Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze strzelania amerykańskich MLRSów w Estonii

Fot. 41st FAB
Fot. 41st FAB

Jak poinformowało dowództwo U.S. Army Europe, amerykańskie pododdziały artylerii rakietowej uzbrojone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 rozpoczęły po raz pierwszy cykl ćwiczeń na terenie Estonii. Amerykańscy artylerzyści współpracują z estońskimi żołnierzami w ramach ćwiczenia „Rail Gunner Rush”.

Manewry te odbywają się w Tapa na terenie Estonii w dniach 1-10 września br. Biorą w nich udział: 1 batalion 6 pułku artylerii polowej U.S. Army, która wchodzi w skład 41 Brygady Artylerii Polowej "Railgunners" (41st FAB) oraz pododdziały 1 Brygady Piechoty estońskich wojsk lądowych. W ramach szkolenia prowadzone są m.in. strzelania rakietowe na lokalnym poligonie wojskowym. Według amerykańskich wojskowych ćwiczenia "Rail Gunner Rush" mają zademonstrować silne dwustronne partnerstwo między Estonią, a Stanami Zjednoczonymi. Ma ono także przetestować zdolności tej nowo sformowanej brygady artylerii rakietowej do szybkiego rozmieszczenia, osiągnięcia gotowości bojowej oraz interoperacyjności z wojskami sojuszniczymi.

41st FAB został reaktywowany w listopadzie 2018 w związku z rozbudową potencjału bojowego U.S. Army Europe. We wrześniu ub.r. do amerykańskiej bazy wojskowej w Grafenwöhr w Niemczech trafił pierwszy transport samobieżnych wyrzutni rakiet M270A1 Multiple Launch Rocket System (MLRS) składający się z 16 wyrzutni rakiet M270A1 MLRS i kilku wozów dowodzenia M577. Brygada składa się z dowództwa i baterii dowodzenia, dwóch batalionów rakietowych artylerii polowej (1st Battalion, 6th Field Artillery Regiment oraz 1st Battalion, 77th Field Artillery Regiment) oraz batalionu wsparcia i kompanii naprowadzania ognia. Brygada jest uzbrojona we wspomniane systemy MLRS i stanowi jedyną jednostkę tego typu armii amerykańskiej w Europie.

M270 MLRS to amerykańska samobieżna, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu gąsienicowym zaprojektowana w połowie lat 70. i wdrożona do służby na początku lat 80. Znajduje się na wyposażeniu aż 14 państw, w tym armii Stanów Zjednoczonych. Ma ona na wyposażeniu około 220 wyrzutni M270A1, stopniowo uzupełnianych o nowsze M270A2, powstające poprzez przywrócenie do eksploatacji i modernizację starych wyrzutni w wersji M270A0 (docelowo będzie ich 160, a do nowego standardu A2 będą też doprowadzane wyrzutnie M270A1). Systemy te obecnie używają pocisków rakietowych klasy ziemia-ziemia M30 Guided MLRS (GMLRS) o zasięgu ponad 70 km, M31 Guided Unitary MLRS (GMLRS-U) o zasięgu ponad 70-85 km oraz MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) o zasięgu — w zależności od wersji — od 128 do ponad 300 km. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS i PrSM (LRPF).

Reklama

Komentarze

    Reklama