Reklama

Siły zbrojne

„Nowe” Leopardy dla Wojska Polskiego na półmetku [DEFENCE24 NEWS]

Leopard 2PL
Autor. 1. WBPanc.

Siły Zbrojne RP dotąd otrzymały 57 czołgów Leopard 2PL, a do końca roku planowane jest przekazanie pięciu kolejnych – dowiedział się Defence24.pl. Oznacza to, że niemal połowa z posiadanych obecnie przez Wojsko Polskie Leopardów 2A4 przejdzie proces modernizacji realizowany przez konsorcjum PGZ i Bumar-Łabędy z partnerami polskimi i zagranicznymi.

Reklama

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Jacek Matuszak z Działu Komunikacji PGZ poinformował, że do chwili obecnej Siłom Zbrojnym RP przekazano 57 zmodernizowanych czołgów, a w bieżącym roku planowane jest dostarczenie pięciu kolejnych. Oznacza to, że tempo dostaw zmodernizowanych Leopardów nieco przyspieszyło w stosunku do lat 2020-2021, gdy wojsku przekazano łącznie 25 czołgów.

Reklama

Przedstawiciel PGZ podkreśla, że tempo dostaw zależne jest nie tylko od zdolności zakładów, „ale także od dostępności części zamiennych, za co odpowiada partner niemiecki. Krótszy czas oczekiwania na dostarczanie części, lub zgoda strony niemieckiej na ich produkcję w Polsce, pozwoliłby na szybsze prowadzenie prac po stronie Bumaru”. Dodajmy, że sygnały o ograniczonej dostępności podzespołów od partnera niemieckiego płynęły ze strony polskiej już wcześniej.

Czytaj też

Przypomnijmy, że umowa na modernizację czołgów Leopard 2PL została podpisana w grudniu 2015 roku. Pierwotnie opiewała na 2,4 mld zł i dotyczyła 128 wozów, zakładano ich modernizację do 2020 r. W 2018 r. podpisano aneks rozszerzający umowę o 14 wozów i dodatkowe funkcjonalności dla wszystkich (zwiększający kwotę do 2,7 mld zł), a w końcu 2019 sygnowano kolejny, obejmujący remonty wynikowe czołgów, zwiększający łączną wartość kontraktu do 3,29 mld złotych. Dodajmy, że od momentu podpisania w 2015 r. aż do sygnowania kontraktu na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 w kwietniu 2022 r. program Leopard 2PL był największym pod kątem wartości projektem modernizacji Wojsk Pancernych.

Reklama

Jak informuje PGZ, dotąd podpisano już dziesięć aneksów do umowy, a ostatni z nich parafowano 25 sierpnia 2023 r. Dział Komunikacji PGZ nie ujawnia obecnej wartości umowy, bo „Właściwym do informowania o wartości programu jest Zamawiający”. Jednak z publicznie dostępnego sprawozdania finansowego PGZ umieszczonego w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że dziś wartość umowy wynosi 3,9 mld zł.

Jak zapewnia PGZ, obecnie planuje się realizację kontraktu do 2027 r. Warto dodać, że Polska przekazała Ukrainie 14 Leopardów 2A4 pierwotnie przewidzianych do modernizacji, przez co obecnie posiada nie 142, a 128 czołgów tego typu. Tyle też może łącznie zostać zmodernizowanych, jeśli z innego źródła (np. ze Szwajcarii) nie zostaną pozyskane dodatkowe wozy. PGZ przyznaje, że „możliwe jest ograniczenie umowy o 14 sztuk, co będzie wiązało się ze zmianą terminu zakończenia kontraktu”.

Czytaj też

Według dostępnych informacji zmodernizowane czołgi są dostarczane do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz 1. Brygady Pancernej w Wesołej. Zakres modernizacji do standardu Leopard 2PL obejmuje między innymi wzmocnienie opancerzenia wieży, wymianę i modyfikację hydraulicznego systemu stabilizacji armaty i napędu wieży (wprowadzono systemy elektryczne), modyfikację układu przeciwpożarowego i instalację systemu przeciwwybuchowego w przedziale załogi, instalację kamer termowizyjnych KLW-1 Asteria produkcji PCO należących do III generacji w celownikach dowódcy i działonowego, a także dostosowanie armaty kalibru 120 mm do strzelania amunicją nowej generacji.

Czytaj też

Czołgi otrzymały również inne usprawnienia, jak pomocniczą jednostkę napędową (ang. Auxiliary Power Unit, APU) o mocy 17 kW, dzienno-nocne kamery cofania dla kierowcy KDN-1 czy system monitorowania dla dowódcy. Jak na razie modernizacji nie ulega łączność, choć „wykonawca naprawia istniejącą łączność, jeżeli jest ona uszkodzona. Modernizacja łączności jest przewidziana jako opcja w umowie”. Czołgi dysponują więc niemieckimi radiostacjami SEM-80/90.

Program Leopard 2PL jest mocno opóźniony w stosunku do pierwotnych planów. Wpływ na taki stan rzeczy wywarło wiele czynników zarówno po stronie zamawiającego, polskiego przemysłu, jak i partnera zagranicznego, czyli koncernu Rheinmetall. Jedną z przyczyn był fakt, że nie oszacowano stopnia zużycia i zdolności do przenoszenia dodatkowych obciążeń części elementów, które nie zostały przewidziane do modernizacji. Masa bojowa czołgu Leopard 2PL wynosi 59,2 t, czyli o około 4 tony więcej niż dla standardowego Leoparda 2A4 przed modernizacją. Dodajmy, że większość modernizowanych dziś maszyn została dostarczona do Wojska Polskiego w latach 2002-2003, a wyprodukowane zostały w latach 80. XX wieku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami po przeprowadzeniu modernizacji (a nie modyfikacji, za którą zwykle odpowiadają komórki podległe Inspektoratowi Wsparcia) są traktowane jako nowy Sprzęt Wojskowy (SpW), tak jak każde inne wyposażenie ulegające daleko idącym ulepszeniom przed ponownym wdrożeniem do wojska.

Reklama
Reklama

Komentarze (20)

  1. K.

    @Franek Dolas . Cały kontynent nie ma z tym problemu , tak samo jak z Masterami no ale my mamy . Koszty tej modernizacji to także zastrzyk dla Bumaru oraz koszt wybudowania magazynu części zamiennych . Trzeba je zamawiać z wyprzedzeniem i w odpowiednich ilościach . Jakie to zaplecze powstało dla K2 ? Teraz są prawie nowe i automaty nie chcą ładować amunicji a dla Ciebie są przykładem . Na co ? Miał być pełen transfer technologii a teraz to mogą dostarczyć pierwsze 500 a resztę pozwolą nam poskładać z elementów dostarczonych z Korei .Albo wracamy do pierwotnych założeń albo niech szukają naiwnych gdzie indziej .

    1. Davien3

      @K w Polsce w ogóle nie bedzie pełnej produkcji K2PL bo nie dostajemy pełnego transferu technologii. Bedzie jedynie produkcja części i montaz końcowy dla 500 K2PL , pozostałe 320 powstanie w całosci w Korei

    2. wert

      davienku jak zwykle kłąmiesz z dużym zacięciem. Będą umowy wykonawcze będziemy znali FAKTY. I bynajmniej nie te z twojej TV

    3. 7TP

      Ale on te umowy pisze i podpisuje, więc już wie 😁😁😁

  2. rwd

    Jeżeli nowy rząd zredukuje liczebność armii, to trzeba będzie zrezygnować z Lampartów, K2 lub Abramsów.

    1. SKW

      Póki co nowy rząd zapowiada zwiększanie armii.

    2. wert

      SKW@ a pewien senator gówny doradca wojskowy/wioskowy "czeciej drogi" głosi gebelsom w wywiadach że duża armia to polskia megalomania. W swoim czasie intensywnie lobbował za zakupem PzH2000 i dopiero zdjęcia POrdzewiałych PzH stojących w krzaczorach z uszkodzonymi autoamtami ładowanie zmusiły mroczka do wejścia w Koreę

  3. MiP

    Na Ukrainę było wysłać 14 Leopardów 2PL i wtedy wszyscy by zobaczyli ile jest warta ta bieda modernizacja.Czego MON się wstydził ???

    1. Wuc Naczelny

      Poprostu nei daje się najlepszego sprzętu neidouczonym żołnierzom, a Ukraińscy pancerniacy są niedouczeni w temacie leopardów bo używają je co najwyżej od roku i tyle. Żadna modernizacja nie pokryje ich 10-letniego braku doświadczenia w użyciu tego typu czołgu.

    2. alan

      Dokładnie, do tego należałoby dołożyć K2 i wówczas mielibyśmy porównanie ich rzeczywistej wartości.

    3. Davien3

      Alan z K2 sie nie da bo potrzeba zgody Korei a tej nigdy nie dostaniemy.

  4. Franek Dolas

    Trzeba się ich - Leopardów pozbyć w sensowny sposób. W obecnej sytuacji można by je przekazać Ukrsinie I uzyskać głównie od USA które mają kłopoty w uchwaleniu wsparcia, jakieś rekompensaty. Może część środków udałoby się pozyskaç od UE a część od Ukrainy w postaci np.technologii wojskowej z tego co wiadomo to mieliby kilka fajnych rzeczy do zaoferowania. Czołgi te nie nadają się nawet na rezerwy bo przecież problem z pozyskiwaniem części nie zniknie a nawet będzie się powiększał. Trzeba skupić się na uruchomieniu produkcji K2PL a wtedy będziemy problem z czołgami załatwiony - dwa pewne źródła dostaw. A w przyszłości możliwość oferowania K2 na eksport.

    1. majorkom

      A dlaczego się pozbywać Leopardów? Zanim będziemy mieli wszystkie Abramsy i wszystkie planowane K2, Leopardy jeszcze sobie posłużą ładnych kilka lat. A potem można je zakonserwować i trzymać w rezerwie strategicznej. Rosjanie wyciągają z rezerwy nawet stare T-62 i T-55, a my mamy pozbywać się zmodernizowanych Leopardów?

    2. alan

      Z czołgami K2 PL to jeszcze daleka droga. Po pierwsze za opracowanie wersji k2 PL będziemy musieli zapłacić my, no chyba, że pozostawimy je w dotychczasowej formie tzn bez dodatkowego opancerzenia. i z amunicją w kadłubie (a więc taki koreański Leopard 2 A4). Jak wiadomo Koreańczycy są pragmatyczni i kontakt z Polska to dla nich interes - nic nie dadzą w prezencie. Dużo ciekawszą propozycją może okazać się oferta Amerykanów na produkcja Abramsów w Polsce.

    3. Davien3

      Franek a kto od nas kupi yte K2PL czyli K2 z naklejka PL jak bedzie miał znacznie taniej oryginały z Korei do tego lepsze bo koreańskie K2 dostana modernizacje do K2PIP

  5. Solfernus

    57 - 62 czołgi to nie jest wcale tak mało tyle zamówiła Norwegia L2a7 czy Rumunia Abramsów a to czołgi podobnej klasy.

    1. kapusta

      @Solfernus - no mimo wszystko porównywanie nawet zmodernizowanych Leo2A4 z A7 zakrawa na żart. Nie, to nie są czołgi podobnej klasy.

    2. LOUT

      kapusta - Prawda, te czołgi to oprócz nazwy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego! Obojętnie czy niemieckie A7V czy A8 (Norwegia też dostanie A8) lub węgierskie A7HUN, to są czołgi z innej bajki w porównaniu do Leo2PL!

    3. Davien3

      @Solfernus te Leo2PL to takie Leo2A5 ale do Leo2A7 czy Abramsów nawet sie nie zbliżają.

  6. KrzysiekS

    LEO to czołg schodzący (zakładam do rezerw sprzętowych w przyszłości) Co by nie pisać postawiliśmy na Abramsa (ciekawi mnie jak zmodernizują M1A1SEP dostarczone do Polski ile będzie mu brakować do M1A2SEPV3 bo tu zawsze kręcą żeby oszukać własny Kongres) oraz K2BP (czy jak kto woli K2PL).

  7. zegrz69

    Jeszcze te radiostacje.... A potem już można zacząć z A5

    1. kapusta

      @zegrz69 - raczej system łączności wewnętrznej i zewnętrznej oraz koniecznie BMS

    2. wojghan

      I kaem do którego nie ma części.

  8. wojghan

    To ile jeszcze? 4 czy 5 lat? Trzeba jak najszybciej uciekać z tego niemieckiego sprzętu. Sprzedać póki jest koniunktura. Po co nam tyle rodzajów czołgów? Leo 2A4, Leo 2A5, Leo 2APL, Abrams w 2 typach i jeszcze K2. A podobno coś tam zostało z Twardych. Normalnie cyrk na kółkach.

  9. user_1047527

    Będzie co braciom zza buga oddawać w podzięce zablokują przejścia graniczne. Ato ci dopiero przyjaciele.

  10. Takijeden

    Tempo podobne do tego, w którym Niemcy klepią nowe Leopardy, wszystko się zgadza.

  11. szczebelek

    Jak na zakład zajmujący się produkcją czołgów to 57 czołgów w dekadę powala każdego jeśli weźmiemy, że to modernizacja. Był pomysł by tam stworzyć drugie linie do produkcji Kraba, a może też Borsuka to lepiej, żeby produkował czołgi. Skończy jak zakłady śmiglaków...

    1. Odyseus

      @szczebelek no ale co ty chcesz z 57 czołgami w dekadę , niemiecki czołg to i niemieckie normy produkcyjne haha :D

    2. szeliga

      @szczebelek Tak głęboka modernizacja musi być związana z weryfikacją całego czołgu w tym zespołów nie podlegających modernizacji (zwiększenie wagi czołgu).. Dopiero po rozebraniu i fabrycznej diagnostyce wychodzi co trzeba zrobić poza zakresem modernizacji. Nie można dopuścić, żeby pół roku po opuszczeniu fabryki czołg stanął z "innego" powodu. To może nie zerowanie przebiegu jak u Amerykanów, ale coś blisko. Dopiero po rozebraniu każdego czołgu wychodzi co trzeba dodatkowo naprawić, lub zamówić u Niemców. A na to się czeka i to zakłóca organizację napraw. W takim trybie duża modernizacja może dłużej trwać niż produkcja nowych czołgów, o ile uruchomiona byłaby linia produkcyjna / montażowa i byłyby podzespoły do montażu. Oczywiście linii produkcyjnej nie ma i póki co nie będzie. A zespołów, podzespołów do produkcji seryjnej tym bardziej.

  12. Andrzej ze Szczecina

    Bez obrony aktywnej w dzisiejszych czasach nie przetrwają długo na polu bitwy.

  13. LMed

    No cóż, zmodernizowane w polskiej firmie Leo to jednak jest coś. Aż się prosi o rozszerzenie programu. Pamiętajmy, że jak na razie ich alternatywą są amerykańskie i koreańskie używki o nieokreślonych jeszcze trudnościach i kosztach eksploatacyjnych..

    1. Facetoface

      Lmed- nieokreślone ? A jak się kształtują koszty Leo? Bo gdyby podsumować trudności związane z modernizacją Leo to także nie jest tanio! Więc?

    2. Paweł69

      Sam jesteś uzywka:)) Leo to ślepa uliczka abramsy i K2 PL to jedyna alternatywa, 3 typy czołgów w 1 armi to katastrofa logistyczna i techniczna

    3. Chyżwar

      Żeby zmodernizować polskie Leopardy tak jak należy to zrobić to najpierw trzeba by było wyciąć dolną część kadłuba i wstawić nową tak jak zalecają Niemcy. A oni zalecają stosowanie tytanowych elementów tak, żeby czołg po dołożeniu pancerza i pogrubieniu stropu wieży nie utył za bardzo. Oczywiście można to zrobić po hiszpańsku i zamiast tytanu zastosować stal. Grubsza stal tak samo, jak niemieckie rozwiązanie nie będzie pękać w okolicach drążków skrętnych. Niemcy przewidzieli i takie rozwiązanie. Z tym tylko, że wówczas trzeba podkręcić silnik i wymienić przekładnię na nową, którą zresztą pod taką modernizację też przygotowali. Później ten kadłub trzeba by było przebudować tak, żeby wstawić w nim APU zdolne do tego, żeby na postoju prócz typowych czołgowych systemów był zdolny do zasilanie Trophy. Na koniec trzeba by mu było zapodać nową wieżę. Dodać coś jeszcze, czy wystarczy?

  14. Zygazyg

    Jeśli ktoś obserwuje temat to dlaczego teraz idzie szybciej jest jasne: na początku robiono przeróbkę najbardziej zrypanych egzemplarzy A4 czyli remont generalny jakio pierwszy krok. Teraz doszliśmy do modernizacji mniej zużytych egzemplarzy i dlatego idzie szybciej bo częśc prac remontowych jest mniejsza i nie wymaga wymiany aż tylu elementów czyli uzależnienie od dobrej woli Rheinmetala się tez zmniejszyło . Ale taki projekt i tak powinien Iść szybciej specyficznie że moderka T72 już nIe zużywa resursów no i że poziom zagrożenia jest od lutego 2022 zupełnie inny.

    1. wert

      nie prawda. Zwyczajnie dopracowano/stworzono na nowo łańcuch dostaw potrzebnych części

  15. wert

    wg tego co Bumar swego czasu podawał 30% potrzebnych części muszą stworzyć/wyprodukować we własnym zakresie. Tylko bumarowskie "złote rączki" uratowały ten kontrakt

  16. Tomasz

    Niemcy wyczekały z Ukrainą aż musieli się zgodzić sprzedać Berlinowi. Tak też byłoby z pomocą dla Polski w razie wojny. Niemcy cynicznie poczekaliby, a na końcu postawili warunki naszego ratowania. Jeśli ktoś myśli, że modernizacja idzie wolno bo części brakuje to się grubo myli. Tam takie rzeczy nie dzieją się z takich powodów.

    1. Paweł69

      Poczytaj o kontrakcie Leo dla Włoch, pierwszy czolg po 5 latach a potem 1 szt miesięcznie do 2037 :)) Takie są ich możliwości i tyle

  17. SZAKAL

    PISowski rząd kupił , na kredyt, 116 + 250 Abramsów oraz 180 K2 czyli razem 546 nowoczesnych czołgów , które otrzymamy do 2026 roku. Dzięki temu zakupowi Polska będzie największą nowoczesną potęgą pancerną w Europie. Decyzja o modernizacji Leopardów zapadła gdy nie było jeszcze mowy o nabyciu nowych czołgów ale obecnie można zastanawiać nad ekonomicznym i technicznym sensem tego przedsięwzięcia. Nawet obecnie mamy duże problemy z dostępnością części zamiennych do starych Leopardów 2 A4 a jak możemy przypuszczać wraz z upływem czasu , po 2030 roku, zjawisko to będzie się nasilać. Leopardy 2 A4 oraz A5 nie są już wozami perspektywicznymi a niestety mogą stanowić duże obciążenie logistyczne i finansowe. Zastanawiam się , czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby odpłatne przekazanie naszych Leopardów Ukrainie , za środki z UE . Za zaoszczędzone środki finansowe moglibyśmy dokupić jeszcze pewną ilość K2 lub Abramsów.

    1. Rusmongol

      Docelowo tak ma to wyglądać. K2 i abrams w linii, leopard w rezerwie.

    2. Solfernus

      Nie masz racji Nam są potrzebne rezerwy sprzętu!!! a L2PL to nadal bardzo nowoczesne i niebezpieczne czołgi!

    3. Paweł69

      Zapominasz o fabryce K2 PL Docelowo tych czołgów ma być 1000. + abramsy. Leo trzeba pogonić jak osiągniemy nasycenie jednostek sprzętem.

  18. user_1053410

    No to jeszcze poczekamy na drugą połowę jakieś 30 lat. Miały być wszystkie nasze Leo2A4 na standard Leopard2PL już parę lat temu gotowe. Ta Leopard2PL Wersja już powoli jest przestarzała. Trzeba sprzedać te Leoprady. Dokupić Abramsy M1A2 SEP V2 jakieś używane. M1A2 Abrams SEP V2 jest nawet lepszy od Leo2A6. Zerwać te kontrakty i sprzedać to Leo 2A4 i Leo2PL. Co to jest? Płacimy za przestarzałe wersie jakiegoś Leoparda A4 z lat 1990 co ma trochę nowa wieże, ale pancerz ze standardu Leopard2A4. Widzieliśmy co na ukranie z nimi się dzieje. Badziewie Dno. I mógłbym się założyć, że Niemcy extra jeszcze gorsza wersie tego 2a4 nam dali. I ta modernizacja też badziewie tego Leo2PL.

  19. BadaczNetu

    "pomocniczą jednostkę napędową" - APU służy jako generator prądu niezależny od silnika głównego. Z napędem nie ma nic wspólnego.

    1. LOUT

      BadaczNetu- Dokładnie, APU podtrzymuje zasilanie wszystkich systemów przy wyłączonym silniku. Jest to oszczędność paliwa/pieniędzy/zasięgu, ale i o wiele ciszej niż pracujący silnik.

    2. Bóg drogi

      Zależy od przyjętego rozwiązania. W niektórych służy za dodatkowy napęd, jak w hybrydzie.

    3. Al.S.

      Zgadza się, po polsku to: dodatkowy agregat prądotwórczy. Ale może pomóc w napędzie, przejmując zasilanie, w momentach kiedy potrzebna jest pełna moc. Te 23 KM to niewiele, ale zawsze coś.

  20. Ma_XX

    zanim ostatni dojedzie to pierwsze pójdą na remont kapitalny