Siły zbrojne
Nowe kierunki rozwoju zdolności EDA. "Europejski" czołg "znowu" na pierwszym miejscu
Europejska Agencja Obrony (EDA) opublikowała raport, który jest wynikiem pierwszego skoordynowanego rocznego przeglądu obronnego (CARD). W dokumencie tym zdefiniowano sześć głównych obszarów współpracy, na których w najbliższym czasie mają być skoncentrowane wspólne, europejskie wysiłki.
Celem tych działań jest uzyskanie zdolności nowej generacji i przygotowanie do warunków przyszłego pola walki. Łącznie CARD zdefiniowało 55 możliwości współpracy w zakresie rozwoju zdolności we wszystkich dziedzinach operacyjnych (w tym 17 lądowych, 14 powietrznych, 12 morskich, 5 zintegrowanych zdolności, 4 kosmiczne i 3 cyberbezpieczeństwa) oraz 56 powiązanych z nimi możliwości współpracy badawczo-technologicznej.
Wśród sześciu głównych obszarów europejskiej współpracy obronnej wymienia się: czołg podstawowy (uaktualnienie, modernizacja i rozwoju kręgosłupa operacji lądowych), systemy żołnierza przyszłości (poprawa indywidualnej ochrony i świadomości sytuacyjnej), "europejski" okręt patrolowy (zapewnienie przedłużenia obecności na morzach), systemy antydronowe/antydostępowe (przeciwdziałanie zagrożeniom powietrznym), obronę w kosmosie (dostęp do kosmicznych zdolności i ochrona zasobów kosmicznych) oraz zwiększoną mobilność wojskową (błyskawiczne przemieszczanie dla bezpieczeństwa Europy).
CARD zidentyfikował wyraźny i znaczący potencjał współpracy w perspektywie krótkoterminowej. Zaleca bardziej skoncentrowane i skoordynowane podejście do czołgów podstawowych poprzez wspólne modernizacje różnych modeli. Obejmuje to zarządzanie wymianą obecnych flot, z naciskiem na wspieranie synergii logistycznych, cyfryzację i wdrażanie podobieństw w poziom systemu i podsystemu w średnim okresie. Na dłuższą metę Termin obejmuje również wspólne opracowywanie i nabywanie MBT nowej generacji.
Wspólna realizacja tych zadań w formacie współpracy europejskiej ma przynieść każdemu z państw partnerskich liczne korzyści wynikające z realizacji własnych zadeklarowanych priorytetów w zakresie modernizacji rodzimych sił zbrojnych. Dodatkowo ma także wpłynąć na kształtowanie szerszego, europejskiego krajobrazu zdolności obronnych na odpowiednim poziomie. Zdaniem CARD obecne inicjatywy mają charakteryzować się znaczną fragmentacją i bardzo dużą różnorodnością typów opracowywanych systemów.
Czytaj też: Rumunia w europejskiej "puli" Leopardów 2?
Sytuacja ta negatywnie wpływa na sojuszniczą interoperacyjność, a także zwiększa ryzyko, koszty oraz czas potrzebny na opracowanie nowych systemów. Wspólny rozwój nowych zdolności obronnych ma pozwolić na skuteczne rozwiązanie tych problemów, a także na zwiększenie bezpieczeństwa i zdolności obronnych zarówno każdego z państw biorących udział w tych programach jak i całej wspólnoty europejskiej.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105