Reklama

Siły zbrojne

Nowe hiszpańskie Eurofightery z niemieckimi Taurusami?

Autor. taurus-systems.de

Serwis Infodefensa poinformował o zamiarze Sił Powietrznych Hiszpanii które chcą zintegrować kupowane w przyszłości myśliwce wielozadaniowe Eurofighter z pociskami manewrującymi Taurus KEPD 350.

Hiszpania dotychczas zamówiła na swoje potrzeby jedynie 43 pociski Taurus KEPD 350K, które zintegrowano z używanymi przez tamtejsze Siły Powietrzne myśliwcami F/A-18 oraz Eurofighter. Teraz pozyskują one kolejne 20 egzemplarzy drugiej wymienionej konstrukcji w unowocześnionej wersji, która będzie zastępować wspomniane Hornety na Wyspach Kanaryjskich. Z racji na liczbę zmian konieczna będzie ponowna certyfikacja tego europejskiego myśliwca ze wspomnianym Taurusem. Po jej zakończeniu hiszpańskie zdolności w kwestii rażenie celów lądowych za jego pomocą przy wykorzystaniu nowych maszyn znacząco się zwiększą, korzystając z już posiadanej bazy uzbrojenia.

Reklama

Informacja ta może być także brana za „dobrą monetę” przez producenta wspomnianych pocisków w postaci europejskiego koncernu MBDA. Z racji na to, że Hiszpania zamówiła zaledwie 43 pociski (których stan techniczny pozostaje niewiadomą) może z racji na zakup kolejnych myśliwców zdecydować się na dokupienie dla nich kolejnych taurusów. Obecnie nie są one produkowane, jednak w grudniu zeszłego roku producent wspomniał, że oprócz możliwego wznowienia produkcji Taurusa istnieje możliwość jego jednoczesnego ulepszenia przy wykorzystaniu nowych rozwiązań technicznych. Przy okazji zakup ten mógłby zostać dokonany w ramach większej koalicji (np. z Niemcami), zmniejszając koszt jednostkowy pocisku. Warto dodać, że integracja niemieckich Eurofighterów z Taurusami należącymi do niemieckich sił powietrznych jest dopiero przygotowywana, nie została na razie zrealizowana. Biorąc pod uwagę starzenie się samolotów uderzeniowych Tornado, obecnych nosicieli Taurusów, musi jednak zostać sfinalizowana.

Czytaj też

Taurus KEPD 350K, to opracowany przez niemiecko-szwedzkie konsorcjum TAURUS Systems GmbH lotniczy pocisk manewrujący o napędzie rakietowym. W skład podmiotów jego opracowujących weszła niemiecka firma MBDA Deutschland GmbH (z udziałami na poziomie 67%) oraz szwedzki SAAB Dynamics AB (posiadając 33% udziałów). Rakieta naprowadzana jest dzięki systemowi bezwładnościowemu, korygowanego za pomocą GPS i może eliminować cele na dystansie do 500 km. Charakteryzuje się ona budową zapewniającej jej obniżoną skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego. Pocisk napędzany silnikiem turbowentylatorowym Williams F121-WR-115 o ciągu 6,67 kN osiąga prędkość bliską prędkości dźwięku. Do tej pory do ich przenoszenia zostały przystosowane niemieckie Tornado, hiszpańskie myśliwce F/A-18 Hornet oraz koreańskie samoloty wielozadaniowe Boeing F-15K Slam Eagle. Obecnie są one używane przez kraje takie jak Hiszpania, Niemcy oraz Korea Południowa.

Czytaj też

Taurus-Langstrecken-Luft
Pocisk Turus KEPD 350 w locie.
Autor. MBDA
Reklama

Komentarze (4)

 1. DDR

  Nowe Taurusy będą Made in China:))))))

  1. LMed

   Hehe... jak wszystko kolego, jak wszystko...

 2. xdx

  Hiszpańskie Taurusy wiadomo w jakim są stanie bo przechodziły upgrade w latach 19/20. Zmiany dotyczyły nawigacji i odporności na systemy zakłócające. Impreza kosztowała 30mln euro. To mała wskazówka dla MON i polityków ile kosztuje posiadanie nowoczesnych technologii o które trzeba dbać i mieć na obecnym poziomie technologii.

  1. Granat

   Politycy nie przejmują się takimi błahostkami. Dla nich im sprzęt kosztuje więcej tym lepiej. I musi być koniecznie nowe od firmy która produkuje.. najlepiej poza Europą, za górami, za lasami za dolinami. Jak myślisz dlaczego zbroimy się zaczynając od satelity w dół? Logika mówi żeby zacząć zbrojenia od amunicji, karabinów w górę.

 3. Essex

  Nasze wypasione FA50PL z zabojczym dzislkiem 20mm oraz najlepszym w gslsktyce radarem AESA lykają te EF na dzien dobry. Po integracji z AIM9x to juz w ogole. Potownsjcie sobie inegracje z Tsurusami a z nasza integracja z AIM9x.....przeciez ta z EF to jskis zart z takim slabym zasiegiem.....

  1. ALBERTk

   @Essex Korea i Niemcy opracują nowa wersję Taurusa, właśnie do FA50 block 20/PL . To informacja sprzed kilku miesięcy. Chciales zabłysnąć ale jedynie się ośmieszyłeś.

  2. szczebelek

   Kwestia wyposażenia FA50 zależy od wydania dodatkowej kasy i to klasyczny problem dla tej ekipy.

  3. Dudley

   ALBERTk, Co tu opracowywać? To standardowa procedura, modyfikuje się masy głowicy lub paliwa, by zwiększyć zasięg siłę niszczącą, lub zmniejszyć masę pocisku.

 4. Dudley

  Taurus nie jest napędzany silnikiem rakietowym, a turbowentylatorowym To nie jest to samo.

Reklama