Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2021: kontrakt na "chemiczne" Rosomaki

Podpisanie umowy na Rosomak-RSK. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Podpisanie umowy na Rosomak-RSK. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach doszło do podpisania umowy na pracę rozwojową i dostawy kołowych wozów rozpoznania skażeń Rosomak-RSK. Wóz ten jest oparty na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak i wyposażony w szereg specjalistycznych systemów przeznaczonych dla wojsk chemicznych.

Wspomniany kontrakt zawarty został w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa PGZ Sebastiana Chwałka. Stronami samej umowy jest Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz konsorcjum w składzie: Rosomak S.A. (lider), WB Electronics S.A., Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. Na jego mocy w latach 2028-2029 dostarczonych ma zostać 11 egzemplarzy tych pojazdów o łącznej wartości 542,4 mln zł brutto.

Rosomak RSK to kolejna już wersja specjalistyczna kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Jak dotąd Wojsko Polskie oprócz bojowych wersji z wieżami Hitfist-30 i OSS-D otrzymało już wersje takie jak: moździerz samobieżny M120K Rak, artyleryjski wóz dowodzenia Rosomak-AWD, wóz ewakuacji medycznej Rosomak-WEM, wielosensorowy system rozpoznania i dozorowania Rosomak-WSRiD, wóz dowodzenia dla związków taktycznych używany m.in. w 18 Dywizji Zmechanizowanej, czy transporter obsługi wyrzutni ppk Spike-LR Rosomak-S.

Obecnie rozwijane są także inne wersje takie jak artyleryjski wóz rozpoznawczy Rosomak-AWR (w br. przeszedł pozytywnie badania kwalifikacyjne), wóz pomocy technicznej Rosomak-WPT czy kołowe bojowe wozy rozpoznawcze Rosomak R-1 i Rosomak R-2.

image
Reklama

O negocjacjach w sprawie opracowania i dostaw Rosomak-RSK informowano już w zeszłym roku. Osadzenie specjalistycznego sprzętu do rozpoznania skażeń na Rosomaku było planowane już od dawna. Wprowadzenie tego sprzętu pozwoli na - przynajmniej częściowe - zastąpienie obecnie używanych "chemicznych" BRDM-2RS. Konstrukcja ta bowiem podobnie jak jej nośnik czyli opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2 jest już mocno przestarzała i wyeksploatowana.

Na uwagę zasługuje również połączenie w ramach konsorcjum producenta transporterów (Rosomak S.A.), współpracującej z nim w wielu programach firmy prywatnej (WB Electronics) i prywatnego (WZŁ Nr 2), ale też instytutu wojskowego (WIChiR). Należy mieć nadzieję, że podpisana umowa przełoży się za kilka lat na bardzo potrzebną modernizację tego ważnego, a często niedostrzeganego segmentu Wojsk Chemicznych. Potrzeba wyposażenia polskich wojskowych chemików w nowy ciężki sprzęt była już bowiem dostrzegalna od dawna, a obecnie wchodzi ona w faktyczny etap realizacji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. Meska

    Pół miliarda, kilkanascie pojazdów. Matko Boska. To jakiś żart. To jest kroplówka dla PGZ.

  2. ałtor

    Właśnie trwa chyba dialog na pojazdy rozpoznania chemicznego na podwoziu AMZ-Bóbr... Przewoźne laboratoria które mieściły się do malutkiego BRDM-2. W jakim trybie 11 pojazdów na podwoziu Rosomaka w terminie 8 lat (!) po 6,8 mln za sztukę??? Salonka do rozpoznania skażeń dla 2 osób - jak salonka do przewozu Spike?

  3. Enter

    Ogromnie późno te egzemplarze seryjne i niewiele.

  4. RafR

    Chwila moment, ani słowa o tym że TRSK miał być na podwoziu LOTR (Bóbr-3) rozwijanym przez AMZ Kutno w ramach programu Kleszcz? Jakiś nagły zwrot akcji, zero konsekwencji w realizacji planu? Cena też podejrzana - wygląda jak kroplówka dla Rosomak S.A.: pół mld i 8 lat na 11 sztuk TRSK, kiedy Borsuka HSW planuje zrobić w 9 lat od zera i za 75mln (i tak, wiem że ta cena nie zawiera egzemplarzy seryjnych)? Nic tu się kupy nie trzyma.

  5. Piotr

    jak patrzę na te ceny, liczby i terminy dostaw to czasem życzę sobie likwidacji PGZ-tu i kupowania z półki...

  6. Radek

    Co AWR dla kmo Rak? Zamknijmy chociaż do końca jeden program

    1. Nie inż.

      Który?

  7. Aha 8 lat czekania na 11 kto

  8. Piotr

    WZŁ Nr 2 jest firma prywatną ????

  9. Obserwator

    Ten specjalistyczny pojazd i nie tylko ten mógł powstać już wiele lat temu. Może warto byłoby wyjaśnić dlaczego do tego nie doszło.

  10. prawnik

    A co z LOTR-em o którego próbach trąbią inne portale nawet PZ a DF 24 magicznie milczy :)

  11. fizyk

    chwila, dopiero w 2028-2029??

Reklama