Siły zbrojne

Następny wypadek izraelskiego drona - pod „pełną” kontrolą

Izraelczycy rozbili dron Hermes 450 – fot. M.Dura
Izraelczycy rozbili dron Hermes 450 – fot. M.Dura

Izraelskie siły powietrzne doprowadziły 14 lipca br. do kontrolowanej katastrofy ich bezzałogowego statku powietrznego Hermes 450 niedaleko wybrzeża Egiptu.Do katastrofy doprowadzono po wykryciu przez operatora awarii w systemach pokładowych dronu, która uniemożliwiała jego ściągnięcie z powrotem do bazy. Szczątki bezzałogowca zostały wyłowione przez wysłaną w rejon katastrofy grupę morskich komandosów.

Więcej: Izrael zawiesza loty swoich bezzałogowców Shoval (Heron 1)

W ostatnim czasie Izrael bardzo często wykorzystywał bezzałogowce statki powietrzne Hermes 450 wzdłuż egipsko - izraelskiej granicy oraz nad Strefą Gazy. I w czasie tych działań wypracowano procedury kontrolowanej katastrofy, które zapobiegają przejęciu systemów bezzałogowych przez drugą stronę. I to właśnie te procedury zostały wykorzystane przez Izraelczyków.

Więcej: Niemcy zainteresowani zakupem dronów bojowych z Izraela

Nie zmienia to faktu, że jest to kolejne uszkodzenie izraelskiego bezzałogowca, które doprowadziło do katastrofy. W maju rozbił się w podobny sposób dron Shoval, a rok temu rozbił się największy izraelski dron Eitan (niedaleko izraelskiego osiedla Yesodot). Jak widać prowadzone za każdym razem dochodzenie oraz przedsięwzięte kroki nie zapobiegły następnym awariom.

(MD)

 

Komentarze