Reklama

Siły zbrojne

Pancyr wielkim pogromcą Bayraktarów? [KOMENTARZ]

Autor. mil.ru

Rosyjskie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pancyr-S zestrzeliły ponad 40 tureckich samolotów bezzałogowych TB2 Bayraktar i Anka-S i to w samych tylko konfliktach w Turcji i Libii. Tak przynajmniej twierdzą rosyjskie media cytujące zastępcę szefa sił przeciwlotniczych rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych Jurija Murawkina.

Taktyczne BSP średniego zasięgu Bayraktar TB2 i operujące w oddaleniu od linii frontu BSP klasy MALE Anka-S miały być „z łatwością" zwalczane przez Pancyry-S. Rosjanie nie wspominają przy tym kto miał być operatorem tych systemów, ale może chodzić o te przekazane Syryjczykom Assada przez Rosję oraz te, które otrzymały siły Chalifa Haftara od Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak powiedział Murawkin: „Bayraktar ma tak wysoką prędkość i właściwości gabarytowo-masowe, że nie jest trudno zestrzelić takiego drona nawet przez średnio wyszkoloną załogę". Dodał też m.in. że w czasie konfliktu o syryjską prowincję Idlib załogi Pancyrów były w stanie śledzić Bayraktary od momentu ich startu na terytorium Turcji przez cały lot aż po lądowanie, a system dowodzenia Bastion informował o ich położeniu w czasie rzeczywistym pobierając informacje z radiolokatorów.

Informacje te kłócą się z doniesieniami na temat użycia TB2 w konfliktach w Idlibie i w Libii. W jednym i drugim przypadku tureckie BSP zadały swoim przeciwnikom duże straty, a w Libii uważa się nawet, że przyczyniły się do odwrócenia losów libijskiej wojny domowej. W tej ostatniej w pewnym momencie wydaje się nawet, że nie tylko załogom Pancyrów nie udało się ochronić wojsk własnych przed TB2, ale wręcz że za pomocą tych bezzałogowców rozpoczęto regularne „polowanie" na te systemy i udało się zniszczyć wiele z nich, a jeden unieruchomiono po czym prawdopodobnie został on przekazany w ręce Amerykanów.

Czytaj też

Wydaje się też, że Bayraktary miały również rolę w powstrzymaniu ofensywy armii Asada w Idlibie. Chwalił je także Azerbejdżan, który twierdzi, że za ich pomocą przełamywał obronę armeńską i bezkarnie bombardował żołnierzy przeciwnika. Wszystko to może być oczywiście swego rodzaju formą reklamy sprzętu zakupionego w zaprzyjaźnionej Turcji.

Rosyjskie doniesienia wydają się mimo to wątpliwe choćby dlatego, że TB2 zakupiła także Ukraina, która w ostatnim czasie skutecznie poraziła za ich pomocą separatystów w Donbasie. W tym roku na ich zakup zdecydowała się także Polska. Próby zdyskredytowania tego systemu uzbrojenia przez Rosjan w ramach wojny informacyjnej wydają się więc mieć sens. Obecne informacje o "rozstrzeliwaniu" TB2 i Anka-S w wojnach ostatnich trzech lat świetnie się w tą narrację wpisują. Podobnie jak fake news o rzekomym zestrzeleniu ukraińskiego TB2 nad Donbasem. Gdyby zresztą tak było, po co Rosja miałaby zniechęcać do takich zakupów Uraińców i Polaków?

Czytaj też

Rosjanie chwalą się też posiadaniem wraku TB2 zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii. Ma to rzekomo przekonywać opinię publiczną o bezcelowości zakupu tych maszyn, ponieważ Moskwa „wszystko już o nich wie". Informacje na temat rzekomej bezużyteczności Bayraktarów łatwo uwiarygodnić. Systemy te rzeczywiście poniosły bowiem straty zarówno Libii i Syrii jak i Azerbejdżanie. Ich pogromcy często mieli możliwość fotografowanie ich wraków z wielu stron i komunikowanie o licznych zestrzeleniach tych maszyn, przez co tak naprawdę trudno dokładnie ocenić ile z nich zostało rzeczywiście zniszczonych. Ponoszenie strat przez względnie niedrogie i pozbawione załogi maszyny są jednak wpisane w filozofię ich użycia.

Jednocześnie trzeba jednak podkreślić, że spośród trzech wojen, w których brały udział TB2 za każdym razem zwyciężała strona, która tych dronów używała. I to mimo, że zwykle były to konflikty o względnie wyrównanych potencjałach każdej ze stron. Sukcesy tej konstrukcji skłoniły też wiele państw do zakupu Bayraktarów. Brakuje za to klientów na systemy Pancyr, które kilkukrotnie w tym właśnie w starciu z Bayraktarami, ale także np. izraelską amunicją precyzyjną, okazały się rozwiązaniem niewystarczającym. Trzeba jednak pamiętać, że bezzałogowce takie jak TB2 istotnie są narażone na oddziaływanie obrony powietrznej, a w rosyjskich siłach zbrojnych Pancyr jest tylko elementem dużo szerszego, zintegrowanego systemu. O ile trudno przyjmować narrację o "rozstrzeliwaniu" Bayraktarów, to zagrożenie dla tych (i innych) platform ze strony rosyjskiego warstwowego systemu OPL, wspieranego przez lotnictwo i środki walki elektronicznej trzeba traktować poważnie. A stopień tego zagrożenia będzie zależny od tego, w jaki sposób - i we współpracy z jakimi środkami walki - dany system będzie użyty.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Przemekkk

  Pancyry ma tylko 18km zasięgu, bayraktarów zintegrowane z warmate tl (niby trwają rozmowy) będą razić je z poza ich zasięgu

  1. Bryxx

   Ale wiesz że rosjanie mają kompletną OPL? Taką wiesz wielopiętrową i Pancyry to tylko trybik w maszynie do tego dublowany.

 2. podajnik

  Rosyjskie zegarki sąlepsze bo chodzą szybciej jak to mówi stary kawał. Ruscy są rzeczywiście najlepsi, ale w kłamaniu.

  1. Tani35

   Eeee sowieckie zegarki byly super. Ja od komunii mialem takowy ze 20 lat chodzil perfecto. Zgubilem go ,moja wina. Sowieci nie robili dziecinnych zegarkow wiec dostalem meski. Tani nie byl.

  2. Chyżwar

   Ciekawe, kiedy dojdą do wniosku, że kompozyt do następnej nadbudówki stealth trzeba zrobić z laminowanej epoksydem, albo poliestrem, estryfikowanej nitrozą bawełny?

  3. Greg

   Ja też miałem ruski zegarek z komunii i podziałał rok, tak więc jak jesteś fanem ruskiego złomu, to polecam Moskwicza lub Ładę ! Największe mikroprocesory to też ich domena :P

 3. g-t

  Rosyjskie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pancyr-S zestrzeliły ponad 40 tureckich samolotów bezzałogowych TB2 Bayraktar i Anka-S i to w samych tylko konfliktach w Turcji i Libii. TAK PRZYNAJMNIEJ TWIERDZĄ ROSYJSKIE MEDIA CYTUJĄCE ZASTĘPCĘ SZEFA SIŁ PRZECIWLOTNICZYCH ROSYJSKICH SIŁ POWIETRZNO-KOSMICZNYCH JURIJA MURAWKINA. Skoro tak twierdzą rosyjskie media i wojskowi to pewnie tak jest.... A tak na poważnie jeżeli cokolwiek strącili to niech pokażą nagrania.

  1. Valdore

   Potwierdzone jest zestrzelenie w Libii i Syrii 16 Bayraktar TB-2 tyle że głównie przez lotnictwo rosyjskie.

 4. ruski trol

  Nie wierzę w niezdementowane pogłoski

  1. Tani35

   Eee,to nie kwestia wiary. To material do dyskusji. Cale szczęście że nie ma jednomyślnośći.

 5. Bryxx

  "Jednocześnie trzeba jednak podkreślić, że spośród trzech wojen, w których brały udział TB2 za każdym razem zwyciężała strona, która tych dronów używała. I to mimo, że zwykle były to konflikty o względnie wyrównanych potencjałach każdej ze stron" To niby turcy zwyciężyli w Syrii drogi autorze? To w czym ten wyrównany potencjał stron był w Karabachu? Pancyry były w Karabachu drogi autorze? Poziom artykuły hmmmm.......... . Podobno to poważny portal branżowy, a może reklamowy?. Czyżby artykuł sprowokowany nagła potrzebą po ostatnich zdjeciach jakie upublicznili rosjanie?

  1. GB

   Rosjanie ogłosili zestrzelenie 40 dronów TB2 i Anką, a pokazali teraz zdjęcie jednego. Zdjęcie wraku, a nie film z zestrzelenia

  2. Tani35

   Wrakow fotek jest duzo. Gorzej z lokalizacja. Libia ,Syria,Karabach? Teren podobny.

  3. Tani35

   GB filmiki sa tylko znalezc je jest trudno trzeba szukac w wiadomosciach kanalu Zviezda.. Z tym ze to sa zestrzelenia dronow z samolotow. Z Pancyra nie sfilmujesz chyba wiesz dlaczego? No i na koniec Karabach nie wygraly drony wygrali najemnicy Libijscy 6000 ludzi plus F-16 lotnictwa Turcji. Przez caly okres konfliktu dzialaly dwa tureckie F-16 ostatnio francuzi opublikowali fotki satelitarne. Dzisiaj o dronach juz malo kto mowi. Ta wojne ,,wygrali,,Turcy. Pisze w cudzyslowiu bo tak naprawde to Azerowie to przegrali. Bo musieli zgodzic sie na warunki.....Moskwy.

 6. Tani35

  Kazda liszka swoj ogon chwali i w sumie kazdy ma racje. Co do tej spalonej korwety stocznia wycenila straty na 22 mld rubli bo tyle bedzie kosztowalo wymiana nadbudowki ktora byla z ....aluminium. Kadlub ocalal bo byl stalowy. Marynarka wojenna milczy bo to nie jej sprawa.

  1. Chyżwar

   W nadbudówce korwety typu Kniaź Pożarski stosowano kompozyt. Cholera wie z czego zrobiony i co było lepiszczem.

  2. Vixa

   Dzięki za info o spalonej korwecie, pi co komu to?. Wszyscy już chyba widzieli filmiki ze zdarzenia i twierdzenie, że "kadłub ocalał bo był stalowy" się nie obroni. Ba, śmiem twierdzić, że nawet śmieci już w nim nie da rady spalić, a ty piszesz, że tak w ogóle to nic się nie stało. I to w wątku o Pancyrach....

  3. Tani35

   Kniaz Pozarski? To atomowy okret podwodny zrobiony z tytanu,

 7. Torpeda

  To jest ruska technika. Nadaje się do strzelania w drony, latawce, tudzież od czasu do czasu zestrzeli swojego...

  1. HeHe

   I pewnie dlatego ruscy są drugim na świecie eksporterem uzbrojenia a ruska technika jest kupowana przez Turcję, Indie, Egipt, Pakistan oraz wiele innych krajów.

  2. HeHe

   I pewnie dlatego ruscy są drugim na świecie eksporterem uzbrojenia a ruska technika jest kupowana przez Turcję, Indie, Egipt, Pakistan oraz wiele innych krajów.

  3. Valdore

   @Hehe i pewnie dlatego też Indie wykopały Pancyra z hukiem i wybrały zamiast tego najpierw K30 Biho, a teraz robia własny zestaw, ale w typie koreańskiego. I pewnei dlatego tez Pancyry robiły jako cele ćwiczebne dla bayraktarów TB-2 i izraelskich dronów HAROP.

 8. Chyżwar

  Baju baju. Będziesz w raju. A tam przywita cię Iosif Wissarionowicz we własnej osobie. Pancyry nie radziły sobie w Syrii nawet z dronami zrobionymi z chińskich części dla modelarzy w islamskich garażach. Dlatego właśnie Ruscy na gwałt sprowadzali Tory. Gaspodin Murawkin musiał opić się Stolicznej i dlatego stada ptaków mylą mu się z TB2. Nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem, że TB2 to Wunderwaffe, którego Rosjanie nie potrafią zestrzelić, bo mogą to zrobić. Ale reklama tego średnio udanego zestawu, o którego antydronowych możliwościach negatywnie wypowiadali się mający duże zapotrzebowanie na przeróżną broń i nie stroniący od zakupów w Rosji Hindusi jest "co nieco" komiczna.

 9. Wewo

  To tak samo jak Moskwicz był pogromcą Ferrari w F1. ;)

 10. Sailor

  Bez kozery powiem pińcet!!! Ruska propaganda przechodzi sama siebie. Widać w kontekście agresji na Ukrainę, że Ruskie boja się tych dronów. Stąd ten skowyt ich propagandy.

 11. Esteban

  Chodzą pogłoski, że Rosjanie przy pomocy pancyrów zestrzelili Gwiazdę Śmierci..... Tak przynajmniej wygląda ich wiarygodność. Znając życie sowieci chwalili by się szczątkami tych dronów, a tak to tylko puste słowa i filmy jak to drony niszczą pancyry. Może doszło do przejęzyczenia i nie chodzi i drony, a o drinki, choć z drugiej strony Ruscy wolą czysty samogon pity pod cebulę.

Reklama