Reklama

Siły zbrojne

ONZ wykorzysta roboty przeciwminowe w Mali

Jedna z wersji bezzałogowego systemu przeciwminowego MineWolf – fot. M.Dura
Jedna z wersji bezzałogowego systemu przeciwminowego MineWolf – fot. M.Dura

Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła na wyposażenie sił pokojowych w Mali (MINUSMA) dwa lądowe, bezzałogowe systemy przeciwminowe MW240 MineWolf.

Nowe roboty mają zwiększyć bezpieczeństwo sił ONZ oraz ich skuteczność w zwalczaniu improwizowanych ładunków IED (Improvised Explosive Devices) i min.

Fizycznie system MW240 został dostarczony do Mali pod koniec grudnia 2013 roku (wraz z częściami zamiennymi oraz urządzeniami wsparcia), gdzie oczekiwał na przybycie obsady wyznaczonej do szkolenia. W marcu br. przybyło do Bamako trzech specjalistów, którzy przez okres dwunastu tygodni szkolili 12 operatorów z wykorzystania obydwu będących na miejsc, systemów MW240.

Stworzono w sumie dwa zespoły, z operatorami z Kambodży i Nepalu. Na zakończenie otrzymały one akredytacje zaliczające je do służb przeciwminowych Organizacji Narodów Zjednoczonych UNMAS (United Nations Mine Action Service).

System MW240 pozwala na zdalne wykonywanie różnego rodzaju operacji naziemnych, pozwalających na wykrycie, identyfikację i neutralizację z dużej odległości niebezpiecznych ładunków wybuchowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama