Reklama

Technologie

Irak przeznaczył 100 mln dolarów na drony Bayraktar TB2

Fot. Baykar Makina
Fot. Baykar Makina

Iracka rada ministrów zgodziła się na wyasygnowanie 100 mln dolarów na zakup co najmniej 12 bezzałogowych systemów taktycznych Bayraktar TB2 firmy Baykar Makina. W najbliższym czasie oczekiwana jest oficjalna wizyta w Turcji w celu zawarcia umowy. W planach jest również pozyskanie przez Bagdad 12 śmigłowców uderzeniowych T129 ATAK. Oba typy maszyn mają wzmocnić bezpieczeństwo granicy iracko-syryjskiej.

Jak podaje serwis informacyjny Al Arabi al-Cedid, powołując się na źródła w irackich siłach zbrojnych, po wielomiesięcznych uzgodnieniach i negocjacjach ze stroną turecką iracka Rada Ministrów na zakup bezzałogowców Bayraktar TB2 przeznaczy budżet o łącznej wartości nie przekraczającej 100 mln dolarów. W sumie tej ma się zamknąć pozyskanie nie mniej niż tuzina maszyn wraz z systemami kierowania, uzbrojeniem, obsługą techniczną i szkoleniem.

W tej sprawie delegacja iracka ma w najbliższych tygodniach wybrać się do Ankary, aby podpisać umowę i uzgodnić szczegóły szkolenia operatorów. Będzie ono realizowane w Turcji i potrwa kilka miesięcy. Maszyny mają pozwolić na skuteczniejsze patrolowanie i ochronę granicy z Syrią, której rozległe obszary dobrze nadają się do wykorzystania bezzałogowców takich jak Bayraktar TB2.

Już w sierpniu bieżącego roku minister obrony Iraku Cuma Inad Sadun ogłosił, że osiągnięto porozumienie w sprawie zakupu Bayraktarów TB2, 12 śmigłowców T129 ATAK i 6 systemów walki elektronicznej Koral z Turcji. Pozyskanie uzbrojonych bezzałogowców okazało się szczególnie pilne.

Prawdopodobnie wynika to z problemów jakie Irakijczykom sprawiła eksploatacja chińskich BSP Chang Hong CH-4 Rainbow. Od roku 2015 do Iraku trafiło co najmniej 20 maszyn tego typu, które były skutecznie wykorzystywane do zwalczania ISIS, jednak od dwóch lat ich flota jest uziemiona, ze względu na brak dostaw chińskich części zamiennych. W ubiegłym roku do lotu była zdolna nie więcej niż 1 maszyna.

Jeśli chodzi o śmigłowce uderzeniowe, to sytuacja jest o tyle lepsza, że Bagdad dysponuje zakupionymi w Rosji maszynami Mi-35 i Mi-28, jednak ze względu na politykę USA ale też silne wsparcie Moskwy dla Damaszku, poszukuje innych opcji. Turecki śmigłowiec T129 ATAK jest nie tylko tańszy niż europejskie czy amerykańskie alternatywy, ale też lepiej dostosowany do warunków terenowych, dość podobnych do występujących na granicy Turcji z Syrią. Jego zakup jest jednak powiązany z potrzebą uzyskania zgody USA na dostawy stosowanych w nim silników. Jest już precedens, gdyż dzięki takiej zgodzie koncern TAI dostarczył 6 śmigłowców T129 na Filipiny.

W tej kwestii Bayraktar TB2 jest znacznie mniej skomplikowany aby wprowadzić go do służby. Zarówno pod względem politycznym jak i technicznym czy finansowym. 

Bezzałogowiec taktyczny Bayraktar TB2 ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa maszyny to 650 kilogramów a maksymalna prędkość lotu to około 220 km/h. Bayraktar TB2 może przenosić 65 kg uzbrojenia na 4 zewnętrznych pylonach i są to kierowane pociski a w zasadzie bomby szybujące produkcji tureckiej, dostosowane do wykorzystania przez bezzałogowe systemy latające typu MAM-L i MAM-C. MAM czyli „Mini Akıllı Mühimmat” tłumaczy się jako miniaturowa amunicja precyzyjna. Miniaturowa jest ona w porównani z klasycznymi bombami i pociskami kierowanymi, gdyż najcięższy wariant nie przekracza masy 25 kg.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (10)

 1. Władysław

  Turca doskonale wykorzystała konflikt Armenia-Azerbejdżan do promocji swojej broni.

 2. i

  kiedy pogodnia w koncu usa z iraku_?

  1. Davien

   A co boli was że ganiaja wsperanych przez Rosję terrorystów?? I ze sam Irak chce by zostali?

  2. ruski krawiec

   Dla was bez znaczenia. Rosjan tam nie wpuszczą.

  3. po strzałkach

   Ostatnio tak mocno gonili,że aż zostawili swoje bazy w Syrii.Może zabładzilu?

 3. Danek

  Jak na uzbrojenie to czapka drobnych ale biednych ludzi można nakarmić miliony zamiast wydawać na samolociki

 4. 123

  Brac od nich F16, poki sa jeszcze.

  1. Nie inż.

   Na złomie również f16 bywają czy to znaczy że też należy je brać? Od kiedy jakiś kraj bez zgody USA może handlować ich wyrobami wojskowymi?

 5. x95

  100 mln dolarów to niewielka suma w przypadku uzbrojenia.

 6. Fanklub Daviena i GB

  Przekonał się, że kupno w USA to wyrzucone pieniądze. Poprzednio kupił drony w USA i wykonał... 5 lotów, bo USA zablokowały Irakowi datalinki satelitarne, bez których drony nie mogły latać, a zablokowały, bo Irakijczycy śmieli wybrać takie władze jakie im, a nie USA się podobają i za to, że iracki parlament kazał USA spierd... z Iraku. Oczywiście amerykańscy bandyci nic sobie z tego nie robią i dalej okupują Irak. :D

  1. Davien

   Nikt Iraku nie okupuje bo wasi rosyjskcy bandyci na szczęście tam jeszcze nie dotarli.

  2. Dropik

   Ale że w 2,5 tyś chłopa( razem z kucharzami) są w stanie okupowac takie wielki kraj to tylko podziwiać... W 10 tys zajma cala rosje w 2 tygodnie i sie fanklub poplacze xD

  3. Davien

   Już mniej bo zgodnie z zyczeneim Premiera Iraku wycofują część oddziałów co walczyła aktywnei z ISIS.

 7. Milutki

  Jeszcze niedawno niektórzy pisali że Turcja zaatakowała Irak i że będzie wojna iracko turecka. Teraz widać jaką irakijczycy mają sympatię, po wyborach parlamentarnych w tym kraju nawet nie muszą tego ukrywać

 8. yrp

  przecież mieli kupić rosyjskie mig 29 lub 35 i mieli sprzedać 24 f-16 bo przecież bayrakatar nie strąci myśliwca.

  1. fefe

   A może doszli do wnioski że ich walka asymetryczna jest dość dobra i w razie konfliktu z zaawansowanym przeciwnikiem wrócą do partyzantki a drony po to kupują żeby mieli czym "kółkurencje" zwalczać ?????

 9. może się zgodzą

  Zgoda Stanów Zjednoczonych.

 10. ACAN

  Jestem przekonany że gdyby firma WB tak z 5 lat temu otrzymała zlecenie oraz finansowanie na opracowanie dronów tej klasy to właśnie teraz byśmy mieli gotowy produkt. Mało tego potencjał technologiczny WB pozwalał by na myślenie o czymś większym i bardziej skomplikowanym. Nie jest jeszcze za późno potrzeba tylko decyzji. Czas nam się kończy

  1. pomz

   Mielibysmy tak samo przygotowane jak wszystko mamy przygotowane. jak np tak błache szelki dla piechoty; jak zwykle granatniki jednostrzalowe dla piechoty, jak amunicja nowoczesna (i efektywna) dla artylerii, czolgow; jak ppk pirat, bwp borsuk, czolgi itp itd...

  2. KrzysiekS

   ACAN WB jest firmą prywatną i nikt im nie broni opracowywać nowe produkty. Oczywiście najłatwiej jest dostać pieniądze i bez ryzyka coś opracowywać nawet jak się nie bardzo uda. Rozumiał bym twoje myślenie gdyby 2-3 polskie firmy dostały pieniądze na opracowanie demonstratora i potem wybrano jedna firmę (najlepszą) do realizacji projektu ale nie jedną z założeniem że to musi być ona.

  3. Kris

   Czas się kończy z jakiego powodu? Nie kwestionuję faktu opóźnień, patologii decyzyjnej, ale sugerowanie, że coś ma nastąpić jest groteskowe. Polska przez ostatnie ponad 1000 lat przeszła przez szereg wojen i okupacji, nic się nie zmieniło i żaden czas się nie kończy, bo nigdy go nie było. Właściwe określenie stanu rzeczy to wrodzona nieudolność, która od setek lat powoduje, że nigdy nie byliśmy i nie będziemy przygotowani.

Reklama