Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2015: Fenix - nowy przenośny robot z PIAP

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Robot plecakowy Fenix to najnowsza konstrukcja opracowana przez PIAP do celów rozpoznania i działań saperskich, również w przestrzeniach niedostępnych dla człowieka. Przy masie 15 kg maszyna posiada możliwość działania do 6 godzin i poruszania się z prędkością sięgającą 10 km/h. 

Fenix miał swoją premierę podczas targów MSPO 2015 w Kielcach, gdzie prezentowano go wraz z wielofunkcyjnym ramieniem, lekkim modułem sterującym i plecakiem służącym do przenoszenia całego zestawu. Zależnie od zastosowanych elementów roboczych, ramię może zwiększyć masę zestawu do 20 kg. Nadal jednak jest to lekki, wysoce mobilny pojazd bezzałogowy o niewielkich wymiarach, małej masie i wysokiej mobilności. Robot wyposażony jest w dzienne i nocne systemy optoelektroniczne skierowane do przodu i do tyłu, mikrofon i głośnik oraz możliwość wyposażenia w ruchomą głowicę oraz manipulator o udźwigu 1,5 kg oraz zasięgu 1 metra. 

Gąsienicowo-kołowy układ napędowy i przednie stabilizatory umożliwiają mu pokonywanie różnych rodzajów terenu i przeszkód, takich jak np. schody, podwyższenia czy korzenie drzew. Fenix może się poruszać nie tylko po utwardzonej nawierzchni, ale również po nieutwardzonych drogach, leśnych ścieżkach czy po piasku. Maksymalna prędkość jazdy po utwardzonym podłożu to 10 km/h, a zasięg systemu sterowania wynosi 500 metrów, co umożliwia dość szerokie wykorzystanie do działań rozpoznawczych. Szybkowymienne baterie umożliwiają nieprzerwaną pracę systemy przez sześć godzin.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Jacek K.

    Nie na zlecenie MON. Właściciel PIAP czyli Skarb Państwa dofinansował produkcję nowej wersji Scouta, po to właśnie by dać szansę swoim zakładom na start w otwartym przetargu MON. MON ogłosił przetarg, PIAP wystartował z opracowanym za państwowe pieniądze produktem - i ..... okazał się droższy i gorszy od produktu Roboteam, używanego przez siły specjalne Izraela i USSOCOM. Nauka z tego taka, że nawet jak MON i MS przygotowują państwowe zakłady (po cichu) do startu w przetargach to te i tak potrafią wszystko spieprzyć z chciwości czy nieudolności. Tak właśnie było w tym przypadku.

    1. Technik IEDD

      W czym robot PIAP jest gorszy? Jaka jest różnica w cenie? Zapewne Pan Jacek jako przedstawiciel izraelskiego producenta przybliży czytelnikom tę kwestię. Aha i czym oprócz dodatkowej literki "R" różni się wersja MTGRR zaproponowana dla MON-u od dotychczas produkowanego modelu MTGR?

  2. malkontent

    To jest ten robot zaprojektowany na zlecenie MON - co to potem zmienili zdanie i woleli prostszy z IzraelaI ?

  3. Technik IEDD

    Niewielki robot o wszechstronnym zastosowaniu. Byłem, widziałem, wypróbowałem. Przekonstruują panel sterowania, zmniejszą wagę zestawu - nie będzie czego się czepić...