Siły zbrojne

Pierwsza 155mm haubica Archer dla Szwecji

155mm haubica Archer - fot. BAE Systems
155mm haubica Archer - fot. BAE Systems

23 września szwedzkie siły zbrojne odebrały pierwszy egzemplarz 155mm haubicy samobieżnej Archer. Jest to zautomatyzowany system artyleryjski produkcji BAE Systems, zainstalowany na pojeździe terenowym Volvo. Haubica o zasięgu sięgającym 60 km jest w stanie wystrzelić 20 nabojowy magazynek w ciągu dwóch i pół minuty i opuścić stanowisko ogniowe zanim ostatni pocisk sięgnie celu. 

Pierwszy przedseryjny egzemplarz systemu artyleryjskiego FH-77 BW L52 Archer 155 mm trafił do Szwedzkich Sił Zbrojnych i już niebawem rozpocznie serię prób i szkoleń na poligonie w Boden. 

Archer był skandynawską inicjatywą, która powstała na zamówienie Szwecji, Danii i Norwegii, aby zastąpić klasyczną, ciągnioną artylerię. Ostatecznie Dania zrezygnowała z udziału w kontrakcie. Firma BAE Systems pracowała nad tym projektem od roku 2004, przygotowując dwa w pełni funkcjonalne prototypy. W marcu 2010 roku Szwecja i Norwegia podpisały z producentem umowę o wartości ponad 216 milionów dolarów, na łączną dostawę 48 systemów Archer. 

Sercem Archera jest w pełni automatyczna haubica 155 mm/L52, zdolna do strzelania salwami z szybkostrzelnością teoretyczną 12 strzałów na minutę. Jednak o wiele bardziej interesujący jest tryb jednoczesnego trafienia, w którym pociski wystrzelone różnymi trajektoriami z prędkością 8-9 strz/min lądują w rejonie celu jednocześnie. Zasięg z użyciem amunicji klasycznej wynosi 30 km, ale Archer jest dedykowany użyciu inteligentnej amunicji typu Excalibur o zasięgu 60km. Czas przygotowania systemu do strzału wynosi poniżej 30 sekund. 

Działo zostało zaimplementowane na podwoziu ciężarowego pojazdu wysokiej mobilności Volvo A30D 6×6, wyposażonego w opancerzoną kabinę i przeznaczony do samoobrony, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Protector. Pojazd może poruszać się z prędkością do 70km/h a jego zasięg wynosi co najmniej 500km. 

Komentarze