Reklama

Siły zbrojne

Norwegia odbiera BWP dla saperów

Wóz wsparcia oparty o podwozie CV90
Autor. BAE System

Pierwsze cztery wozy, w wersji wozu wsparcia inzynieryjnego opartego o podwozie CV90, zostały dostarczone do norweskich sił zbrojnych podczas ceremonii zorganizowanej przez lokalnego partnera branżowego Ritek AS w Levanger w Norwegii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Podczas przebudowy tych pojazdów dla rządu ważne było wspieranie norweskich miejsc pracy", powiedział Bent Joacim Bentzen, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony. „Było to możliwe dzięki sprawnej i dobrze funkcjonującej współpracy między Siłami Zbrojnymi, Agencją Materiałów Obronnych, Ritek i licencjodawcą BAE Systems Hägglunds".

Partnerstwo z norweskim przemysłem obronnym było kluczowym czynnikiem w szybkim podpisaniu umowy i wprowadzeniu pojazdów do produkcji w ramach działań wdrożonych przez norweski parlament w celu wsparcia gospodarki kraju w obliczu wyzwań związanych z pandemią koronawirusa.

Reklama

Czytaj też

BAE Systems jest głównym dostawcą, podczas gdy Ritek odgrywa centralną rolę w zakupach, logistyce, montażu końcowym i integracji. Ritek był również odpowiedzialny za koordynację projektu i zwiększenie udziału przemysłu norweskiego. W rezultacie około 20 norweskich firm jest obecnie kwalifikowanymi dostawcami produktów i komponentów do pojazdów CV90 oraz integralną częścią norweskiego łańcucha dostaw BAE Systems.

„Jest to przykład tego, jak można osiągnąć szybkie dostawy dzięki dobrze funkcjonującej współpracy", powiedział Gro Jære, dyrektor Agencji Materiałów Obronnych. „Zaledwie ponad rok po podpisaniu umowy możemy teraz potwierdzić, że jesteśmy w trakcie dostarczania Siłom Zbrojnym najnowszej serii produkcyjnej wozów wsparcia bojowego na bazie CV90. Chciałbym podziękować BAE Systems, Ritek i mojemu zespołowi projektowemu za ich elastyczność, skupienie się na dostawie i dotychczasowym wysiłku."

Czytaj też

„Norwegia powinna być dumna ze swojej zdolności do współpracy z przywódcami politycznymi, organami ds. zamówień i przemysłem w celu wprowadzania innowacji i sprostania wyzwaniom takim jak COVID-19 w świecie niepewności" – powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds. „Po raz kolejny ten przełomowy projekt pokazuje siłę relacji między wszystkimi partnerami poprzez dostarczanie wysokiej jakości pojazdów, na czas i po kosztach".

Ceremonia dostawy zbiegła się z zakończeniem budowy nowej hali montażowej Ritek dla wozów CV90, co zwiększa całkowitą powierzchnię warsztatu do 5500 metrów kwadratowych. Hala została zaprojektowana tak, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące udźwigu i elastyczności w istniejącym portfolio projektów Ritek związanych z obronnością oraz w przyszłych projektach.

Reklama

Komentarze

    Reklama