Reklama

Siły zbrojne

Leopardy 2PL po Abramsach. MON podaje nowy termin

Leopard 2PL
Autor. 1. WBPanc.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że dostawy 142 czołgów Leopard 2PL/M1, których modernizację rozpoczęto w 2015 roku, zakończą się w 2027 roku. Odbędzie się więc to już po planowanym sfinalizowaniu dostaw czołgów M1A2 Abrams SEPv3 dla 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W odpowiedzi na interpelację posła Pawła Krutula (Lewica), wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz poinformował: „Ministerstwo Obrony Narodowej aktualnie nie realizuje zadania związanego z pozyskaniem kolejnych typów ciężkiego sprzętu gąsienicowego, którego producentem są Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy" S.A. Natomiast, trwa realizacja umowy zawartej w grudniu 2015 r. przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia, w ramach której wykonawca, tj. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., wraz z Zakładami „Bumar-Łabędy" S.A., przeprowadza modernizację czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL/M1. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy zakończenie dostaw wszystkich 142 zmodernizowanych czołgów zostanie zrealizowane do 2027 r.".

Z odpowiedzi ministra Skurkiewicza można wywnioskować, że przyjęto nowy termin finalizacji programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Rozpoczęty w 2015 roku program jest mocno opóźniony, z wielu powodów, leżących zarówno po stronie wojska, jak i polskich oraz zagranicznych podmiotów przemysłowych (partnerem jest Rheinmetall). Umowa o wartości 2,4 mld zł, obejmująca w ramach zamówienia podstawowego 128 wozów, była wielokrotnie aneksowana. W lipcu 2018 podpisano aneks o wartości około 300 mln zł, na dodatkowe 14 czołgów oraz wprowadzenie określonych funkcjonalności we wszystkich czołgach.

Reklama

Czytaj też

Z kolei aneks z grudnia 2019 roku przewidywał zakończenie realizacji programu do lipca 2023 roku. Koszt realizacji programu ustalono na 3,29 mld zł włącznie z remontami wynikowymi czołgów, które nie zostały ujęte w pierwotnej umowie. Pierwotnie planowano, że 142 czołgi zostaną zmodernizowane do 2021 roku.

W praktyce jednak pierwszych 12 wozów udało się przekazać Siłom Zbrojnym RP w 2020 roku, w 2021 – kolejnych 13 czołgów. Do połowy br. PGZ dostarczyła do wojska kolejnych dziewięć wozów, a upublicznione plany zakładały przekazanie łącznie 24 czołgów.

Czytaj też

Od dłuższego czasu było wiadomo, że termin określany na rok 2023 jest mało realny, pojawiały się informacje o wydłużeniu realizacji programu do roku 2025. Teraz, jak wynika z informacji przekazanych przez resort obrony, cały program ma zostać sfinalizowany do roku 2027.

Czytaj też

Modernizacja czołgów zakończy się więc już po tym, jak do Wojska Polskiego trafią – zakładając, że umowy będą realizowane zgodnie z harmonogramem – czołgi M1A2 SEPv3 zamówione w pilnej potrzebie operacyjnej (data zakończenia dostaw 250 wozów to 2026 rok) oraz czołgi K2 z pierwszej partii, dostarczone od Hyundai Rotem (łącznie 180 z nich ma być przekazanych do 2025 roku). Zarówno umowa FMS na Abramsy, jak i umowa wykonawcza na czołgi K2, zawarte zostały w 2022 roku. Do Polski ma też trafić od 2023 roku 116 używanych czołgów Abrams w wersji M1A1 SA.

Z kolei zakłady Bumar-Łabędy obok programu Leopard 2PL realizują też remonty z modyfikacją czołgów T-72 do standardu T-72M1R oraz wozów PT-91 Twardy. Czołgi obu typów w pewnej liczbie przekazano Ukrainie, a wozy T-72M1R, które weszły już do wykorzystania operacyjnego, cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników między innymi z uwagi na posiadane polskie przyrządy optoelektroniczne. Jak powiedział na początku listopada prezes PGZ Sebastian Chwałek, w perspektywie w Bumarze-Łabędy ma zostać ulokowana dodatkowa linia produkcyjna dla haubic Krab.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (22)

 1. SimonTemplar

  12 lat na bieda- modernizację 142 czołgów. Wychodzi średnia około 1 miesięcznie. Już nie mówiąc, że za te 5 lat to i tak nie będzie rewelacja. A mają służyć podobno długo.... Co do rodziny T72/PT91 to resztki przyzwoitości nakazywałby naposać prawdę, że są w calości przeznaczone do nieodplatnego przekazania Ukrainie, oczywiście po remontach i modyfikacjach za pieniądze z budzetu. W zamian za to nowy wiceminister ukraiński porównujenas do hitlerowców. Brawo my. I bardzo prosze nie porównywać mnie do ruskich trolli... Dla mnie obie opcje to wybór między dżuma a czarną ospą.

  1. Stary666

   Remont kapitalny i modernizację

  2. "Pułkownik" Michał

   Dokładnie! Nominacja nowego wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy to "policzek" w nas wymierzony! Jesteśmy krajem drugim po USA pod względem pomocy świadczonej Ukrainie. Jesteśmy hubem przez który dociera tam pomoc z Europy. Mamy więc niezwykle silną pozycję negocjacyjną... a ci... łaszą się do ukraińskich władz tak jakby byli na ich paskach płacowych i zapomnieli jaki naród wybrał ich w wyborach. To jest żenada i kompromitacja naszej sceny politycznej! Tylko czekać jak za 10 lat się okaże, że Rosjanie korzystając z silnego prądu uchodźców, uplasowali u nas tajną agenturę i będą rozgrywać nas z Ukraińcami za pomocą nierozwiązanej przeszłości (patrz rzeź wołyńska), którą naiwni politycy chcą zamieść pod dywan, tak jakby to było jakieś cudowne rozwiązanie. Chore!

  3. Evanduril

   Dostaliśmy bardzo duże pieniądze za oddane czołgi. Doczytaj.

 2. Kleofas03

  Podsumowując Bumar master klepka zażądał 160 mln PLN na 🦀🦀🦀🦀 kraba Za co?

 3. Jan24

  Po co toto modernizować. Oddać Ukrainie. Znowu wtopimy kilka miliardów w stary sprzęt z lat 70 dwudziestego wieku.

 4. Norman

  Jest jedyna okazja aby sprzedać Leopardy A4 i A5 za dobrą kasę z odbiorem za 2 lata w kontrakcie.remonty tego sprzętu, T-72 i PT-91 przy obecnych zakupach to jawne działanie na szkodę państwa. Zamiast 2 typów czołgów będziemy mieli 5-7.

 5. mc.

  Szanowni Komentujący. Niestety nikt z was nie zastanowił się dlaczego doszło do dalszego "przesunięcia" realizacji tego programu. Mieliśmy pieniądze na szybką realizację, a od kilku lat ciągle opóźnienia.... Łabędy czy Rheinmetall ? Stawiam na Niemców. wydarzenia ,ostatnich 9 miesięcy jasno pokazały że Niemcy nie chcą mieć silnego (militarnie) Sąsiada. Co gorsza te miesiące pokazały GIGANTYCZNE uzależnienie decyzyjności Niemiec od Moskwy. A raszyści wolą słabą Polskę. Pytanie podstawowe to to, czy po wprowadzeniu Abramsów i pierwszej partii K2 (180 szt) należy remontować Leopardy ??? Co gorsza nawet w modernizowanych Leopardach nie zostały wymienione radiostacje. Przypominam że system łączności Leoparda wskazuje jego pozycję producentowi (i pewnie komuś jeszcze).

  1. Qba

   Wykonawca modernizacji jest Bumar

  2. KmmEL

   Qba ale części pochodzą nadal z Niemiec. Ktoś jakiś czas temu na tym forum, podwał się za pracownika Bumaru i pisał, że opóźnienia wynikają z tego, że na każdą osobną część do złożenia Leosi muszą czekać tygodnie, miesiące od producenta z Niemiec. To wszystko tłumaczy dlaczego tak długo to trwa, przecież to od razu widać, że termin 2027 wynika z jawnego sabotażu. Nie bez przyczyny rząd kupuje czołgi od innych sojuszników a przecież naturalne by były nowe Leopardy żeby mieć jak najmniej różnych części zamiennych, sprzętu itd. Teraz kolejne przesunięcie może wynikać z remontów t72 dla Ukrainy, może, ale nie zmienia to faktu, że Leopardy powinny być już wszystkie gotowe tu i teraz a nie są.

  3. Zenek2

   @KmmEL PISowski MON wypisał się z organizacji, która zapewniała priorytet przy dostawach części do Leo, więc pretensje do Błaszczaka, a nie do Niemców.

 6. Grzyb

  Bajki. Jak będziemy mieć Abramsy i K2 zaczną płynąć szerokim strumieniem z taśmy produkcyjnej, to komu będzie się chciało remontować ten szrot? Zostaną rzucone na rynek i pójdą jak świeże bułeczki. A swoją drogą cóż się dzieje z tak rozsławionym niemiecko-francuskim Leoclerk? Dobrze, że nie wdepnęliśmy w to gie.

  1. Qba

   Indie właśnie negocjują kupno 1000 Leclerc XLR

 7. easyrider

  Sprzedajemy te czołgi Ukrainie łamiąc wszelkie niemieckie zakazy. Nic nam nie zrobią. Najwyżej nie sprzedadzą nam czegoś, czego i tak nie chcemy kupić. Jechać z nimi ostro i nie dygać.

  1. Qba

   Ale wiesz że Kraby i Borsuki mają niemieckie silniki

 8. szczebelek

  Leo2PL będą służyć tak długo, aż nie wyjadą ostatnie K2PL innego sensu trzymania tego tematu nie ma, ale bez braku części od Niemców to możemy je modernizować.

  1. Magi

   Oczywiście że jest sens! Od 2002 roku setki czołgistów przeszkoliło się na Leopardach 2A4 a później 2A5. Jasne spora część z nich jest już na emeryturze albo opuściła szeregi Wojska po kilku latach służby ale w czasie poligonów czy pracy przy sprzęcie nauczyli się jak działać na tych "pudełkach". Na wypadek W są w takim razie praktycznie gotowe rezerwy bo wersja Pl różni się jedynie kilkoma szczegółami i szybko można je opanować. A jak pokazuje wojna w Ukrainie posiadanie jak największej liczby rezerwy o wysokim potencjale bojowym może przesądzić o powodzeniu na polu walki bądź jego braku- w myśl teorii że wojnę wygrywają rezerwy

  2. Qba

   Części są dostępne, wystarczy zamówić

 9. tagore

  Bumar to jednak stan umysłu.

  1. Antonioo

   Trochę jak MON

  2. Ali baba

   Jak byś niemiał części zamiennych to ciekawe jak byś modernizował

  3. Qba

   @Ali baba - to by zamówił

 10. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Od początku zakup M1A2 SEP. V3 miał charakter polityczny - przykrycia afery nieudolności MAP i MON w modernizacji Leo-2PL. Tyle, że dostawy zamiast obiecanych "od 2023" - są od 2025. Żaby z kolei przykryć lukę sprzętową do 2025 - zdecydowano o kupnie 180 K2. A potem dopiero doszła "darowizna" 116 M1A1 SA - bardziej dla zabezpieczenia pozycji Abramsów i ich szerokiego serwisu [przypomnę - to serwis stanowi 2/3 całości kosztów cyklu życia] - niż dla wsparcia Polski [czy za 300 T-71/PT-91 przekazane Ukrainie]. Ogółem 793 czołgi ze składanki 3 typów i 5 [6] wersji "podtypów" - to i tak o wiele za dużo na nasz teatr wojny - gdzie czołgi spadły z głównego środka przełamania operacyjnego w masie - do roli rozproszonych WWO/WWB w kompaniach - za mobilna piechotą. Tak to jest, jak decydują "pod wyborców-laików" politycy-dyletanci,.... zamiast wojskowych opierających się o doświadczenia z Ukrainy...

  1. szczebelek

   To pokaz siły współpracy z Niemcami i główny powód zrezygnowania z niej.

  2. raczek

   Dlaczego klamiesz trolu z PO a kto zakupil te nieszczesne Leopardy ? no kto to ci napisze Tusk z cala ekipa PO ale to ze kupili to jeszcze pal licho ale bez dokumentacji technicznej tak ze bylo zakladane ze beda remontowane w niemczech za nasze pieniadze i do tego wszystkiego doszlo ze gro tych czolgow silniki byly zarzniete tak ze trzeba robic kapitalny remont nowa ekipa PIS wyciagla te dokumentacje po wielu zabiegach i teraz jest remotowany w Polsce ale to wszystko dlugo trwalo niczym niemcy sie zdecydowali dac te nieszczesliwa dokumentacje czolgow wiec nie klam te wiadomosci mozna sciagnac z internetu zadna nowosc.

 11. Cyber Will

  @DIM 1 JEDYNY istotny sojusznik Polski ma Abramsy.

 12. Starszy Pan 2

  Porównywanie t 72 do leopard nawet w wersji A4 to jak seicento do audi a4 quattro. T72 tylko cudem może trafić coś w ruchu tymczasem dla leopard 2 na 3 trafienie do celu w trakcie ruchu to porażka. Leopard ma nowoczesny pancerz warstwowy a amunicja jest w dużej części zabezpieczona przed samozapłonem

 13. Ali baba

  Moim zdaniem lepiej było zmodernizować wszystkie T-72 do pt-91 niż brać od niemców leopardy raz że burdel z częściami zamiennymi i modernizacją a dwa Leo 2 a 4 i 5 to i tak czołg z lat 80 . A dobrze zmodernizowane t-72 miałyby podobny standard do tych Leo , i nie było by problemu z częściami zamiennymi

  1. DIM1

   @Ali baba. Wszyscy europejscy sojusznicy Polski mają Leopardy, nie Abramsy. Czyli na wypadek wypadku... potrzebujemy serwisu i załóg rezerwy także do Leopardów. "Mądrej głowie dość w dwie słowie..."

  2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Ale oni będą mieli załogi dla 1/3 czołgów posiadanych przez Polskę. A części zamiennych do starszych Leopardów zwyczajnie nie ma.

  3. Ali baba

   Francuzi mają lekrerki

 14. Zawisza_Zielony

  Cały ten program obarczony jest błędem braku wcześniejszej weryfikacji stanu technicznego maszyn przeznaczonych do modernizacji. Te ponad 3 mld zł można by lepiej spożytkować. Po zakupach Abramsów i Czarnych Panter program modernizacji Leopardów powinien być ograniczony do jednego batalionu z uwagi na przekroczenie zakładanych kosztów.

 15. Filemon19

  Pilny update związki zawodowe z Bumaru żądają podwyżek płac w związku z tym zamówieniem od PGZ

 16. AVI

  Może spróbować je sprzedać? I tak nie będziemy w stanie znaleźć tyle załóg

  1. Arass

   Człowieku w Żaganiu nie ma ani jednego wozu a ty chcesz sprzedać to na co nadzieję mieli w tej Brygadzie ?

  2. Stary666

   Docelowe Leo wylądują w magazynach i będą robić za rezerwę.

  3. AVI

   @Arass Ale kiedyś będą. Kupiliśmy w końcu nowe 1000 czołgów

 17. Piotr Glownia

  2027 jest bardzo optymistyczną datą biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na superkonduktory i chipy. KGHM jako największy wydobywca metali rzadkich (biprodukt wydobycia miedzi) sprzedaje ten towar zupełnie za granicę. W Polsce nikt nie produkuje superkonduktory i chipy, choć taka spółka PGZ jak PCO ma duże na nie zapotrzebowanie w produkcji głowic optycznych, które schodzą jak ciepłe bułeczki. Czy na prawdę nikt w rządzie nie pochyli się nad zaoranym przez dekady polskim przemysłem i nie zainwestuje? KGHM i PCO jako wydobywca i końcowego produktu konsument, nie mogą się dogadać co do produkcji w Polsce półproduktów jak chipy i superkonduktory?

  1. Prawdziwy

   Wydobywca,superkonduktory- wiem,budżetówka,oszczędności na etatach a zatrudnić ,choćby na ćwiartkę(etatu)czy zlecone jakiegoś Emeryta po kierunkpolskim ,jezeby sobie chłopina dorobił ,to taki problem?

 18. Orel

  Jak oni chcą produkować cokolwiek jak modernizacja z remontem ma tempo 12 sztuk rocznie?

  1. Stary666

   Jak to jest że Niemcy chcieli by żebyśmy kupili od nich czołgi a sami nie potrafią pierwszego nowego LeoA7 dostarczyć Węgrom od prawie 5 lat?

  2. Stefan1

   @Orel (orzeł?), "ich" zapytaj. Mniemam jednak, że ci nie odpowiedzą, bo nie posiadasz odpowiedniej klauzuli bezpieczeństwa. Zatem ja ci podpowiem: remontują więcej.

  3. Orel

   @Stary kij z niemcami, o polską firmę mi chodzi. Rozumiem że wina jest tez po ich stronie ale raczej nie cała @Stefan1 no dobra zmiany priorytetów nie wziąłem po uwagę ale nawet przedtem ich tempo nie było zniewalające delikatnie mówiąc

 19. Rudy 102-

  Jak można zmodernizować T72 i odac je Ukrainie dokładać do tego chłamu kasę ludzie co wy robicie czas modernizacj 2015 a koniec 2027 hahahahahahah ja piezzzzzz kosmos 12 lat na 140 czołgów 🤣🤣🤣🤣🤣🤣😏😏😏🤣🤣🤣

  1. ZED

   I teraz wiesz już dlaczego Błaszczak kupuje u Koreancow....

  2. Rupert

   Dlatego że będą Abramsy i K2. Więc nie spieszą się z Leopardami. Docelowo i tak ma być w typy czołgów. Więc LEopardy albo do magazynów albo na sprzedaż itp.

  3. Stary666

   Za te T72 dostaniemy 116 sztuk M1A1SA od USA (około 400 milionów dolarów), a Leo2 nie przechodzą modernizacji tylko remont generalny z modernizacją dlatego tyle to trwa, kosmos to Twoja niewiedza.

 20. KrzysiekS

  Widać jak idzie współpraca z Niemcami. To może już lepiej niech rzeczywiście zaczną coś robić z Koreą.

 21. MaroNegro

  Moze juz czas rozgonic ten cyrk pod nazwa „Bumar-Łabędy"

 22. Filemon19

  Podsumowując 2027

Reklama