Reklama

W dniu 22 sierpnia br., czyli równy miesiąc po specjalnym pokazie dla przedstawicieli litewskich sił zbrojnych, minister obrony narodowej Juozas Olekas podpisał umowę ws. zakupu 88 kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer dla sił zbrojnych. Łączna wartość kontraktu została oszacowana na 390 mln euro. Zamówione zostały 84 pojazdy w wariancie bojowego wozu piechoty i cztery wozy dowodzenia.

Kontrakt został podpisany przez szefa MON Litwy oraz przedstawicieli organizacji OCCAR, za pośrednictwem której realizowana będzie dostawa i spółki Artec GmbH, joint venture KMW i Rheinmetall MAN Military Vehicles (64%). 

Transportery mają zostać wyprodukowane i dostarczone w latach 2017-2021. Docelowo mają trafić na wyposażenie dwóch batalionów zmechanizowanych w celu zastąpienia starych amerykańskich transporterów gąsienicowych M113. Zgodnie z oficjalną informacją Boxery otrzymają nazwę "Vilkas" czyli Wilk. Napęd transportera stanowi silnik o mocy 720 KM, a masa bojowa może wynosić maksymalnie do 36,5 ton. Specjaliści wskazują, że rozwiązania transportera przekładają się na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony wnętrza.

Litewskie Boxery mają zostać wyposażone w izraelskie bezzałogowe systemy wieżowe Samson Mk2 z armatą 30 mm, karabinem maszynowym 7,62 mm oraz wyrzutnią ppk Spike. Będą więc najciężej uzbrojonymi pojazdami tego typu na świecie. Transportery używane przez Bundeswehrę i armię holenderską dysponują tylko zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi z karabinami maszynowymi 7,62 mm, 12,7 mm lub granatnikami 40 mm. Niemiecka armia otrzymała jednak od przemysłu propozycję cięższego uzbrojenia KTO Boxer, w tym właśnie w armaty 30 mm i ppk Spike.

Czytaj także: Używane pojazdy z Holandii na Litwie

W momencie podpisania kontraktu Litwa stała się trzecim użytkownikiem transporterów Boxer w Sojuszu Północnoatlantyckim. Niemiecka Bundeswehra zgodnie z podpisanymi umowami ma docelowo posiadać 405 pojazdów tego typu, kontrakt na zakup drugiej partii pojazdów został podpisany w grudniu 2015 roku. Drugim użytkownikiem w NATO jest Holandia, która będzie po 2018 roku użytkowała łącznie 200 Boxerów.

Należy przypomnieć, że Republika Federalna po wybuchu kryzysu na Ukrainie zacieśniła współpracę wojskową z Litwą. Wilno otrzymało haubice samobieżne PzH 2000 z nadwyżek Bundeswehry, a niemiecka armia wielokrotnie rozlokowywała na Litwie pododdziały rotacyjne uzbrojone w transportery Boxer, czy właśnie w PzH 2000. W przyszłym roku Berlin obejmie rolę państwa ramowego batalionowej grupy bojowej NATO na Litwie.

Czytaj także: "Europejska" grupa batalionowa pod dowództwem Niemiec na Litwie

Litwa po kryzysie na Ukrainie rozpoczęła zwiększanie wydatków obronnych (z mniej niż 1% PKB w 2013 roku docelowo do 2% w roku 2018; obecnie wartość wskaźnika wynosi ok. 1,48% PKB). Pozwoliło to między innymi na zwiększenie liczby żołnierzy wraz z przywróceniem poboru, a także zakupy sprzętu, w tym polskich zestawów przeciwlotniczych Grom, ppk Javelin, czy właśnie PzH 2000 i Boxerów. Wilno zamierza również pozyskać system przeciwlotniczy NASAMS.

Reklama
Reklama

Komentarze (16)

  1. Lok

    No proszę i do tego Litwini bezczelnie oczekują że w razie problemów to Polska jako pierwsza przyjdzie im z pomocą. A kasę wydają w Niemczech. Ciekawe.

    1. lelum_polelum

      Sądzę że Litwa jako członek NATO oczekuje że podobnie jak Polsce to NATO przyjdzie z pomocą, a mentalność Kalego to jest dobra do handlu pietruszką a nie polityki zagranicznej.

  2. xyz

    Skoro stać ich na tak nowoczesny sprzęt to stać ich także na lotnictwo! Koniec wysyłania samolotów na Baltic AIr Policining!

    1. Are

      Na samolot lub dwa, ale na tyle by sklecić większą samodzielną jednostkę? Litwa to nie Holandia, ale kraj graniczny, który nie może zrezygnować z komponentu lądowego. Zresztą w chwili X samoloty dolecą z zachodu, byleby piechota utrzymała lotniska.

  3. Edmund

    Mamy sierpień 2016 roku. Rząd litewski właśnie podpisał umowę z Niemcami, a dostawy nowych transporterów rozpoczną się już w 2017 roku. Zastanawiam się jak to jest możliwe, że w tak krótkim czasie zbuduje się i dostarczy całkowicie nowe maszyny wraz z zamontowanym uzbrojeniem i opancerzeniem ? To zupełnie niespotykane jak na warunki zamówienia polskiego, gdzie same uzgadnianie trwa dłużej niż wyprodukowanie i dostarczenie zagranicznego uzbrojenia na Litwę. Czy nie czas przyjrzeć się warunkom i organizacji polskich przetargów ? Rządy się zmieniają, a sposób zamówień w armii pozostaje ten sam, niewydolny, nieskuteczny, drogi a często nie prowadzący do żadnych zamówień. Również warunki sprecyzowane w zamówieniu odbiegają o 180 stopni od warunków zamówień prowadzonych w innych krajach a często można również określić je jako "egzotyczne" i nigdzie nie spotykane. Wydaje się też że w polskich zamówieniach najmniej chodzi o dostawy dobrego sprzętu wojskowego a bardziej o utrzymanie niewydolnych zakładów. W zamówieniu litewskim o "offsecie" nie ma słowa.

    1. Takeha

      W informacjach o litewskim kontrakcie faktycznie nie ma mowy o offsecie. Jest inna ciekawa informacja której akurat tu nie zauważyłem. Litwa wchodzi do konsorcjum produkującego boxery. Tzn część produkcji zostanie przeniesiona na Litwę (zapewne niektóre elementy) i litwa bedzie korzystac na dalszym rozwoju tych KTO.

  4. ecik

    Kontrakt "stulecia" na Litwie w cenie 380 mln Euro. To pokazuje jakim potencjałem dysponuje Litwa, jeżeli zakup o równowartości poniżej zakupu jednego samolotu pasażerskiego (A380) jest nazwany zakupem stulecia.

  5. Juno

    I żadnych "dialogów technicznych" tam NIE BYŁO. Można ? można i to bez "międzyresortowych uzgodnień". To nie dziwne więc, że "Transportery mają zostać wyprodukowane i dostarczone w latach 2017-2021". "Będą więc najciężej uzbrojonymi pojazdami tego typu na świecie.". Więc pływać nie będą. I kto ma rację Polski czy Niemiecki i Litewski MON ? W Niemczech i Litwie nie ma rzek ? Niemcy i Litwini są nieprofesjonalny, czy raczej Polski MON ?

    1. Mietek

      Polityka a nie merytoryka. Niekoniecznie zresztą skuteczna.

  6. Bob

    1/ Litwa ewidentne preferuje budowanie relacji z Niemcami a nie z nami tak więc uważam że RP powinna ostatecznie zaprzestać trwonienia środków na popieranie Litwy. 2/ Państwa bałtyckie to dla NATO gigantyczny problem strategiczny i żadnego konkretnego pożytku. Już widzę jak w razie kryzysu Niemcy, Francja lub np. Holandia zetrą się z ruskimi w obronie Litwy lub Łotwy. Śmiechu warte.

  7. Tom

    Najgorsze w tym wszystkim jest to że nam to i tak nie da do myślenia. Na tym przykładzie doskonale widać jaka niemoc panuje w polskim MON. I to niezależnie od tego kto rządzi. Wyglada na to że trzeba wymienić panów w mundurach. Przewietrzyć tam bo tak dalej nie można. Czas biegnie i nic się nie dzieje, to się może kiedyś źle skończyć.

    1. Tap

      Jaka niemoc my mamy 600 Rosomaków, Litwini mają mieć 88 Boxerów, my w tym czasie dokupujemy dodatkowe 300 900 do 88, tak to niemoc MON

  8. Mła

    Wybrali Boxera zamiast Rosomaka. Ciekawe dlaczego? Może dlatego, że Boxer nie pływa?

    1. LOL

      Z tego samego powodu, dla którego my wybraliśmy Patriota, zamiast SAMP/T- Wolą budować relacje z Niemcami, a nie z nami.

    2. FINlandia ma bwp2+"radziecki" Milan

      albo? bo ma tego spike (jak Czesi ?? z dala od frontowej granicy) odpalanego Spod pancerza. a nie Taszczonego. gdy filmy i wycieczki dziennikarzy w Tym Zachodnich na lotnisko w Doniecku to prezentacja Starej Dobrej Taktyki walenia wagonami amunicji. Dla zaorania lasu brzozowego do ostatniego drzewka. ale tam to tylko "milicja". W Syrii to post CCCPska hi-tech cierpi na TOWTerror. jak TygrysTerror z 72 lata temu

    3. Qba

      Dlatego że Boxer jest tańszy i lepszy

  9. Wiesiek

    Kiedyś był artykuł który mówił że ten KTO Boxer holendersko-niemiecki będzie tak drogi że mało kto będzie nim zainteresowany po za krajami z Zatoki Perskiej ,kto by kiedyś pomyślał że taka Litwa co niewiele wydawała na obronę będzie nimi zainteresowana. No cóż,czasy i bezpieczeństwo się zmieniło.U nas aerokluby będą nas bronić zamiast rasowych WSB

  10. Are

    Kraje nadbałtyckie są raczej podmokłe, a prawie 40 ton na kołach tereny bagienne musi omijać. Ale pewnie wiedzą co robią.

    1. Extern

      40 ton to waży BWP Puma, KTO Boxer waży 25 ton.

    2. tankcom

      mapa lini frontu. PO 19 sierpnia 1944. Ruscy przepchali tanki pod SANdomierz. wcale nie dojechali do mostu jak w pancernych i psie w odc. "MOst"

  11. Wah

    A kiedy u nas w końcu ZSSW-30 bo jakoś końca prac nie widać a podobne systemy wieprzowe na rowerach, gotowe na rynku?

  12. olaf

    Generalnie to podziękowanie Niemcom, że będą u nich stanowili komponent wschodniej flanki NATO.

  13. 45

    Oni mają chociaż jeden czołg?Ten Wilk to na wewnętrzne ruchawki.Taki Donbas na Litwie.Dla czołgu to nie jest przeciwnik.Ja popieram poprzednika Litwa płaci Niemcom za wsparcie.Coś jak my USA.

  14. Maczek

    mimo obiektywnie skromnych zakupów jest to duzy skok modernizacyjny wojsk litewskich pytanie na co czeka estonia i łotwa?

  15. Gites

    Cena 4,5 mln EUR sztuka , Masa bojowa 40t, pancerz niczym T-72M1 monkey version dla Polaków, wyrzutnie ppk, termowizja i inne niepotrzebne wodotryski.Czyli te 84 sztuki litewskich Wilków są w stanie wybić do nogi całą flotę polskich Rosomaków , BWP-1 i BRDM-ów i to przy niewielkich stratach własnych. BTW rosomak w wersji Afgańskiej to koszt za sztukę 5,5 mln USD, stać nas, bo na obronnie nie można oszczędzać. Cóż, Litwinie policzyli i stwierdzili że nie stać ich na Rosomaka, muszą zadowolić się tańszym zamiennikiem z Niemiec.

    1. olo

      Dolicz ile zapłacą za utrzymanie przez 30 lat i wyjdzie 3 x drożej :) Jakby było tak tanio jak ty myślisz to wszyscy by kupowali od Niemca. Niemcy będą krajem ramowym wojsk NATO na Litwie dlatego coś za coś zrozumiałeś. To tak samo jak my kupimy Patrioty zamiast MEADS.

    2. Mortar

      ta cena wersji afgańskiej 5.5 mln $ to troche poleciałeś chyba raczej w okolicach 4mln a podstawowy ok 2.5mln$

    3. Ad_summam

      Nie wiem jak to kolega Gites liczył... Ale mi wychodzi że rośek jest sporo tańszy. Nawet ten w cięższej wersji. Jednym wytłumaczeniem dla mnie jest niechęć Litwinów do polaków i/lub związki z Niemcami....

  16. PLN

    3 mln Litwa Kupuje 88 sztuk Boxera 38 mln Polska "zamawia" 124 sztuki Kraba 14 programów modernizacyjnych zamrożonych ale modernizacja wojska w natarciu bo nowy minister dodaje słowo "Narodowy" i każdemu to wystarcza.

    1. X

      My mamy ponad 600. rosomaków docelowo bedzie ponad 900

    2. Sceptyk

      Hmm, żeby mieć jakieś porównanie powiedz ile my mamy rośków. Na 3 miliony litwinów, przypada 12 pzh2000 - więc na milion przypadają 4 haubice na ~37 milionów polaków 124 kraby - więc na milion wypada 3,35 haubicy (a liczymy tylko kraby, bez dan, goździków i kryli in spae) Co do reszty komentarza, zgadzam się w pełni - ale nie manipulujmy danymi bo tak nie przystoi.

    3. Maczek

      co ma krab do boxera? pzh2000 zamówili z niemiec używanych 16 to porównaj do 124 krabów plus dany ewentualnie w przyszłości kryle a jak juz chcesz kto porównywać to porównaj ile mamy rosomakow a ile docelowo my bedziemy mieli tak wiem polowa nie będzie bojowa ale weż pod uwagę że oni nie mają czołgów