Reklama

Siły zbrojne

Nowy "dom" dla Leopardów

Leopardy Wesoła
Czołgi podstawowe Leopard 2A5 i Leopard 2PL w nowych garażach 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.
Autor. MON

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, szef resortu Mariusz Błaszczak złożył wizytę na terenie koszar 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. W czasie jej trwania zapoznał się z nową infrastrukturą garażową dla sprzętu pancernego, która pozwola na pełne zabezpieczenie miejsc postojowych dla czołgów podstawowych takich jak Leopard 2 lub M1 Abrams.

1.Warszawska Brygada Pancerna wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, a w jej strukturze znajdują się obecnie dwa bataliony czołgów, które na swoim uzbrojeniu posiadają czołgi podstawowe Leopard 2 (w wersjach Leopard 2A5 i Leopard 2PL). Jak dotąd czołgi te po przeniesieniu z Żagania (co odbyło się etapowo od 2017 roku) nie posiadały w nowej dyslokacji odpowiedniej infrastuktury technicznej niezbędnej do ich utrzymania i eksploatacji. Powstanie i wprowadzenie do użytku zespołu garaży z zapleczem obsługowym pozwoli na uzupełnienie dotychczasowych braków w tej kwestii w koszarach w Wesołej.

Czytaj też

18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnym elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna. Właśnie dziś w Wesołej otwieramy garaże, zaplecze techniczne służące utrzymaniu czołgów w 1. Brygadzie Pancernej
- minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Według komunikatu MON w ostatnim czasie, oprócz samych budynków garażowych wykonano niezbędne uzbrojenie terenu w sieci podziemne takie jak: kanalizacja deszczowa, sanitarna, sieć energetyczna oraz oświetlenie terenu. Powstała także nowa stacja transformatorowa. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom projektowym oddane dziś do użytku garaże wyposażono w najnowsze technologie wentylacyjne, systemów pożarowych oraz teletechnicznych. Budynki są ergonomiczne, energooszczędne oraz spełniające najwyższe standardy użyteczności.

"Dziś to są garaże wykorzystywane dla Leopardów, ale w przyszłości będą gotowe do tego, żeby były w nich Abramsy, które trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. To są garaże spełniające najwyższe wymagania, jeżeli chodzi o utrzymanie zdolności bojowej czołgów." - mówił minister. Szef MON zaznaczył, że jednostki Wojska Polskiego, szczególnie te zlokalizowane na wschodzi Polski odgrywają ważną rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwa kraju i wschodniej flanki NATO. Konieczne jest zatem inwestowanie w wyszkolenie żołnierzy, w sprzęt, jaki i infrastrukturę.

Czytaj też

Inwestycja w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej objęła budowę dwóch budynków garażowych na 128 miejsc postojowych dla czołgów wraz z zapleczem socjalnym dla obsług. Umowę na ich wykonanie została zawarta 14 listopada 2019 r. pomiędzy inwestorem w postaci Stołecznego Zarządu Infrastruktury i wykonawcą w postaci spółki AMW SINEVIA.

Czołgi Leopard 2 warszawskiej brygady mają zostać zastąpione przez wozy M1A2 SEPv3 Abrams, o pozyskanie których Polska zawnioskowała do Stanów Zjednoczonych w lipcu ubiegłego roku. Łącznie ma być pozyskanych w ramach umowy międzyrządowej w trybie FMS ze Stanami Zjednoczonymi 250 tych wozów, dla 18 Dywizji Zmechanizowanej - oprócz warszawskiej jednostki także dla 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina. Według informacji przekazywanych przez Dowództwo Generalne RSZ, pierwsze 28 z nich ma pojawić się w Polsce jeszcze w 2022 roku. Wcześniej jednak konieczne będzie wyrażenie zgody na transakcję przez Departament Stanu i Kongres, a następnie wynegocjowanie i podpisanie umowy. Tak szybki termin dostaw oznacza też, że czołgi będą przekazywane Polsce w ścisłej koordynacji z produkcją dla US Army.

Niezależnie od zakupu Abramsów ma być realizowany program czołgu nowej generacji Wilk. Wstępnie przewiduje się, że powstanie on z dużym udziałem krajowego przemysłu obronnego.

Reklama
Reklama