Reklama

Siły zbrojne

Nowe rosyjskie granaty aerozolowe

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak informuje koncern Rostech, rosyjskie wojska lądowe przyjęły na uzbrojenie nowy typ granatów aerozolowych dla systemów obrony typu soft-kill. Granaty 3WD35 opracowane przez Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Inżynierii Precyzyjnej (CNIITOCzMASz) tworzą chmurę aerozolu, która osłania pojazd przed uzbrojeniem naprowadzanym laserowo, termicznie i optycznie.  

Zastosowanie tego typu ładunków aerozolowych nie jest oczywiście żadną nowością, jednak ten specyficzny typ został opracowany do zastosowania na lżejszych pojazdach opancerzonych takich jak transportery opancerzone BTR-82 czy bojowe wozy piechoty BMP-1/2 i ich wersje specjalne. Granat 3WD35 jest mniejszy i lżejszy od dotychczas stosowanej amunicji systemów aktywnej ochrony. Jego masa to 1,8 kg przy długości 290 mm i kalibrze 76 mm. Dotychczas stosowane granaty, takie jak 3WD33 miały długość co najmniej 360 mm i masę powyżej 2 kg.

Nowa amunicja aerozolowa, jak podkreśla producent, jest odpowiedzią przede wszystkim na środki bojowe nowej generacji, takie jak naprowadzane termicznie pociski Javelin czy lotnicza amunicja precyzyjna kierowana laserowo, która atakuje przede wszystkim górny, słabszy pancerz pojazdów.

image
Porównanie granatu 3WD35 (pierwszy z prawej) ze starszymi typami 3WD33 i BOZP-702. Fot. Rostech

 

Ładunki 3WD35 w pierwszej kolejności trafią na wyposażenie specjalistycznych pojazdów rozpoznania artyleryjskiego PRP-4A i PRP-4MU na bazie BMP-1 oraz rozpoznawczych PRP-5 Mars na podwoziu BTR-82A.

Bekczan Ozdoje, dyrektor przemysłowy Rostech ds. Uzbrojenia, amunicji i specjalnych chemikaliów poinformował, że nowa amunicja aerozolowa cieszy się również zainteresowaniem potencjalnych klientów zagranicznych. Koncern ma w ofercie szeroką gamę granatów osłonowych różnego typu oraz systemy pasywnej i aktywnej ochrony.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama