż 8 rakiet powietrze-powietrze.

    1. rydwan

      ale po co śmigło ma mieć tyle rakiet? śmigła służa do niszczenie wojsk pancernych i cełow opancerzonych a nie do walk powietrznych i tam piorun służy tylko do obrony a nie do atakowania wiec jaki sens montować wiecej rakiet na śmigłach ? Podobna sytuacja jest z wyrzutniami naziemnymi gdzie cele mogą byc atakowane przez dwiedo pieciu chyba max jenostek latajacych wiec też niema sensu opracowywac czegos wiecej >Wieloprowadnicowe słusznie maja zastosowanie w atakowaniu naziemnych celów opancerzonych gdzie liczba ich pozycji jest znacznie większaaniżeli statków powietrznych nieprzyjaciela.

    2. pimcik

      Czy czytałeś, że złożono zamówienie do mesko na jedną salwę rakiet feniks? Po co więcej wyrzutni, skoro nie będzie rakiet.

    3. Dudley

      A ile rakiet potrzeba, do zniszczenia małego manewrującego celu? Jak jedna to OK, tyle że nawet żydom to się nie udaje, ani w stosunku do dronów ani do celów balistycznych. Po za tym że to jest najnormalniej brzydkie, to jest podatne na uszkodzenia, nie ergonomiczne, i jak wyżej kolega wspomniał jest powolne w odtwarzanie zdolności bojowej a w aplikacjach powietrznych powoduje duże drgania. Jedyny plus to że nie trzeba prawie nic robić a pieniądze można wziąć, na dobre to można użyć drutu i "Silver Tape" i mamy Poprada. Ale w 2000r OBR SM próbował coś takiego skonstruować do wykorzystania na okrętach, taki "Polski" RIM-116, niestety MON nie był zainteresowany.

  9. ktos

    Tak was czytam i rece opadaja. Czy sadzicie ze powaznie ktos na forum poda wam parametry cwiczenia i rezultaty? Gdyby Polska miala rakiety miedzykontynentalne to byscie zapytali na forum o kody startowe? Zastanowcie sie troszke zanim cos napiszecie. Juz samo to ze o to pytacie swiadczy ze nie sa to informacje przeznaczone dla was.

    1. czepialski

      Szanowny „ktos” jeżeli podaje się w oficjalnym komunikacie nie z Defence tylko MON że za cele posłużyły samoloty zdalnie sterowane i ICP to wiadomo z innych komunikatów jakie te cele mają parametry i dla wnikliwego obserwatora to żadna tajemnica. Wpisz w przeglądarkę „imitatory celów powietrznych” i dostaniesz odpowiedź . Mogą być ICP -1 i R, ICP-8X i odmiany może być Szogun a może JET-2 parametry znane. A tak na marginesie ćwiczenia kończą się pod koniec września więc pewnie dowiemy się więcej.

    2. Marek1

      To dlaczego Rosja zawsze podaje wszystkie parametry ćwiczeń? My musimy pewnie ukryać swe zacofanie i nieróbki.

    3. Wania

      To ruskie pytają bo się boją. Autentycznie są przerażeni, naszym ciągłym rozwojem gospodarki i poziomem wydatków na zbrojenia i dobrym morale żołnierzy za 10 lat będziemy dla nich śmiertelnym zagrożeniem. U nas się marudzi na wszystko co powstaje a u nich każda rzecz jest super propagandowo rozdmuchiwana. Taka mentalność. Do tego F35, Patriot. A w przyszłym roku manewry 20 tys. żołnierzy NATO (głównie z USA). Niedawno polscy oficerowie dowodzili wojskami NATO (niepolskimi) w celach ćwiczebnych.

  10. Marek1

    Prosimy o podanie szczegółów dot. rodzaju celów i ich szybkości przelotu przez rejon ostrzału. Obawiam się, że zastosowano wyłącznie optoelektronikę, a prędkości celów NIE przekraczały prędkości osiąganych przez śmigłowce, czyli ok. 300km/h. W ten sposób nie można niestety w praktyce stwierdzić jakie sa zdolności Gromów/Piorunów w stos. do duzo szybszych celów(samolotów bojowych/rakiet manewrujących) ...

    1. Ssssssssss

      Jeśli strzelania prowadzono do ICP to prawdopodobnie był to ICP-1 czyli cel na bazie niekierowanej S-5, tej 57mm rakiety niekierowanej używanej choćby na Mi-24. Czyli bardzo mały i dość szybki cel, maksymalnie osiąga ok 1Ma

    2. Grredo

      Praktycznie stwierdzili to piloci su-25 w 2008 r. w Gruzji. Oby kupiono więcej takich zestawów.. W razie potrzeby Z powodzeniem mogą je obsługiwać rezerwiści, nawet tacy pod 50kę, a etaty powinny przejąć wojska operacyjne.

    3. Covax

      ICP -1/R powstały z przerobienia rakiet S5 kalibru 57 mm. Ich prędkość to circa 350 m/s ( dane z pamięci ) czyli 1.1 macha. Kruzy mają od 0.5-0.8 macha.

  11. Paweł

    No Rosjanie już zdążyli zaoferować Arabii Saudyjskiej S400 ,a my? Poprad idealnie nadaje się do punktowej obrony kluczowych obiektów ( akurat drony i rakiety na kursie zbliżeniowym ).

    1. Marek

      Rosyjską ofertę na S-400 należałoby raczej potraktować jak ponury żart. A co my moglibyśmy zaoferować? Saudowie mają Skyshieldy. A to bardzo dobre systemy do punktowej obrony kluczowych obiektów. Mają też starsze GDF-005 Skyguard FC. Pewnie nie mają ich wystarczająco wiele i dlatego chroniły coś, co oni uznali za ważniejsze. Niemcy jak sądzę im teraz nowych nie sprzedadzą, bo podpadli. My, choć nie zdecydowaliśmy się jeszcze na wdrożenie armaty przeciwlotniczej 35mm, mamy jednak Pilicę. Ten VSHORAD choć pokpiwa się z niego także by się przy tej rafinerii pewnie sprawdził. Nie wiem tylko, czy bylibyśmy skłonni sprzedać im Pioruny do niego.

  12. Gg

    Strzelali z groma czy pioruna? Jaka skuteczność

Reklama