Siły zbrojne

Następny rosyjski okręt podwodny typu Oscar II kasowany

Okręt podwodny typu Oscar - fot. Soviet Military Power 1986
Okręt podwodny typu Oscar - fot. Soviet Military Power 1986

W rosyjskiej stoczni Nerpa w Snieżnogorsku koło Murmańska rozpoczęła się operacja kasowania następnego rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego - Krasnodar. Co ciekawe operacja ta jest finansowana wspólnie przez rosyjskie konsorcjum związane z energią jądrową Rosatom i włoskim Sogin (Włosi przeznaczyli na ten cel ponad 5 milionów Euro.Zbudowany w stoczni Siewmasz w Sewierodwinsku i wprowadzony do linii w 1986 roku okręt podwodny Krasnodar (K-148) był pierwszą jednostką projektu 949A Antei (według NATO oznaczanych jako Oscar II). Okręt o wyporności aż 18 000 ton, długości 154 m, zanurzeniu 500 m mógł się poruszać pod wodą z prędkością 28 węzłów. Jego głównym uzbrojeniem poza torpedami były 24 rakiety manewrujące P-700 Granit (oznaczenie NATO SS-N-19 Shipwreck)) o zasięgu 550 km.

Większe od jednostek tego projektu są tylko niektóre okręty podwodne z rakietami balistycznymi. Najsławniejszą jednostką typu Oscar był okręt Kursk, który zatonął wraz z całą załogą w 2000 roku.

(MD)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.