Reklama

Siły zbrojne

Nowe systemy mostowe Leguan dla Finlandii

Fot. Krauss-Maffei Wegmann
Fot. Krauss-Maffei Wegmann

Armia fińska zamierza zmodernizować i powiększyć swój park samobieżnych mostów Leguan. Producent zestawów mostowych tego typu, Krauss-Maffei Wegmann (KMW), podpisał w tym celu umowę z fińskim generalnym wykonawcą zamówienia, koncernem Patria Land Systems Oy.

W ramach projektu armia fińska zostanie szóstym użytkownikiem systemu mostowego Leguan, zdolnym do kładzenia skróconej wersji przepraw. Podpisana umowa zawiera zapisy dotyczące modernizacji wszystkich wykorzystywanych w siłach zbrojnych Finlandii pojazdów Leguan, a także ustalenia związane z dostarczeniem elementów wyposażenia i usługami pomocniczymi w budowie czterech kolejnych, nowych systemów mostowych opartych - tak jak i dotychczas wykorzystywane - na podwoziach czołgu Leopard 2. Realizacja umowy nastąpi w latach 2019-2020.

Samobieżny system mostowy Leguan jest w pełni automatyczny, za rozłożenie przeprawy odpowiedzialna jest jedna osoba. Proces ten trwa 5 minut (przy rozkładaniu przeprawy o długości 14 m) lub 6 minut (przy przeprawie o długości 26 m).

Mosty rodziny Leguan oparte na różnych podwoziach (gąsienicowych i kołowych) są wykorzystywane przez użytkowników eksportowych i armię niemiecką, która pierwszy egzemplarz otrzymała w 2017 r. Przykładem eksportowego wariantu jest amerykański Wolverine, osadzony na bazie czołgu M1 Abrams.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ełkaliptus

    Ciekawe czy ktokolwiek kiedyś kupi nasze Daglezje...?

Reklama