Siły zbrojne

Niemcy: Biurokracja wstrzymuje Boxery dla Litwy?

Fot. Bundeswehr/Mandt.
Fot. Bundeswehr/Mandt.

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel wstrzymuje z powodów politycznych sprzedaż transporterów opancerzonych Litwie - podał w piątek tygodnik "Der Spiegel". Branża zbrojeniowa protestuje. 

Kierowany przez polityka SPD resort gospodarki zwleka z wydaniem zezwolenia na sprzedaż Litwie 88 transporterów opancerzonych typu Boxer - piszą dziennikarze wydawanego w Hamburgu magazynu. Umowa została podpisana w tym roku, opiewa na sumę 390 mln euro.

Jak twierdzi "Spiegel", powodem gry na zwłokę ze strony ministra jest obawa przed wzrostem wartości sprzedaży broni i sprzętu wojskowego w roku wyborów do Bundestagu, co mogłoby jemu i jego partii zaszkodzić. Wchodząc trzy lata temu do koalicyjnego rządu Angeli Merkel, socjaldemokraci zapowiadali ograniczenie eksportu niemieckiej broni.

W praktyce może chodzić o statystyki za rok 2016, które zostaną zaprezentowane w roku wyborczym, wskazywał na to m.in. niemiecki ekspert Thomas Wiegold. Dane za rok 2017 naturalnie nie będą znane w momencie wyborów. Działania resortu gospodarki, kierowanego przez znanego z prorosyjskich poglądów Gabriela, negatywnie wpływają na wiarygodność Niemiec jako członka NATO.

Czytaj też: Litewski kontrakt stulecia podpisany. "Wilk" - bojowy Boxer.

W pierwszym półroczu br. wartość niemieckiego eksportu broni wzrosła w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku o pół miliarda euro.

"Spiegel" pisze, że postawa Gabriela jest "kontrowersyjna politycznie", gdyż Litwa jest członkiem NATO, a Niemcy są wiodącą siłą w międzynarodowym batalionie, który ma od przyszłego roku chronić Litwę w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Ministerstwo gospodarki Niemiec odmówiło ustosunkowania się do zarzutów.

(JP/PAP)

 

 

Komentarze (8)

 1. analfabeta

  I tyle w temacie tym co twierdzą, że wspieranie polskiej zbrojeniówki jest błędem

 2. M.

  Niemcy są bardzo solidni. W przypadku "W" też by się wykręcili. "Sojusznicy".

 3. Marek

  Koronny dowód na to, że "liberalnie" niekoniecznie jest tożsame z mądrze. Widać tu jak na dłoni, że im więcej sprzętu produkuje się u siebie tym lepiej.

 4. Ojciec 7 dzieci

  Dlaczego Litwa nie kupi Rosomaków lub jeśli nie chcą od Polski to Patria AMV wyprodukowane w Polsce (jak zrobiono dla Emiratów Arabskich) ale sprzedane przez Finów? Może ktoś dokonać analizy porównawczej zakupy Boxerów vs AMV?

  1. b

   A jak chcesz porownac BWP -KTO?

 5. vjh

  Ooo jak Litwa z Polską już się chcą dogadać to już wszystko wstrzymane ;-)

 6. Maciej

  Dziwne że nie wstrzymuje dla Arabii saudyjskiej.

  1. XE

   Leopardy zostały zablokowane więc o co kaman ?

 7. Maciej

  Niech Morawiecki jedzie do Wilna i ubije deal z Rosomakami.

 8. Sumienny

  Wiadomo co z australijskim zapitrzebowaniem na KTO? Wzięli od nas 2 Rośki do testów, z czego w finalnej fazie mieli je "wysadzić" czy tam ostrzelać z ppk.