Reklama

Siły zbrojne

Nowa Zelandia z pierwszym P-8A Poseidon

Autor. Boeing

Boeing poinformował, że przekazał pierwszy z czterech zamówionych dla Królewskich Sił Powietrznych Nowej Zelandii samolot P-8A Poseidon. Kolejne dostawy są spodziewane w 2023 roku – poinformowały siły powietrzne Nowej Zelandii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Firma Boeing oficjalnie przekazała pierwszy z czterech samolotów P-8A Poseidon Królewskim Siłom Powietrznym Nowej Zelandii. Miejsce przekazania miało miejsce 7 grudnia w Museum of Flight w Seattle w USA. Samolot P-8A Poseidon będzie stacjonował w Bazie Królewskich Sił Powietrznych Nowej Zelandii w Ohakea w Manawatu w Nowej Zelandii. Jak przypomina Simple Flying Eskadra nr 5, która będzie obsługiwać samolot będzie działać w nowych hangarach specjalnie wybudowanych dla tych samolotów. W 2022 roku piloci nowozelandzcy odbyli w USA na Florydzie w Jacksonville szkolenie z obsługi tych maszyn.

Zamówione samoloty w liczbie czterech sztuk mają zastąpić używanych do tej pory sześć morskich samolotów patrolowych P-3K2 Orion. Wartość kontraktu na cztery samoloty opiewała w 1,5 mld dolarów. Nowa Zelandia w komunikacie zapewniła, że samoloty będą także pomagać sąsiadom z Południowego Pacyfiku przy działaniach poszukiwawczych i ratowniczych. Nowa Zelandia formalnie zwróciła się o zakup P-8A i sprzedaż została zatwierdzona w kwietniu 2017 roku, a cztery samoloty zostały zamówione jako część większego zamówienia w marcu 2020 roku. Kolejne samoloty mają być dostarczone Nowej Zelandii najprawdopodobniej w 2023 roku są w zaawansowanej fazie produkcji jak pisze Boeing.

Reklama

P-8 jest obecnie eksploatowany przez USA, Indie, Australię, Wielką Brytanię, Norwegię a Republika Korei i Niemcy je zamówiły. Samolot jest oparty na maszynie Boeing 737-800, ale wyposażony w skrzydła z Boeing 737-900ER.

W lutym Boeing dostarczył ostatni samolot P-8I do Indii w ramach umowy z 2009 roku i przedłużonej w 2016 roku. Również w lutym Boeing powiedział, że zamierza zaoferować P-8A dla kanadyjskiego planu wymiany obecnej starzejącej się floty morskich samolotów patrolowych dalekiego zasięgu CP-140 Aurora. Kanada modernizuje obecną flotę samolotów, aby przedłużyć ich żywotność do 2030 roku, ale szuka zastępstwa, które pojawi się po tym czasie.

Boeing P-8 Poseidon to maszyna do prowadzenia rozpoznania, w szczególności wyszukiwania jednostek nawodnych i podwodnych wroga. Jest także zdolna do ich zwalczania torpedami i pociskami Harpoon. W powietrzu, korzystając z paliwa z własnych zbiorników P-8 może przebywać ponad 10 godzin, przelatując dystans do 7500 kilometrów.

Reklama

Komentarze (2)

 1. rukma.vimana

  5 sztuk dla Polski poproszę.

  1. AdSumus

   Raczej nie. Nam wystarczą mniejsze i tańsze. Ale żeby było ich kilka.

  2. rukma.vimana

   @AdSumus - "biednych nie stać na tanie rzeczy". Polska powinna kupować TYLKO najlepszy sprzęt. Jeśli skrajnie pacyfistyczne Niemcy czy kilkumilionowa Norwegia zamówiły po 5 sztuk, Polska również powinna je kupić - ze 4 sztuki przynajmniej.

  3. rukma.vimana

   @AdSumus - a NDR niech dalej strzela na 40km...

 2. Filemon19

  Podsumowując 170 $ mln późnej można bronić Antarktydy przed pingwinami

Reklama