Siły zbrojne

MSPO 2021: Gdzie będą stacjonować polskie F-35?

Amerykański F-35A. Fot. SA Christine Groening/USAF
Amerykański F-35A. Fot. SA Christine Groening/USAF

Podczas briefingu prasowego koncernu Lockheed Martin na MSPO 2021 pojawiła się informacja sugerująca, że 21. Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie może być jedną z lokalizacji, gdzie na stałe będą stacjonować polskie myśliwce F-35.

Świdwin pojawił się na prezentacji przedstawicieli Lockheed Martin jako jedna z dwóch lokalizacji bazowania myśliwców F-35 w Polsce. Pierwszą z nich ma jednak być Łask, w której myśliwce mają zostać rozmieszczone od 2026 roku. Obok Świdwina nie umieszczono jednak daty rozpoczęcia funkcjonowania bazy, bo ta jeszcze może zostać określona („To Be Determined”. Może to więc (ale nie musi) oznaczać, że decyzje jeszcze nie zapadły.

Informacje o stacjonowaniu myśliwców F-35A w Łasku zostały już wcześniej oficjalnie potwierdzone przez MON i na pewno będzie to pierwsza stała baza polskich myśliwców piątej generacji. Co do Świdwina, gdzie dziś bazują uderzeniowe Su-22, nie można tego przesądzać z całą pewnością. Wiadomo jednak, że w bazie podejmowano już przygotowania mające dostosować ją do obsługi „samolotów wielozadaniowych”, choć to określenie równie dobrze może dotyczyć np. F-16 czy maszyn sojuszniczych.

Na briefingu wymieniono też inne lokalizacje, w których mają stacjonować F-35 rozmieszczone w Europie. Są wśród nich zarówno już uruchomione (norweska Orland, włoska Amendola, holenderska Leeuwarden i brytyjska Marham) jak i planowane (Lakenheath w Wielkiej Brytanii, gdzie będą stacjonować amerykańskie F-35A, Volkel w Holandii, Skrydstrup w Danii, Ghedi we Włoszech, Evenes w Norwegii oraz Kleine-Brogel i Florennes w Belgii).

Widać więc wyraźnie, że infrastruktura przeznaczona do wsparcia stacjonowania myśliwców F-35A będzie rozbudowywana w państwach Starego Kontynentu. Oczywiście myśliwce piątej generacji będą mogły być czasowo rozmieszczane również w innych lokalizacjach, czego przykładem są choćby kończący się właśnie dyżur włoskich myśliwców F-35 w bazie Ämari w Estonii ramach Baltic Air Policing.

Do 2030 roku w obszarze odpowiedzialności europejskiego dowództwa sił zbrojnych USA (EUCOM) ma być ponad 450 F-35, w przeważającej większości pochodzących z państw europejskich. Obrona baz oraz umiejętność rozproszonego rozmieszczenia tych myśliwców w sytuacji zagrożenia mogą być kluczowe dla skutecznego wykorzystania elementu sojuszniczego systemu walki, jakim na teatrze europejskim staje się F-35.

Polska zakupiła w ramach umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi 32 myśliwce F-35A z pakietem logistycznym i szkoleniowym za kwotę 4,6 mld USD. Pierwsze z myśliwców mają zostać dostarczone w 2024 roku, ale na początku służyć będą do szkolenia w USA. W kraju pojawią się w 2026 roku, wstępna gotowość operacyjna ma być osiągnięta dwa lata później. Dostawy mają zakończyć się do 2030 roku, samoloty będą reprezentować standard Block 4. Uzbrojenie dla tych myśliwców będzie musiało być kontraktowane w ramach oddzielnych umów, podobnie jak rozbudowa infrastruktury.

Reklama
Reklama

Komentarze