Reklama

Siły zbrojne

Narasta konflikt buddyjsko-muzułmański w Tajlandii

Służby badają miejsce, gdzie doszło do ataku rebeliantów - fot. Reuters/Surapan Boonthanom
Służby badają miejsce, gdzie doszło do ataku rebeliantów - fot. Reuters/Surapan Boonthanom

13 lutego br. na bazę tajskiej piechoty morskiej napadało ok. 60 muzułmańskich rebeliantów. Żołnierze odparli przeciwnika, zadając mu poważne straty - 16 napastników zostało zabitych.Konflikt między większością buddyjską a muzułmańską mniejszością w południowej Tajlandii tli się od lat. Niemal codziennie dochodzi do strzelaniny lub zamachu bombowego o niewielkiej skali.

W ostatnich tygodniach ataki muzułmańskich rebeliantów zdawały się przybierać na sile. W ostatnią niedzielę w jednym z nich zginęło 5 tajskich żołnierzy. Atak na bazę wojskową przeprowadzony przez tak liczną grupę rebeliantów zwiastuje kolejną istotną eskalację konfliktu.

Incydent w prowincji Narathiwat jest największym tego rodzaju od 2004, gdy tajskie siły bezpieczeństwa dokonały szturmu na meczet Krue Se zabijając 32 muzułmanów, co zaogniło konflikt buddyjsko - muzułmański.

Tajlandia rozważa wprowadzenie godziny policyjnej w trzech południowych prowincjach Pattani, Yala i Narathiwat.

Muzułmańscy rebelianci z organizacji Barisan Revolusi Nasional (BRN) i Patani Malay National Revolutionary Front oraz Patani United Liberation Front walczą o większą autonomię w prowincjach, w których stanowią większość i które aż do 1909 należały do Sułtanatu Malezji.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama