Reklama

Siły zbrojne

PGZ rozszerza współpracę z MEADS. Podpisano list intencyjny

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Konsorcjum MEADS International podpisało list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową, dotyczący współpracy w ramach programu Wisła.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Założeniem porozumienia jest objęcie przez PGZ roli partnera w konsorcjum MEADS International, obok MBDA i Lockheed Martin. W założeniu ma to zapewnić Polskiej Grupie Zbrojeniowej udział w rozbudowie i eksporcie systemu MEADS, jeśli zostanie on pozyskany przez Wojsko Polskie. „Poprzez to porozumienie, znacząco większy niż 50-procentowy udział w produkcji w odniesieniu do wartości kontraktu na system Wisła, będzie wykonywany przez polski przemysł i instytuty.” – podkreśla Marty Coyne, Dyrektor Rozwoju Biznesu MEADS International.

Wśród obszarów kooperacji wymienia się współprodukcję pocisków PAC-3, wytwarzanie i testowanie aktywnej, radarowej głowicy samonaprowadzającej dla pocisków rakietowych, a także produkcję „niskokosztowego” pocisku, i integrację go z zestawem MEADS w ramach programu Wisła. Wiadomo, że w kooperacji dotyczącej produkcji pocisków rakietowych istotną rolę mają odegrać zakłady Mesko S.A.

Współpraca ma też objąć technologie radarowe, włącznie z produkcją pakietów półprzewodnikowych modułów nadawczo-odbiorczych i zintegrowanych monolitycznych układów mikrofalowych opartych na technologii GaN, a więc istotnych elementów stacji radiolokacyjnych z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA. Oprócz tego, PGZ miałaby uczestniczyć w pracach badawczo-rozwojowych i integracyjnych. Polska Grupa Zbrojeniowa ma też odegrać główną rolę w pracach, które miałyby dostosować MEADS do specyficznych wymagań Sił Zbrojnych RP.

Medium Extended Air Defense System jest oferowany Polsce w ramach programu Wisła. W ubiegłym roku system został wybrany przez ministerstwo obrony Niemiec jako następca zestawów Patriot. Obecnie podstawowe uzbrojenie systemu MEADS stanowią pociski PAC-3 MSE, ale w Niemczech zostanie zintegrowany z systemem IRIS-T SL krótkiego zasięgu. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Tomek

    Niech mi ktoś wyjaśni jak to jest. Macierewicz kupuje patrioty a MEADS ma nadzieję na wybranie ich konstrukcji. WTF?

    1. krzysztof

      to proste - potrzeby są znacznie większe niż 10 patriotów choćby najnowszej generacji - zapewne najnowsze patrioty mają osłonić przed iscanderami a resztą zajmą się tańsze systemy - tu jest w tekście informacja na którą czekałem - o tym że system MEADS ma być wykorzystany też do użycia tańszych pocisków - w wojnie w byłej Jugosławii walki udało się zakończyć użyciem 1500 tomahawków - teraz wyobraźmy co by się stało gdybyśmy mięli tylko niewielka ilość drogich i bardzo dobrych pocisków? ano perfekcyjnie wyłapałyby pierwsze kilkadziesiąt... a reszta? a reszta byłaby w celu..... tu jest problem pogrzebany nie jakieś tam czy MEADS odrobinę lepszy czy Patriot - ważne by na ich bazie - ich radarów i systemów naprowadzania zbudować system gęsty i zdolny na odparcie dużej liczby pocisków - to zdaje się w tym artykule przebija - taka filozofia

  2. KrzysiekS

    Nie bardzo rozumiem to będziemy mieli 2 Wisły?

    1. anakonda

      nie krzysiu to sa dopiero prowadzone wstepne rozmowy na temat kontraktu .Teraz strona amerykanska wystosuje do nas oferte juz szczegulową z rozpisaniem kazdego punkciku a my to zaakceptujemy lub nie (czyli bedziemy prowadzic dalsze negocjacje).MEADS to taki straszak i alternatywa w jednym jesli cos z amerykanami nie pojdzie jak trzeba tylko efektory w postaci rakiet maja takie jakies słabiutkie.

    2. kszyś77

      A kto bogatemu zabroni ...

    3. maniek

      MON nadal negocjuje zarówno Patrioty jak i MEDAS... Patrioty mogą być szybciej i chyba taniej, ale MEDAS da nam większą polonizację i możliwość udziału w późniejszej produkcji także dla innych zamawiających no i już ma radar 360 stopni!!! z tym że MEDAS nie został jeszcze do końca stworzony - dopracowany - choć już został zamówiony przez Niemcy

  3. dropik

    ten ich LCI to patykiem na wodzie... Reszta wygląda o wiele lepiej niz Patriot bo system jest otwarty i sieciowy.

  4. kryty

    Jedno słowo - "NEGOCJACJE".

  5. xyz

    AN ogłasza LOR na Patriot, a PGZ podpisuje LOI z MEADs dla programu WISŁA. O co właściwie chodzi?

    1. Bolo7

      O kasę. I jest to bardzo dobra strategia. Rozmowy z dwoma stronami do ostatniej chwili, tak aby do końca nie byli pewni kogo wybiorą. Dzięki temu można więcej utargować.

    2. ja

      O pieniądze...

    3. Marek1

      Chodzi prawdopodobnie o "przyciśniećie" oferentów, by zmodyfikowali ceny i warunki na korzystniejsze dla Polski. Jeśli tak jest, to tylko temu przyklasnąć, bo do tej pory bralismy wszystko od USA jak durne matoły za ogromne pieniadze. A to oferenci mają "stawać na uszach", by ich opcja została wybrana ...

  6. Koleś

    Wygląda na to, że MON chce się w elegancki sposób wykręcić z Patriota.

  7. ~jack

    O to chodzi! Niech wygra lepszy! Macierewicz podpisał "letter of request", który pozwala po akceptacji na zakup oferty od Raytheona na system Patriot. Bez niego nie można zacząć konkretnych negocjacji już odnośnie ceny i dokładnych szczegółów umowy. List ten nie zmusza nas do kupna i dzięki temu dalej możemy wybrać system Meads. Tutaj również trwają negocjacje. Niech zwyczajnie wybiorą tego kto da więcej. To jest profesjonalne podejście! Zaczyna robić się ciekawie.

  8. andre

    Znowu nas walną w rogi i będzie podobnie jak z offsetem za F-16.

Reklama