Reklama

Siły zbrojne

Pentagon kupuje satelity za 1,9 mld dolarów. Wykryją pociski balistyczne

Wizja satelity systemu SBIRS. Ilustracja: Lockheed Martin.
Wizja satelity systemu SBIRS. Ilustracja: Lockheed Martin.

Lockheed Martin dostarczy służbom Departamentu Obrony satelity geosynchroniczne, wyposażone w system służący do wykrywania rakiet balistycznych w podczerwieni.

Według komunikatu Departamentu Obrony, zakres podpisanego kontraktu obejmuje dostawę dwóch satelitów geosynchronicznych GEO-5 i GEO-6, wyposażonych w systemy wykrywania rakiet balistycznych pracujące w podczerwieni. Wartość kontraktu wynosi 1,86 mld USD.  Umowa zawiera także opcje dotyczące prowadzenia testów i operacji związanych z odpalaniem satelitów, a prace mają zostać zrealizowane do końca września 2022 roku.

Satelity geosynchroniczne GEO-5 i GEO-6 będą częścią kosmicznego systemu ostrzegania o odpaleniach rakiet balistycznych SBIRS (Space Based Infra-Red System), opartego na systemach pracujących w podczerwieni. Według komunikatu Lockheed Martina, siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zaakceptowały już satelity GEO-1 i GEO-2. Obecnie trwają próby trzeciego z systemów, który ma zostać dostarczony do końca bieżącego roku. Wreszcie, niedawno rozpoczął się proces montażu końcowego, integracji i testów satelity GEO-4.

SBIRS składa się z szeregu systemów kosmicznych, w tym satelitów geosynchronicznych oraz systemów pracujących na orbitach wysoko eliptycznych, a także instalacji naziemnych.  Jego głównym zadaniem jest ostrzeganie o odpaleniach rakiet balistycznych, ale może on być wykorzystywany także do prowadzenia innych działań rozpoznawczych. SBIRS ma się charakteryzować między innymi zwiększoną zdolnością do wykrywania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Podbipiętazm

  Moskalom sie psują.Amerykanie budują,To cieszy

 2. rozbawiony

  A uda się je wystrzelić bez rosyjskich silników? :-)

 3. Taki tam sceptyk

  Jej nowe satelity, przy okazji szpiegowskie ;)

 4. dddd

  A Polska? ;D

Reklama