Siły zbrojne
Niemcy rozpoczęli przerzut wojsk na Litwę
Niemiecka armia dziś rozpoczęła przerzut sił wsparcia do grupy batalionowej NATO na Litwie.
Niemcy zdecydowali w ubiegłym tygodniu o przesłaniu do dowodzonej przez nich grupy batalionowej NATO na Litwie sił wsparcia liczących w sumie 350 żołnierzy, w tym 250 z wojsk lądowych (Deutsches Heer). Są wśród nich artylerzyści, z sześcioma haubicami Panzerhaubitze 2000. Kontyngent jest jednak znacznie szerszy i w jego skład wchodzą także pododdziały rozpoznawcze, żandarmerii wojskowej, logistyki czy obrony przed bronią masowego rażenia.
Łącznie żołnierze wojsk lądowych wysyłani na Litwę dysponują około 90 pojazdami, obok haubic są wśród nich transportery Fuchs w różnych wersjach i lżejsze wozy Fennek, a także – co oczywiste – samochody terenowe i ciężarowe. Na pojazdy do przewozu ciężkiego sprzętu załadowano już haubice Panzerhaubitze 2000.
Niemiecki kontyngent otrzymał rozkazy do przygotowania do wymarszu (tzw. „notice to move") 9 lutego, a obecnie rozpoczyna się jego przemieszczenie. Kontyngent pochodzi z kilku garnizonów, w tym Lüneburg, Nienburg/Weser, Munster, Augustdorf, Höxter, Viereck, Neubrandenburg, Havelberg, Hagenow. Według niemieckich wojsk lądowych droga na Litwę to około 1,6 tys. kilometrów.
Co ciekawe do przerzutu ciężkiej techniki wojskowej - haubic PzH 2000 wykorzystano zestawy należące do BwFuhrparkService GmbH będącej spółką (Deutsche Bahn - 24,9% i Ministerstwa Obrony (Bundesministerium der Verteidigung - 75,1%) odpowiedzialną za zarządzanie flotami transportowymi (w sumie 35000 różnej kategorii pojazdów).
Widoczne na zdjeciach zestawy zostały zamówione w ilości 40 szt., ich dostawy rozpoczęły się w 2020 r. a zakończyły w lutym br. Jako ciągnik wybrana została Scania 650S z silnikiem V8 o mocy 650 KM, z układem osi 8x6 oraz pakietem dodatków terenowych XT i zwiększonym prześwitem podwozia. Za kabinami w wariancie sypialnym ze średnią wysokością dachu (tzw. Normal) zamontowane zostay wieże mieszczące zbiornik na paliwo, powietrze oraz płyn hydrauliczny. Uzupełnienie ciągników siodłowych stanowią niskopodwoziowe, ośmioosiowe naczepy serii Panther firmy DOLL Fahrzeugbau AG.
Czytaj też
Wysyłane na Litwę siły to jednostki, które utrzymywano w Niemczech jako odwód, który może wzmocnić grupę batalionową w sytuacji zagrożenia. Przerzut tego rodzaju formacji na Litwę był już ćwiczony, jednak ich obecność miała charakter okresowy, a nie stały. Obecnie zdecydowano się skierować tych żołnierzy na Litwę, z uwagi na sytuację w zakresie bezpieczeństwa, w związku z koncentracją wojsk rosyjskich wokół Ukrainy.
Niemcy są kolejnym państwem NATO, które wdraża środki wzmocnienia w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy i rozmieszczeniem rosyjskich wojsk na Białorusi. O przerzucie łącznie 4,7 tys. żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej wspieranych przez śmigłowce do Polski zdecydowali Amerykanie. Kolejnych 300 żołnierzy 18. Korpusu Powietrznodesantowego, w skład którego wchodzi 82. Dywizja, trafiło do Niemiec, gdzie utworzyli wysunięte stanowisko dowodzenia.
Czytaj też
Z kolei liczący około 1000 żołnierzy i wsparty pododdziałami przeciwlotniczymi szwadron kawalerii na KTO Stryker został przemieszczony z Niemiec do Rumunii. Brytyjczycy zdecydowali się natomiast na podwojenie liczebności swojej grupy bojowej w Estonii (ļędą tam więc elementy dwóch batalionów pancerno-zmechanizowanych), oraz na rozmieszczenie w Polsce 350 żołnierzy piechoty morskiej (45 Commando Royal Marines).
Gotowość swoich wojsk zwiększyła także Dania, a Francja zadeklarowała że może objąć dowodzenie nową grupą batalionową NATO, jaka może być rozmieszczona w Rumunii.
Czytaj też
Wzmocnienie dotyczy też sił powietrznych (m.in. dodatkowe samoloty z USA w Polsce, Rumunii i Estonii, a także duńskie myśliwce na Litwie oraz maszyny Holandii i Hiszpanii w Bułgarii). Wysłanie dodatkowych myśliwców w rejon Morza Czarnego zapowiedziała Wielka Brytania. Oczywiście aktywne są również siły morskie państw NATO, o czym wkrótce poinformujemy w kolejnym artykule.
Amator
Ciekawe. Rozpoczęli dzisiaj a pociąg sfilmowano (YT) 2 lutego.
Olender
Ciekawe czy użyją te wojska w obronie Litwy czy od razu się poddadzą aby nie eskalować konfliktu?
StreetQu
Moim zdaniem te siły są już wystarczające do sformowania grupy uderzeniowej i wyruszenia do ataku na moskwe.
Extern.
Te wojska nie mają obronić Litwy, maj ponieść straty w razie ataku Rosji. To taka niewypowiedziana groźba skierowana do Rosjan, że w razie jeśli zaatakują i pozabijają zachodnich żołnierzy zachód nie będzie się już mógł wycofać z tej wojny. A rozpoczęcie wojny z całym NATO jest ostatnią rzeczą jaką chcieli by zrobić Rosjanie.
Chyżwar
Chyba nie do końca. Tą samą taktykę można było zastosować na Ukrainie. Nikt się jednak nie kwapił.
stary Polak
zgadza się. pomijając fakt że pierwsza linia obrony jest właściwie skazana na wysokie straty, czy wręcz unicestwienie to oddziały sojusznicze pełnią rolę zakładnika. Stąd tak ważna jest obecność żołnierzy USA. Ich potencjalna śmierć czyni automatyczną reakcję tego państwa. Ad Chyżwar ... nie wiem czy zauważyłeś ale Ukraina nie jest w NATO, więc art.5 jej nie dotyczy.
Ziuta
bo Ukraina nie jest w NATO (i na pewno w najbliższych wielu latach nie będzie), a to różnica. Także sam Putin podchodzi zupełnie inaczej do państw bałtyckich niż do państw byłego ZSRR niebędących w NATO wprost sugerując że postrzega je jako swoje, a bałtyckie nie. Co do rozlokowania żołnierzy NATO w krajach wschodniej flanki chodzi mniej więcej o to samo co np. z Peal Harbour tzn. do czasu ataku Japonii na Pearl Harbour nastawienie amerykańskiego społeczeństwa było raczej izolacjonistyczne, natomiast atak na PH i śmierć wielu Amerykanów całkowicie to zmieniło. Był to tak silny impuls, że utrzymał tą zmianę do końca wojny, przy czym Amerykanie zgodzili się na wiele wyrzeczeń. Ergo śmierć żołnierzy krajów NATO spowoduje maksymalną konsolidację społeczeństw NATO, do tego stopnia, że inne opinie i mieszanie w opiniii publicznej kraju, którego żołnierze zostaliby zabici przez Rosję skończy się źle dla tych, którzy będą tego próbować.
andys_2
"Niemcy rozpoczęli przerzut wojsk na Litwę" Fajnie to brzmi, prawie jak w 1941r. Przypomnę, że w marcu 1939 Niemcy zajęli litewski okręg Kłajpedy. Pewnie teraz tam jada, już drugi raz.