Siły zbrojne
Nowe internaty dla żołnierzy w Warszawie
2 września po zakończonym remoncie przekazano żołnierzom 50 kwater w stołecznym internacie przy ulicy Waldorffa 37. Symboliczne klucze do lokali w dawnym hotelu Legii wręczał wiceprezes Agencji Mienia Wojskowego Piotr Jastrzębski. Remont realizowała spółka AMW Sinevia, a w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP.
To kolejny obiekt internatowy, który Agencja Mienia Wojskowego przekazuje żołnierzom w tym roku. Cieszymy się, że powstał on właśnie w stolicy, ponieważ znamy potrzeby Sił Zbrojnych i wiemy, że tutaj w Warszawie był on wojsku szczególnie niezbędny. Od dziś żołnierze służący w garnizonie Warszawa będą oni mogli zamieszkać w komfortowych warunkach, w pokojach o nowoczesnym standardzie, wyposażonych we wszystkie udogodnienia
Piotr Jastrzębski, zastępca prezesa AMW
Czytaj też
Wiemy jak ważne, szczególnie dziś, jest bezpieczeństwo naszych granic, a naszym obowiązkiem jako AMW jest zapewnienie odpowiednich kwater dla tych, którzy o to bezpieczeństwo zabiegają w swojej codziennej służbie – dodał wiceprezes Jastrzębski.
Modernizacja i wyposażenie
Z informacji prasowej AMW wynika, że w budynku znajduje się 50 kwater internatowych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1700 m2. Jak wskazano wszystkie lokale zostały wykończone „pod klucz" i są w pełni gotowe do zamieszkania dla żołnierzy. Agencja podkreśla, że internat powstał z myślą o wojskowych pełniących służbę w stolicy w centralnych instytucjach i jednostkach, m. in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji oraz Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Czytaj też
Przeprowadzono gruntowną modernizację budynku internatowego przy ul. Waldorffa 37 w Warszawie, a w jej wyniku powstało w internacie powstało 50 jednoosobowych pokoi – każdy z aneksem kuchennym. 20 pokoi zostało wyposażonych w samodzielne łazienki, natomiast pozostałe kwatery mają łazienkę wspólną dla 2 lub 3 osób. Jak podkreśla Małgorzata Paciorek-Aziukiewicz, kierownik działu ds. Marketingu i PR stołecznego oddziału AMW wszystkie pomieszczenia w internacie zostały w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD i RTV, m.in. telewizor, wieżę grającą, chłodziarko-zamrażarkę, biurko, stół, tapczan/sofę. Do dyspozycji nowych mieszkańców oddano również ogólnodostępną, przestronną kuchnię z jadalnią, w której znalazły się dodatkowe większe kuchenki elektryczne, lodówki, mikrofalówki, czajniki, stoły i krzesła. W internacie urządzono również świetlicę, wyposażoną w wygodne krzesła i telewizor, gdzie żołnierze będą mogli spędzać wspólnie czas wolny. Dodatkowo, w części podpiwniczonej internatu urządzono dwie rowerownie oraz pralnię z suszarnią, w której żołnierze mają do dyspozycji pralki, suszarki automatyczne, żelazka oraz deski do prasowania. Wokół budynku zadbano również o teren zielony, co pozwoli żołnierzom na odpoczynek po służbie. Choć obiekt nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi w obrębie działki, to nieopodal znajduje się przygotowany teren utwardzony, który może pełnić funkcję placu postojowego.
Czytaj też
Inwestor i zarządca
Bezpośrednim inwestorem i nadzorcą remontu był Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, wykonawcą modernizacji - AMW Sinevia, a obecnie budynkiem będzie zarządzać spółka AMW TBS Kwatera. Inwestycja została zrealizowana z dotacji celowej, ze znaczącym udziałem środków wypracowanych przez Agencję Mienia Wojskowego. Łączny koszt remontu budynku wyniósł 13 mln zł.
Czytaj też
Internat z historią
Nowooddany i zmodernizowany budynek internatu AMW powstał w budynku przedwojennych koszar. Aż do lat 80. teren należał do wojska i był użytkowany przez Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa. Od 1990 roku funkcjonował jako obiekt hotelowy Legii, w którym urządzono miejsca noclegowe, a także gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji. W kwietniu 2020 roku AMW jako inwestor przystąpiła do procesu modernizacji i odrestaurowania nieruchomości. Z uwagi na fakt, że obiekt znajduje się pod ochroną jako budynek zabytkowy, wszelkie prowadzone w nim prace, szczególnie związane z elewacją zewnętrzną budynku (np. element dekoracyjny z godłem i orłem), musiały zostać przeprowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.