Siły zbrojne

Nowa taktyka HIMARS Piechoty Morskiej USA [WIDEO]

Fot. US Marines
Fot. US Marines

Nowa taktyka wykorzystania systemu HIMARS przez US Marines nazwana HI-RAIN obejmuje przerzut wyrzutni drogą powietrzną, ostrzelanie celu i natychmiastową ewakuację na pokładzie samolotu. Przeprowadzono już ćwiczenia w tym zakresie z użyciem dwóch pojazdów i samolotów KC-130J, które przerzuciły je na odległość ponad 1000 km.

Taktyka nazywa się HI-RAIN (ang. HIMARS Rapid Infiltration) jest rozwinięciem koncepcji „lotnej artylerii” korpusu. Dotąd była ona realizowana z użyciem 155 mm haubic M777 przerzucanych na podwieszeniach zewnętrznych przez śmigłowce CH-53 Stallion lub zmiennowirnikowce MV-22 Osprey. Wadą tego rozwiązania był relatywnie mały zasięg i siła ognia ciągnionej haubicy oraz czas potrzebny do jej rozwinięcia przed rozpoczęciem ostrzału i zwinięcia po jego zakończeniu.

Wykorzystanie artylerii przerzucanej drogą powietrzną zapewnia elastyczność dowódcom US Marines na polu bitwy poprzez umieszczenie środka rażenia dalekiego zasięgu poza zdobytym przyczółkiem lub za liniami wroga, aby szybko i z zaskoczenia zniszczyć cel.

Wykorzystanie wieloprowadnicowej wyrzutni kierowanych pocisków rakietowych HIMARS znacznie rozszerza zasięg działania Korpusu w ramach tej zdolności przerzutowej, ale również podnosi siłę i precyzję prowadzonego ostrzału. Każda z wyrzutni jest bowiem w stanie odpalić 6 rakiet GMLRS, o zasięgu do 80 km, lub taktyczną rakietę ATACMS o zasięgu 300 km. Broń jest kierowana systemem INS/GPS. Czas od oddania strzału do załadunku na pokład samolotu jest znacznie krótszy niż ciągnionej armaty, natomiast prędkość i zasięg KC-130 dużo większe niż śmigłowca z podwieszonym zewnętrznym ładunkiem.

7 grudnia 2018 roku, w ramach corocznego ćwiczenia Steel Knight przeprowadzonego razem z 1 Dywizją Morską, misję HI-RAIN wykonały dwie wyrzutnie HIMARS należące do 5 Batalionu, 11 Pułku Marines. Jest to ta sama jednostka, która w październiku 2017 roku przeprowadziła strzelania z wyrzutni HIMARS stojącej na pokładzie okrętu desantowego USS Essex.

Podczas grudniowych ćwiczeń żołnierze Piechoty Morskiej z 5 Batalionu, 11 Pułku załadowali dwa systemy HIMARS na dwa samoloty KC-130 na lotnisku Piechoty Morskiej w Camp Pendleton w Kalifornii i przelecieli ponad tysiąc kilometrów na teren poligonu Dugway w stanie Utah. Po wylądowaniu wyrzutnie HIMARS odpaliły pojedynczy pocisk M31A1 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) trafiając precyzyjnie w cel odległy o 15 km. Nie była to pierwsza tego typu misja 5 Batalionu z 11 Pułku US Marines, gdyż ta innowacyjna jednostka już od 2014 roku trenuje misje HI-RAIN, natomiast obecnie taktykę tą mają stosować inne jednostki Piechoty Morskie.

Nie tylko Marines wykorzystują aeromobilność systemu HIMARS. W listopadzie 2014 roku podobny typ misji przeprowadziła US Army, przerzucając wyrzutnie z wykorzystaniem samolotu C-17 Globemaster II.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.