F-16 i F-35 razem w polskiej "superbazie" [News Defence24.pl]

19 lutego 2021, 11:18
Zrzut ekranu 2021-02-19 o 11.57.02
Fot. U.S. Air Force photo, Staff Sgt. Christina Judd
Reklama

Polska eskadra F-16 aktualnie stacjonująca w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego (BLT) w Łasku pozostanie tam nawet po przybyciu do kraju F-35. Jastrzębie i Harpie będą służyły obok siebie i to wraz z jednostką MQ-9 Reaper – dowiedział się Defence24 od Ministerstwa Obrony Narodowej.

Oznacza to, że będziemy mieli dwie wielkie (jak na polskie warunki) bazy lotnictwa taktycznego. Pierwsza od lat funkcjonuje już w Krzesinach, gdzie znajdują się dwie eskadry Jastrzębi. Druga baza w Łasku – choć podobna do krzesińskiej  była dotąd domem trzeciej eskadry F-16, a pozostała „pusta” infrastruktura była wykorzystywana dotąd do przyjmowania maszyn sojuszniczych przybywających na ćwiczenia. Pojawia się tam m.in. amerykański komponent rotacyjny, tzw. Aviation Detachment, wykorzystujący maszyny F-16.

W ostatnim czasie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił, że Łask stanie się miejscem stacjonowania pierwszej z dwóch zakupionych w ubiegłym roku F-35A Harpia. Ucięło to spekulacje na temat możliwości rozlokowania pierwszych nowo zakupionych maszyn np. w 21 BLT w Świdwinie, gdzie prowadzone są obecnie prace mające lepiej przystosować ją do przyjmowania „samolotów wielozadaniowych”. Pojawiły się za to inne – o tym czy dotychczasowa eskadra F-16 nie zostanie przeniesiona do Świdwina i nie zrobi tym samym miejsca F-35.

Tak jednak nie będzie:

Eskadra F-16 aktualnie stacjonująca na lotnisku w Łasku nie będzie przeniesiona do innej lokalizacji, ponadto zostanie tam rozmieszczona eskadra F-35A. […] Miejsce stałej dyslokacji dla drugiej eskadry zostanie podane w stosownym czasie. – odpowiada na nasze pytania Centrum Operacyjne MON.

Czemu w takim razie mają służyć prace w Świdwinie, z którego operowały dotąd na co dzień sędziwe Su-22? Możliwości nadal pozostaje wiele. Po pierwsze F-16 a nawet F-35 mogą czasowo operować z baz przygodnych takich jak np. Malbork, Powidz, Mińsk Mazowiecki, czy właśnie Świdwin. Prowadzone przedsięwzięcia w Świdwinie mogą więc oznaczać zaledwie lepsze dostosowanie tej bazy do takiego czasowego przyjmowania maszyn. Dodajmy: polskich i sojuszniczych.

Mogą to być też przygotowania do ulokowania tam w przyszłości drugiej eskadry F-35, kolejnych dokupionych F-16, albo... Jastrzębi które zostałyby tam przesunięte po przybyciu do Polski drugiej eskadry F-35. Prędzej czy później bowiem jakiś statek powietrzny będzie musiał zastąpić Su-22 w Świdwinie, pod warunkiem że MON będzie chciał utrzymać tę bazę, a wszystkie oficjalne wypowiedzi na ten temat świadczą, że tak jest.

Reklama
Reklama

Posiadanie przez Polskę dwóch wielkich baz lotniczych, w których będą skupione praie wszystkie liczące się bojowe samoloty oznacza, że obydwa te obiekty będą musiały być silnie chronione przez obronę powietrzną. Takie nagromadzenie maszyn w jednym miejscu wydaje się mieć sens z punktu widzenia ekonomicznego. Łatwiej stworzyć dla nich magazyny i zapasy paliwa oraz je ochronić niż np. cztery bazy mające po jednej eskadrze.

Mimo to, biorąc pod uwagę jakimi możliwościami dysponuje potencjalny przeciwnik, a jest on m.in. posiadaczem broni hipersonicznej i pocisków balistycznych, eskadry bojowe muszą być gotowe w razie wojny do szybkiego rozśrodkowania na inne lotniska (w tym cywilne oraz wojskowe używane przez zupełnie jednostki) czy drogowe odcinki lotniskowe (DOL), albo wręcz do przeprowadzenia ewakuacji. Stąd reaktywacja DOL-i i zapowiadane ćwiczenia z operowania lotnictwa w sposób rozproszony wydają się celowe.

Nie jest też prawdą, że samoloty pochodzenia zachodniego nie są zdolne do prowadzenia operacji na DOL, czy na lotniskach ze słabszą infrastrukturą. W Singapurze czy na Tajwanie F-16 regularnie korzystają z drogowych odcinków, a w czasach Zimnej Wojny, w Niemczech startowały z nich również maszyny należące do NATO. A belgijskie i portugalskie F-16 operowały w ramach Air Policingu z bazy w Malborku, w której na co dzień bazują MiGi-29. Trzeba pamiętać, że wymogi dotyczące miejsc stałego stacjonowania oraz czasowego rozmieszczenia są istotnie różne. W bazach, gdzie myśliwce przebywają przez lata niezbędna jest szeroka infrastruktura związana z ich utrzymaniem, ale potrzeby logistyczne do ich rozlokowania na kilka tygodni czy nawet miesięcy są już dużo mniejsze (dla kilku maszyn czasem wystarczy zespół techników wraz ze sprzętem, który mieści się w samolocie transportowym).

CO MON przypomniało także, że zgodnie z bilateralnym porozumieniem EDCA na terenie bazy 32. BLT zostanie przygotowana infrastruktura lotniskowa zapewniająca warunki do stacjonowania MQ9. – co oznacza, że znaczeni bazy w Łasku będzie tym większe. Decyzja o trzymaniu tam jednostki Reaperów może wynikać z tego, że maszyny te będą mogły korzystać z parasola obrony powietrznej i przeciwrakietowej, który powinien zostać stworzony dla tej bazy ze względu na F-35 i F-16. O ile oczywiście taki powstanie, bo decyzji w sprawie niezbędnego do funkcjonowania warstwowej obrony powietrznej programu Narew wciąż nie ma...

Maciej Szopa, współpraca Jakub Palowski

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 97
Reklama
JW
czwartek, 25 lutego 2021, 21:06

Spokojnie - amerykański generał powiedział, że F-35 to Ferrari, a Ferrari jeździ się tylko w niedzielę. Przy tym dodał, że godzina lotu to koszt 40 000 dolarów. Więc w czasie pokoju je zakonserwujemy. W czasie wojny natomiast wykonamy wszystkimi F-35 jeden lot w niedzielę. Pozdrowionka dla fanów F-35. Ja jestem fanem Ferrari.

ciekawy
czwartek, 25 lutego 2021, 15:20

czy dostępne są dane dotyczące tego, ile sojuszniczych lotnisk w obrębie szybkiej dyslokacji za 5 lat będzie dysponowało etatowym zapleczem do obsługi F-35 vs F-16? Tak, żeby móc odbyć przynajmniej drugi lot bojowy pierwszego dnia konfliktu?

OptymistaPl
poniedziałek, 22 lutego 2021, 14:37

Oby tylko nie umieścili naszych wszystkich samolotów bojowych w 2 bazach!!! A co gdyby z 3 eskadr F16 zrobić 4 eskadry (każda po 12 samolotów). Wtedy w Krzesinach umieścić 1 eskadrę F35 (16sztuk) oraz jedną eskadrę F16 (12 sztuk)... tak samo w Łasku... a także po jednej eskadrze F16 (12 sztuk) w Świdwinie i Mińsku Mazowieckim. Oczywiście najlepiej byłoby umieścić nasze wszystkie samoloty bojowe w kliku bazach w południowo- zachodniej części Polski ... ale trzeba by budować tam infrastrukturę od zera...

Jaro
niedziela, 21 lutego 2021, 21:58

Wyjdzmy od tego ze jak f/35 to tylko w wersji pionowego startu i lądowania. Tylko. I pochować po lasach.

Dalej patrzący
niedziela, 21 lutego 2021, 15:35

Czyli drugorzędne oszczędności i ułatwienia na czas pokoju - kosztem zasadniczych strat czasu wojny. Tylko pogratulować takiego "strategicznego" myślenia. Podobno chytry dwa razy traci...w tym przypadku traci wszystko...

Jan
sobota, 20 lutego 2021, 21:00

Czyli 5 eskadr na 2 lotniskach , każde ma po jednym pasie startowym ! a ów modernizacja 21BLT to zdaje się pozostanie na budowie garażu dla wozów straży pożarnej i 110 metrowej drodze kołowania w jakiejś przyszłości. O wiele za mało tej modernizacji dla efów, i tych co mamy i co w przyszłości.

Zdzichu
sobota, 20 lutego 2021, 12:35

Łask to jeszcze w miarę sensowny wybór. Już się bałem, że będą bazować gdzieś pod Olsztynem

BUBA
niedziela, 21 lutego 2021, 17:55

W Tarnowskich Gorach to tez sesowne.

Hmm
niedziela, 21 lutego 2021, 18:11

Jaka tam jes baza?

MI6
sobota, 20 lutego 2021, 08:57

Spokojnie spokojnie, w 2023 są wybory, jeśli będzie nowa ekipa to będą nowe plany nowe decyzje nowe analizy przeglądy obronne koncepcje ...

niedziela, 21 lutego 2021, 09:35

Nie wygraja , dlatego ze nie maja progra

Dementor
niedziela, 21 lutego 2021, 23:25

Ci co obecnie rządzą też nie mieli kompletnie żadnego programu (oprócz zdewastowania prawa i rozmontowania armii) a jakoś rządzą... w tym kraju wszystko jest możliwe.

Wim Hoff
środa, 8 września 2021, 17:54

Do Dementor: Ci obecnie rządzący mieli i mają dobry program który sukcesywnie realizują. Reformują prawo, rozwijają i wzmacniają armię PL. W naszym kraju wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć. Nowa ekipa prędko się nie pojawi w PL jak to określiłeś „wtymkraju”

autor zmodyfikowany w polskim przemyśle
piątek, 19 lutego 2021, 21:18

wplą wszystko w jedno miejsce, no i po temacie.

Swój
piątek, 19 lutego 2021, 20:04

Pełno jest w kraju takich lotnisk

BUBA
sobota, 20 lutego 2021, 11:03

Np. Tarnowskie Gory

Herr Wolf
sobota, 20 lutego 2021, 22:21

Na Gorach nie ma lotniska jest w Pyrzowicach...

vivo
piątek, 19 lutego 2021, 18:20

a gdzie w lodzi baza z piechota pod bronia ktora bedzie bronic lasku od desantu ? przeciez ruscy beda takie lotnisko chcieli przejac do dalszej inwazji na europe a nie niszczyc. zanim oddalone wosjko przybedzie do lasku, on bedzie juz w rekach przeciwnika

Xxx
sobota, 20 lutego 2021, 07:50

Desant nie będzie w stanie tam doleciieć w razie W

kmdr
piątek, 19 lutego 2021, 22:50

Najbliżej jednostka wojskowa w Leźnicy Wielkiej i WOT .Ale coś mi się widzi że na takie lotnio to w desant nikt by się nie bawił ,tylko rakietkę pośle.

Stary i mądry
piątek, 19 lutego 2021, 21:13

Ruscy nie są zainteresowani atakiem na zachodnia Europe, póki robią z nimi biznes, natomiast my od zawsze jesteśmy przeszkoda ( klinem) między nimi a zachodem, więc musimy zrobić wszystko by w przyszłości nie stać się terenem na którym będą zamieszkiwać niewolnicy. Niestety tak to się może skończyć.

Wertyus
sobota, 20 lutego 2021, 23:13

Akurat tak się składa, że dla zachodu aktualnie to Polska jest ważniejszym partnerem handlowym niż Rosja. Wg. ostatnich danych do Niemiec więcej od Polski, eksportują jedynie Chiny, USA i Holandia. A Rosja jest daleko w tyle.

Slawem
piątek, 19 lutego 2021, 18:08

Ale ze my mamy nabyc mq9 reapery?

On
sobota, 20 lutego 2021, 19:05

Amerykańskie będą tam relacjonować

Lol
piątek, 19 lutego 2021, 17:46

Zamowilismy 2 bateria Patriotow i dlatego beda tylko 2 lotniska, ktore te Patrioty beda oslaniac

x
czwartek, 25 lutego 2021, 00:23

Bzdura! Patrioty będą osłaniać Sejm Senat ministerstwa i lotnisko na Okęciu aby władza mogła się ewakuować.

autor
niedziela, 21 lutego 2021, 21:50

2 baterie w pierwszej fazie

MateuszS
sobota, 20 lutego 2021, 09:20

2 baterie Patriotów, w tej konfiguracjo, z tym radarem, są w stsnie obronić jedno lotnisko, plus drugie od ataku z jednej strony (o kącie 120stopni )... chyba,że dokupimy radary obserwacji które będą mówiły jak ustawić radar patriota. Ale na to bym nie liczył.

Davien
sobota, 20 lutego 2021, 19:40

A to ciekawe bo kazda bateria Patriot PAC-3+ PDB-8 wykrywa i namierza cele w 240 stopniach a będą połaczone IBCS chocby z P-18PL i innymi systemami wykrywania i naprowadzania:)

K.
niedziela, 21 lutego 2021, 18:50

No to kolega napisał prawdę . Na baterię składają się dwie jednostki ogniowe , dwa radary . To daje 240 stopni , potrzebujemy trzech z czterech JO jakie kupiliśmy dla pełnej ochrony danego obszaru . IBCS obecnie zapewnia sieciocentrycznosć tylko między 4 JO a więc dwoma bateriami jakie kupiliśmy , nic więcej .

Tomek pl
piątek, 19 lutego 2021, 23:03

Te 2 baterie trafią do Sochaczewa

BUBA
piątek, 19 lutego 2021, 17:24

Tarnowskie Gory miejscem nowej bazy.

w.
piątek, 19 lutego 2021, 16:34

Amerykańskie F-16 będą słuzyć co najmniej do 2048 roku. Wojsko zamawia nowe z powodu wysokich kosztów utrzymania niewidzialnych F-35.

stg
piątek, 19 lutego 2021, 23:12

180 F-22 wystarczy żeby pokonać całe lotnictwo myśliwskie Rosji i Chin razem wzięte. Więc można je uzupełnić tańszymi typami myśliwców.

fefe
niedziela, 21 lutego 2021, 21:25

przecież sami się przyznali że nie zniszczyli by całego lotnictwa samych chin bo nie mają na tyle rakiet nawet przy skuteczności 100% (coś się zmieniło w tym temacie u nich???)

Lukas
niedziela, 21 lutego 2021, 17:08

Nie 180 a około 140 w ròżnym stanie gotowości. Do tej pory oficjalnie rozbiło sie 6 f22 oraz jedna baza na florydzie została zniszczona przez tornado. Nie wiadomo ile z f22 ktòre tam były udało sie przywrocić ale nie wszystkie

Davien
niedziela, 21 lutego 2021, 17:56

Przywrocono wszystkie, a w gotowosci bojowej jest 120 z 189 F-22( zbudowano 195)

han_
niedziela, 21 lutego 2021, 14:14

?? to nie działa w ten sposób

Davien
piątek, 19 lutego 2021, 20:17

USA nic nie zamawia, trwaja jedynie analizy w administracji cywilnej , nawet nei w Pentagonie:)

czytelnik D24
sobota, 20 lutego 2021, 08:57

Nie administracji cywilnej tylko w Pentagonie własnue. Do tego pojawiają sie głosy, że nie zostanie wyprodukowanych tylku F-35 ile planowany, a zastapia je NGAD. Troche słabo, jak na samolot za taką kasę. Teraz znowu ma problemy, z silnikami. Bubel niesamowity.

Wesd
sobota, 20 lutego 2021, 23:16

To co za buble muszą być z SU-57 i SU-35, skoro Rosja ma ich mieć łącznie na stanie mniej niż F-35 jest produkowanych rocznie? Su-57 w ogóle nie ma silnika, tylko "pożyczone"

Wawiak
piątek, 19 lutego 2021, 18:36

Wyobrażasz sobie przedsiębiorstwo taksówkowe jeżdżące wyłącznie samochodami klasy "premium"? Całkiem normalna i racjonalna decyzja.

sobota, 20 lutego 2021, 17:57

tak się ni da trzeba mieć różne maszyny z uwagi na zróżnicowane działania

czytelnik D24
sobota, 20 lutego 2021, 08:58

Ale F-35 to nie samolot premium. F-35 miał całkowicie zastapić F-16 i miał być tak samo tani.

sobota, 20 lutego 2021, 17:58

nowsze w starej cenie . proszę o powagę

JOJEK
piątek, 19 lutego 2021, 15:16

Logiczna decyzja

kmdr
piątek, 19 lutego 2021, 22:55

Logiki to ja nie widzę w MON od zarania mojego zainteresowania tematem ,od 1996 roku.A wręcz przeciwnie robią wszystkie na odwrót.

Tadziu
piątek, 19 lutego 2021, 19:45

To prawda a wszystko jedzie na starym radarze lotniskowym Masakra

Herr Wolf
piątek, 19 lutego 2021, 18:22

No dla wroga..

Krzys
piątek, 19 lutego 2021, 14:05

Z rozśrodkowaniem trzeba zdążyć. Agresorowi zależy na zaskoczeniu. Więc...

dropik
piątek, 19 lutego 2021, 18:23

Miesiąc wcześniej poleca do Niemiec. Tak jest to ćwiczone ;)

Płaczek to jest gość.
niedziela, 21 lutego 2021, 18:16

Pic na wodę piloci nie zdążą przyjechać na lotnisko. Atak z zaskoczenia. Niech zrobią ćwiczenia 300-400.000 żołnierzy i w trakcie ćwiczeń atak rakietowy na bazy i elektrownie.

X
sobota, 20 lutego 2021, 13:13

Oby to nie było o jeden dzień za późno...

JÓZEK dopowiedział
piątek, 19 lutego 2021, 13:53

Spokojnie jest brane są pod uwagę lotnisko w Radomiu ,Nowym Mieście nad Pilicą ,w Zegrzu Pomorskim i Szymanach k Olsztyna to dla eskadr na F-16 które mają być zwiększone o dodatkowe dwie F16Vi eskadrę dronów rozpoznawczo -bojowych

Tadziu
piątek, 19 lutego 2021, 19:45

Szymany na CIA do 2049

tulipan
piątek, 19 lutego 2021, 19:26

a Świdwin zapasowe. Suki do 2024 roku będą latać.

.
piątek, 19 lutego 2021, 23:29

mają tam stacjonować samoloty od programu Płomykówka

BieS
niedziela, 21 lutego 2021, 12:57

Dla 3 egzemplarzy nie opłaca się utrzymywać całego lotniska. Ale w mon wszystko jest możliwe.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 19 lutego 2021, 19:19

Szymany były by najlepsze ale dla F-35, dzięki bliskości do przeciwnika te super zaawansowane samoloty mogły by wyprowadzić atak zanim przeciwnik się zorientuje że coś się kroi, F-35 z ich super sensorami same były by całkowicie bezpieczne.

Tomek pl
piątek, 19 lutego 2021, 23:07

Tacy jak ty się rodzą czy ich produkują. Samoloty f35 muszą być jak najdalej od linii frontu żeby mogły wykorzystać swoje atuty

BieS
niedziela, 21 lutego 2021, 12:58

W Portugalii nic nie będzie grozić.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 20 lutego 2021, 13:04

Nie żartuj, F-35 powinny bazować na Okęciu tam by miały najbliżej aby wykorzystać swoje atuty na defiladzie i przy okazji wielu świąt.

el ninio
piątek, 19 lutego 2021, 22:13

Bezpieczne mogą byc w powietrzu ale nie na lotnisku blisko wroga. Mylisz samolot z czołgiem

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 20 lutego 2021, 13:06

F-35 ma takie systemy że wykrywają start rakiety na drugiej półkoli a może i w innej galaktyce to spokojnie daje czas na wystartowanie i atak wyprzedzający.

JW
sobota, 20 lutego 2021, 15:51

Jeżeli ktokolwiek lub cokolwiek wykryję życie poza ziemskie, będzie to z oewnością F-35.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 20 lutego 2021, 20:02

Ciekawe czy F-35 wykryje Predatora ?

Doc
piątek, 19 lutego 2021, 18:52

Zegrze Pomorskie już nie jest własnością wojska

bc
sobota, 20 lutego 2021, 17:45

Pomorze to jest za blisko, Bałtyk to autostrada dla pocisków manewrujących i Flankerów, bazy lotnictwa muszą być w głębi kraju.

.
piątek, 19 lutego 2021, 23:22

jest tylko użyczone

BieS
niedziela, 21 lutego 2021, 09:58

Za to w fatalnym stanie, zwłaszcza cpps i mps.

dropik
piątek, 19 lutego 2021, 18:26

W szykanach powiadasz ? A to dobre...

Herr Wolf
piątek, 19 lutego 2021, 18:23

Ile dajesz kasy?!

Gen. Doink
piątek, 19 lutego 2021, 13:11

jedna salwa Iskanerow i lotnisko płonie.

Alaris
piątek, 19 lutego 2021, 18:22

Jeden nalot F-35 i Iskandery płoną

piątek, 19 lutego 2021, 21:35

Przeczytaj najpierw jakie jest uzbrojenie F-35,które może zabrać do komór,aby być dalej "niewidzialnym".

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 19 lutego 2021, 20:55

Tak ale ten nalot dopiero po tym jak F-35 by wykonały zadanie priorytetowe czyli od eskortowanie samolotów VIP do Wielkiej Brytanii.

sobota, 20 lutego 2021, 18:08

na Węgry z rękami w górze

Fak sejk
sobota, 20 lutego 2021, 05:57

Tam już mie polecą. Złoto wróciło do domu.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 20 lutego 2021, 13:07

W razie W załadują w Herkulesy i wywiozą znowu.

vivo
piątek, 19 lutego 2021, 18:21

50 tomahawkow pokazalo ze nie jest to takie latwe. a nawet jesli salwa 50 iskanderwo zniszczy lotnisko, to odbudowa pasa to sa dni i mozesz operowac znowu.

wojtas
sobota, 20 lutego 2021, 18:39

Wystarczy 1 Iskander i głowica 50 kT.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 20 lutego 2021, 20:05

50 kT to wystarczy na cały powiat.

LMed
sobota, 20 lutego 2021, 14:10

Po co tyle tych Iskanderów? To przecież kwestia doboru rodzaju głowicy, a nie ilości wysłanych kadłubków.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 19 lutego 2021, 20:53

Przecież tam jest 16 hangarów z blachy i to blisko siebie wiec po co 50 rakiet kiedy 16 całkowicie skasuje tam garażowane samoloty zresztą na takie hangary to wystarczy 8 Iskanderów trafiając pomiędzy a odłamki i tak zrobią sieczkę no jeszcze 7 Iskanderów na skład amunicji i nie ma nic wartościowego a pas bez samolotów jest nic nie wart.

Davien
piątek, 19 lutego 2021, 17:33

Zakładając że w ogóle trafią w cokolwiek poza polami:)

Herr Wolf
sobota, 20 lutego 2021, 22:29

Widzieliśmy to !!! Na 60 odpalonych tomahawków 58 poleciało a 18 spadło w rejonie lotniska niszcząc sprzęt wartości może miliona dolców!!! Koszt ostrzału to z 200 mln dolarów! Na drugi dzień lotnisko hulało w najlepsze...

Davien
niedziela, 21 lutego 2021, 09:07

Poleciało 59, w bazę trafiło 58 niszcząc 44 cele, niektóre trafiajac po kilka razy. Jedyne co ocalało to pas startowy a baza była całkowicie wyłączona z działań poza częścia rosyjską. COś jeszcze masz do dodania?:)

Herr Wolf
niedziela, 21 lutego 2021, 13:41

To twoje bajki a prawdę pokazały zdjęcia..

PL-01
piątek, 19 lutego 2021, 13:01

A do tych baz to mamy jakąś obroną przeciwlotniczą ??? rozumiem że te dwie paradne baterie Patriot będą ochraniać całą Polskę :)

x
piątek, 19 lutego 2021, 20:58

Pilica będzie bronić baz lotniczych

el ninio
piątek, 19 lutego 2021, 22:17

Przed bsp najwyzej

dropik
piątek, 19 lutego 2021, 18:25

No co ty. Te baterie będą jak brygada pościgowa . Będą chronić Warszawę ;)

Murf fanem Polski
piątek, 19 lutego 2021, 18:01

Przeczytaj o fazie II. Po ukończeniu Pahse I Polska kupi jeszcze 6 Patriotów.

PL-01
sobota, 20 lutego 2021, 06:54

Człowieku ja już te bajki o fazie 2 słucham od ponad roku i dalej tylko słucham więc przestań wciskać kit

R
piątek, 19 lutego 2021, 12:42

I co tej bazy bedzie bronilo?

kmdr
piątek, 19 lutego 2021, 22:59

ZUS I KRUS swoim majestatem(R)

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 19 lutego 2021, 21:00

Cała bateria Pilicy !!

puff
piątek, 19 lutego 2021, 19:31

WOT i gromy na plecach i emeryci

MI6
piątek, 19 lutego 2021, 18:00

WOT z piorunami oczywiście! ehhh

Davien
piątek, 19 lutego 2021, 17:33

Systemy OPL , w końcu do tego służą, a co nie wiedziałeś?:))

Tweets Defence24