Reklama

Siły zbrojne

Nissany kupione. Honker odjeżdża

Nissan Navara Doubel Cab MT Acenta, fot. Nissan
Nissan Navara Doubel Cab MT Acenta, fot. Nissan

Podpisano umowę na dostawę samochodów ciężarowo-osobowych ogólnego przeznaczenia w latach 2020 - 2022. Następcą Honkera zostanie Nissan Navara, którego wojsku dostarczy konsorcjum firm Glomex MS Polska Sp. z o.o. (lider) i czeskiej firmy matki Glomex MS s.r.o.

W sumie wojsko zakupi 635 Nissanów Navara Doubel Cab MT Acenta (w tym 150 szt. w ramach prawa opcji) za kwotę 121,25 mln złotych brutto. 

O podpisaniu umowy poinformował za pośrednictwem portalu społecznościowego minister Błaszczak.

Informacja ta mogła być pewnym zaskoczeniem, gdyż jak informowaliśmy 27 marca, od decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty odwołał się jeden z oferentów - firma Demarko Sp. z o.o. Wniesione odwołanie oraz zawieszenie organizacji i rozpoznawania spraw przez Krajową Izbę Odwoławczą w związku z zagrożeniem spowodowanym pandemią koronawirusa, było powodem do przypuszczeń o odłożeniu na trudny do przewidzenia czas finalizacji postępowania. 

Z informacji uzyskanych przez Defence24.pl wynika, że 2 RBLOg złożył do KIO wniosek, zgodnie z przepisami PZP, o uchylenie zakazu zawarcia umowy, który został rozpatrzony pozytywnie.

Zawarty przez 2 Regionalną Bazę Logistycznę w Warszawie kontrakt przewiduje dostawy samochodów ciężarowo-osobowych ogólnego przeznaczenia w ilościach :
- w 2020 roku 210 szt. (z czego 160 szt. to zamówienie gwarantowane i 50 szt. to zamówienie opcjonalne),
- w 2021 roku 210 szt. (z czego 160 szt. to zamówienie gwarantowane i 50 szt. to zamówienie opcjonalne),
- w 2022 roku 215 szt. (z czego 165 szt. to zamówienie gwarantowane i 50 szt. to zamówienie opcjonalne).
Zakupione samochody wyposażone będą w silniki o mocy 190 KM.

 

Reklama

Komentarze (74)

 1. pytam

  Te auta dla wojska czy znowu auta dla wojsk OT?

 2. Polak z Polski

  Czemu Czechom dajemy zarobić a nie Polakom w pośrednictwie?

  1. Franz

   Zaloz filie Nissana w Polsce. Naucz sie obslugi, udowodnij rzetelnosc ( bez przekretow serwisowych!) i przekonaj Nissana o lepszej niz czeska obsludze klientow i wiekszej i profesjonalnej sieci autoryzowanych stacji...

  2. funduszlobbysty

   Wypowiedź Czecha nt korupcji w piłce. U was chociaż kogoś łapią, bo u nas tylko chodzą i się wszyscy uśmiechają.

  3. Bene

   Za granica latwiej uniknąć niewywiązania się z umowy a i latwiej zorganizować przekonujące argumenty dla komisji

 3. Ralf_S

  Prawie 191 tys. brutto za sztukę, gdzie cena katalogowa tej wersji startuje od 147 tys.. Nawet najbardziej wypasiony N-Guard kosztuje od 180 tys.. Jeszcze ktoś ma wątpliwości, że przetarg gwarantuje "dobrą (dla sprzedającego) cenę"?

  1. Bb

   Katalogowy jest inny. Gorszy.

  2. Anty sknera

   Tylko że umowa zawiera części zamienne i wydłużoną gwarancję.

  3. Opcja 1: Tak tylko jeszcze kwestia czy placa od razu czy np 70% po dostawie 20% sukcesywnie w trakcie gwarancji pod warunkiem wywiazywania się z gwarancji i na koniec 10%. Jakby tak było to by się dostawca pilnowal. Technicznie to nieporozumieniem sa te wkładki run-flat. To powinny być auta max standardowe, bo to faktycznie auto "tylowe", delikatne i mocno rdzewiejace. Hilux jest droższy ale lepszy i nie wygra jak gwarancja jest np 2 lata. Aby wygralo lepsze auto trzeba uwzglednic koszty pelne eksploatacyjne (bez paliwa, opon etc) w duzo dluzszej perspektywie. Opcja 2: Oglosic ze chce kupic te 600szt, kupic po 3 szt od 3 roznych marek, najlepszych którzy mieszcza się w cenie i parametrach technicznych i intensywnie jezdzic przez 1rok + 2 msc egzamin z korozji w kopalni KGHM. Potem inspekcja i wziąć tego co zdal. No ale to wyzsza szkola jazdy.

 4. he

  będzie fabryka Nissana u nas?

  1. Nie będzie. Nissany dostarczy firma z Czech, która ich nie produkuje tylko, kupuje je. A następnie przystosowuje do potrzeb wojska.

  2. Marek1

   Zarobi Nissan, zarobią Czesi, zarobili decydenci. Przerypane będą mieli tylko szwejki gniotący się na tylnej ławce tego cudeńka dla miejskich miłośników lekkiego offroad. Ale co tam, budżet jest bez dna, ludzie z IU/MON całkowicie bezkarni, a jakoś żyć trzeba ...

 5. Marek1

  Zapraszam "geniuszy", którzy wybrali to autko dla amatorskich offroadowców, by spróbowali choćby w miarę wygodnie się usadowić na tylnym siedzeniu 2-3 żołnierzom w podst. oporządzeniu i z bronią długą(karabinki Beryl-C). Szczególnie żołnierzy w zimowych sortach mundurowych.

 6. Maciek

  Wojsko niewątpliwie potrzebuje pojazdów do zadań tyłowych. Nie można wszędzie jeździć Rosomakiem. I taka nawara w zupełności wystarczy. Trzeba ją będzie tylko konserwować co 2-3 lata, bo te samochody rdzewieją w oczach. Nie rozumiem natomiast jak nasi władcy uzasadnią tę absurdalną cenę. Przecież to jest zwykła niegospodarność, a za to można mieć już zarzuty prokuratorskie.

  1. Marek1

   Jakie zarzuty ? Jaja sobie robisz ? KTO jest naczelnym Prokuratorem kraju i jednocześnie ministrem sprawiedliwości ?

 7. roman grodzki

  Sprawa jest poważna. Tytuł artykułu jest mylący i sugeruje, że jeden pojazd zastąpi drugi. Honker to konstrukcja ramowa z 86 roku, brzydki pojazd, ale to koń roboczy na misjach nawet amerykanie go za prostotę chwalili, ale to historia. Samochód Nissan to ładny pojazd w Ameryce Południowej do pilnowania plantacji z ziołami, a w Północnej dla farmera na zakupy w Polsce tym pojazdem jeżdżą nowi biznesmeni. Ten samochód nigdy wojsko by nie zamówiło, ale w ostatnich latach wyrzucono z wszystkich Inspektoratów Specjalistów i Oficerów technicznych do trzeciego pokolenia teraz rządzą zamówieniami ci co ukończyli liceum i licencjat, a samochody to znają bo nim dojeżdżają do pracy

  1. Trochę inaczej

   Fajnie. Tylko ci ,,znafcy" wyrzuceni do 3 pokolenia , przez 30 lat nie zmodernizowali nawet bwp -a. O pozostałych typach uzbrojenia sobie daruje

 8. marvell

  a dlaczego w cemnie dwukrotnie wyższej niz njadroższa wersja lux u dowolnego najdrozszego nawet dealera w warszawie.. a dlaczego nie w niższej cenie niz hurtowa poniżej detalicznej ????

  1. xawer

   Nie znam kontraktu ale z dużym prawdopodobieństwem wersja wojskowa różni się od cywilnej wyposażeniem i budową. Możliwa jest też długoletnia umowa serwisowa. To kosztuje.

 9. -CB-

  Honker, to "odjedzie" za wiele, wiele lat, bo jak niby 635 pojazdów ma zastąpić kilka tysięcy? Tym bardziej, że część trafi na pewno do WOT.

  1. Figo

   Honker to relikt. Odjedzie szybciej niż myślisz. Rozpada się już i góra 4blata aut

  2. -CB-

   Na stanach ciągle jeszcze mamy różne GAZ-y, UAZ-y, ZIŁ-y, Kraz-y itp. więc i Honker będzie tam jeszcze latami figurował...

  3. PRS

   Dokładnie tak jest. Navara ma zastąpić GAZy i UAZy (samochód dowódcy, samochód zastępcy dowódcy, samochód zastępcy zastępcy, itd.) w dywizjonach artylerii, część do 18Dyw. i resztka (ta opcjonalna) do WOTu. To kropla w morzu potrzeb. Przetarg był nieudolnie prowadzony od 2015 r. Może teraz Super Mario zrozumie, że należy zamówić ze 2 tys. VW produkowanych pod Poznaniem. Gdyby to zrobiono 4 lata temu... teraz takie busy bardzo by się przydały.

 10. ttt

  szkoda tylko ,że nie dogadali się z Nissanem i nie przekazali Japończykom np. fabryki na Żeraniu . Żeby uruchomili produkcję u nas

  1. mick8791

   Chłopie przecież już dawno nie ma żadnej fabryki na Żeraniu...

  2. lolo

   dla 600pare sztuk ktos otworzy ci fabryke?? ogarnij sie. obstawiam, ze firmy kurierskie z azji robia wieksze zakupy. dobrze, ze kupili z polki, ale ta cena cos za duza

  3. Grredo na

   Tylko czy ziemię po tej fabryce zwrócą właścicielom?

 11. Polskie dobre

  Honker z Autobox Starachowice byłby tańszym i lepszym wyborem

  1. Stefan

   Po pierwsze, to skąd wiesz że tańsze. Na zawieszenie i silniki IVECO zakładają starą skorupę. Na pewno będzie taniej.

  2. xcxcx

   Honker to inny rodzaj pojazdu.

 12. Jk

  Nie ma jak kupić auta japońskiej marki z częściami Renault...

  1. Franz

   Francuskie auta to skladanka czesci japonskich i koreanskich.

  2. Lelum polelum

   Franz ale za to bardzo rzadko zaglądają do warsztatu nie to co niemieckie padło z VAGu :D

  3. CdM

   Mówisz o nissansch zwanych "nawala"? Niestety, mylisz się. Ich długowieczność też drastycznie odbiega od tej z czasów patrola...

 13. KMJM

  he he samochód dla wojska

 14. Anders

  Dlaczego nie zaoferowal Nissan Polska niczego?

  1. al2

   Bo by się nie opłacało w razie problemów z Navarami Nissanowi zwinąć z takiego rynku jak Polska.A w razie kłopotów spółka Glomex MS Polska Sp. z o.o. (lider) najwyżej podzieli smutny los tysięcy innych upadłych polskich spółek i spóleczek.Najwyżej powstanie Nowy Glomex bis MS Polska Sp. z o.o. który nie będzie w żadnym stopniu odpowiadał za zobowiązania Glomex MS Polska Sp. z o.o. (lider) i nawet nie będzie oczywiście miał z tym nic wspólnego.Poza tym od pośrednika zawsze taniej niż od producenta. I łatwiej o prowizje.

  2. Nissek

   Problemy z Nissanami? Co ty wymyślasz. Mam podobny i jeździ ok. Problemy to ty masz z niemieckim szrotem.

  3. al2

   Mam Toyotę.Ostatniego "niemca"pozbyłem sie 18 lat temu.(pseudo Niemiec ,wyklepany w Belgii, a dziś te Niemce są na francuskich papierach).Przez parę lat przez ścianę miałem firmowy magazyn Nissana na Polskę.Więc co nieco wiem ,co szło na gwarancji do ASO. Firmy dostarczające części zamienne są najlepszym żródłem wiedzy co pada masowo w której marce i typie.

 15. Gal Anonim

  Uazy powinni kupic tansze

  1. Franz

   Jeszcze tansze sa golfy 10 letnie.

  2. Autor komentarza

   Ale golfy są 10 letnie a my kupujemy nowe. Natomiast uazy nowe cały czas są dostępne :) Tylko niesłuszne ideologiczne :-D

  3. al2

   Tylko jak ktoś powie coś brzydkiego o Putinie, to ten w odwecie zrobi co bedzie mógł (gazu i ropy nie obetnie ,bo by się sam kopnął) i odetnie dostawy części do UAZów i WP by musiało się przesiąść do tramwaju.

 16. Ryszard 56

  czy to dobra decyzja??

  1. Rysiu

   Nie wiem.

  2. dlaczego pytasz na forum?

 17. Gts

  A takie było ujadanie, że PO kupuje za granicą i dwie fabryki to za mały ofset był. Za to przez 2 ostatnie lata Spółki Skarbu Państwa notują miliardowe straty.

  1. Ustawiator

   Kolega ma rację PGZ dostalojuz 5mld pln w 5 lat Policzmy? BUMAR 1.5+1.6 HSW 0.7 MESKO 0.3 Wojenna 0.8

 18. Złota kareta

  W Szczecinie w kamienicach ludzie nadal mają WC na wspólne korytarzowe i węglowe kaflowe piece. Doprawdy to wygląda jak kupowanie przez PO aut z mikrofalówkami do podgrzewania skóry demonstrantom. Przydatne to jak nie wiem co. Zarabia na siebie jak te dorzynane polskie małe firmy teraz. BRAWO wy władzo aktualna!!! Czy Kaczyński lord Farquard już złotą karetą z korona na dachu jeździ? Błaszczak ile dni był żołnierzem i na czym się zna? Ile sabotażystów z góry MONowskiej kamiński wyłapał, ile pasibrzuchów w lampasach emeryturko-obsadnikowych odsunięto? Gdzie jest polski przemysł??? Gdzie pomoc socjal PiSu w czasie kryzysu? Upadaja firmy polskie,a emeryci i budzetówka podwyżki dostaje. czy to jest moralne???

  1. Ustawiator

   Kolego Błaszczak to byl kierownikiem domu kultury a reszta to lo gastronomicznej zawodowej

  2. k

   Przestań pisać głupoty. Czy korzystanie z bezpiecznego samochodu przez żołnierzy to taka rozpusta? Dlaczego mają ryzykować życie jeżdżąc starymi, rozpadającymi się Honkerami? Czy Ty jeździsz rozpadającą się Syrenką lub Moskwiczem? I na czym ty się tak naprawdę znasz, że oceniasz innych? Czy jesteś jakimś wybitnym fachowcem i autorytetem moralnym? I jakim prawem oceniasz ludzi , których prawdopodobnie w życiu nie widziałeś? No chyba, że jesteś trollem...

  3. Byływie

   Nawet nie wiesz ilu ich znam i czym jeździłem. Nie wiesz kim byłem i jestem. Z cała pewnością popełniają błąd za błędem, bo są ignorantami! Tylko żądza władzy i pieniędzy nimi kieruje.

 19. anders

  gdzie producuje sie te Nissany dla Europy?

  1. Stalkrr

   Zapewne w czechach

  2. Brytas

   W Barcelonie Zona Franca fabryka Nissan. Montuja trzy modelo Navarra Mercedes i Reno. Wszystkie podzespoly i silniki to jest Reno ruznia sie tylko znaczkami i kierownicami

 20. Gj

  Terenówka Honker to trochę inna klasa pojazdu, niż pick-up Nissan. Głęboko zmodernizowany przez Autobox "Honker Max" może przewieźć 9 osób i ma DMC 4500 kg, podczas gdy Nissan Navara IV przewozi do 5 osób, a DMC (zdaje się) 3500 kg. Tak więc, gdy po rozpoczęciu eksploatacji Nissana ucichną ochy i achy, wojsko może jeszcze zatęsknić za zmodernizowanym Honkerem.

  1. BUBA

   Czyli wojsko przesiadlo sie z konika na osiolka

  2. loko

   Przede wszystkim nissany nie są następcami honkera, bo to nie ta sama klasa samochodu. Mam wrażenie, że pan minister jest zbytnim optymistą:)

  3. y

   Wojsko NIGDY nie zatęskni za Honkerem. Tylko kierowcy i pasażerowie wiedzą co za wyzwanie wyjazd tym "pojazdem". Ja sam wyjeżdżając nigdy nie wiedziałem czy wrócę sam, czy nas zholują. A o niektórych zdarzeniach z tym pojazdem których byłem uczestnikiem i o których wiem, to można by książkę napisać. I nie wiem czy to byłaby komedia czy horror...

 21. Prof. Gazmajster

  191 tys. PLN za sztukę. Rozumiem , że wersji ubogiej albo średnio wyposażonej, bo przecież WP nie kupuje skórzanej tapicery, audio Bose i diabli wiedzą czego jeszcze tylko samochody użytkowe. A na stronie Nissana wersja full wypas za 180 tys PLN, a wersja najskromniejsza za 110 tys. To ja się pytam " ale o sso..... chosiii....ep." XD PS Jak dla firmy kupowałem w 2019 4 sztuki to dostałem 8% rabat. Mało ale zawsze, a tutaj widzę MON sypnęło sprzedawcy niezły bakszysz. Tak na oko przepłacili 30- 40 tys za sztukę. Czyli 635 x 30 tys 19 milionów PLN. Mało? Pewnie mało. Ale do podziału na 5- 10 chłopa to już ujdzie.

  1. Pankracy

   Kolega ma rację Ja dostałem 7% za 2 to jest fleet discount ktory ROŚNIE do 20% przy 100 sztukach 24mln pln do kieszeni!!!!!

  2. eryk

   Następni co licczą wartość kontraktu dzieląc przez ilość pojazdów. Z kregosłupem, również wiecie co, liczycie? Nie wiecie co wchodzi w zakres dostawy i już płaczecie.

  3. Stefan

   Po prostu masz niską świadomość tego jak wyglądają przetargi. Zakładam, że większość z nas na forum nie widziała SIWZ-u. Nie wiesz co zawierał. wystarczy, że oprócz samochodu, masz wpisany pakiet części zamiennych, serwisowanie, lub dłuższą gwarancje, pakiet opon zimowych itd. Bo w późniejszym czasie też musisz mieć kasę na obsługę kontraktu. Takie umowy nie ograniczają się do samej sprzedaży produktu.

 22. martin

  kupione. czyli kasa poszla a samochodow nie ma. BEDA ...

  1. I tak nie znasz

   Samochody się nie pojawiają za skinieniem magicznej różdżki.Je trzeba wyprodukować a do tego trzeba czasu. Jakbyś się na tym jakkolwiek znał to byś tak nie pisał.

  2. martin

   ale nie poszla zaliczka tylko cala kasa!!!

 23. Jaro

  Honker przynajmniej przywiózł 8 chłopa a ten ile?

  1. Hm

   W wersji pickup? Gdzie kabina jest na 2 pasażerów? Jak wcisnęli tam 8??

  2. czesioczesław

   8 chłopa ze sprzętem i ledwo po polnej drodze jechał,wiem bo miałem nieprzyjemność nim podróżować

 24. Przemo

  Maski, respiratory i inny sprzęt medyczny ratujący życie lepiej zakupić bo jak widać najlepsze rakiety czy broń są niepotrzebne przy niewidzialnym wirusiku. Myśleć panowie myśleć!!!

  1. Adam S.

   Maski i respiratory są u producentów wykupione na pół roku do przodu. Epidemia się skończy, a samochody dalej będą potrzebne. Myśleć, komentatorzy, myśleć. I w trochę dłuższej perspektywie, niż miesiąc do przodu.

  2. mnmnmmmbnbnb

   Popieram, trzeba tą światłą ideę przekazać Putinowi.

  3. polskie firmy

   W dłuższej perspektywie to trzeba utrzymać miejsca pracy, a samochody jeść rodzinom nie dają takie. No chyba, że w tych autach chcesz głodnych i zmarłych pochować.

 25. myslacy

  bardzo dobry zakup , w koncu mozna powiedziec , a pandemie i wirusy byly ,sa i beda nadal ,a zycie toczy sie dalej ,niestety chocby pieniadze z tego uzbrojenia przeznaczyc na walke z koronawirusem i tak bylby to tylko ulamek tego co potrzeba pozatym zawsze sa ofiary przy takich pandemiach ,zobaczmy na inne kraje niemcy ,wlochy , ameryka tam dopiero umieralnosc jest na wysokim poziomie a to bardziej bogate panstwa od naszego ,wiec myslmy glowa a nie du....a ,co sie postanowilo trzeba zrealizowac aby w koncu w tej naszej armii cos sie modernizowalo ,bo jak tak bedziemy wszystko odkladac w nieskonczonosc to niedlugo bedziemy jezdzic sankami i strzelac z luku

  1. pokorny

   Myślisz ,że stoisz, patrz, czy już nie leżysz.

Reklama