Reklama

Siły zbrojne

Morscy saperzy w akcji

Fot. Dgrsz.mon.gov.pl
Fot. Dgrsz.mon.gov.pl

W trakcie długiego weekendu majowego zgłoszono do oficera operacyjnego 8FOW dziesięć obiektów uznanych za potencjalnie niebezpieczne i wybuchowe w rejonie redy portu Gdynia. Do wykonania zadania skierowano zespół rozminowania grupy nurków minerów z 13dTR pod dowództwem st. bsm. Marcina Czaplewskiego.

Realizację zadania rozpoczęto 4 maja i do godz. 7 rozpoznano aż 4 obiekty niebezpieczne. W dniu kontroli GNM prowadzonej przez Oddział Zagrożeń Niemilitarnych ZIW IRW DG RSZ kontynuowano praktycznie w morzu rekonesans toni wodnej we wskazanym rejonie (rozpoznano kolejne 2 obiekty). Realizacja zgłoszenia polegała na rozpoznaniu obiektów w toni wodnej przez nurków minerów, sporządzeniu dokumentacji filmowej i zdjęciowej pod wodą.

Do akcji wykorzystano sprzęt specjalistyczny nurków, minerski oraz łódź minersko – morską. W wyniku działań morskich potencjalne przedmioty wybuchowe i niebezpieczne określono jako niemiecką minę morską typu „GC” z okresu wojennego oraz niemiecką torpedę ćwiczebną G-7. Z uwagi na charakterystykę obiektu (mina GC- konieczność holowania do miejsca niszczenia w toni wodnej) termin i rejon niszczenia zostanie określony po uzgodnieniach z Urzędem Morskim w Gdyni, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz wydziałem Zarzadzania Kryzysowego miasta Gdynia.

Grupa Nurków – Minerów przeznaczona jest do samodzielnego poszukiwania min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Działają głównie na akwenach morskich aż do granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ponadto nurkowie - minerzy zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu, wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze.

Zbliża się okres letnich kąpieli. Zasady postępowania z przedmiotami niebezpiecznymi znajdującymi w wodzie są takie same jak w przypadku znalezienia podobnych przedmiotów na lądzie. Przede wszystkim nie dotykać, oznakować miejsce (na wodzie zapamiętać rejon), powiadomić policję, straż miejska, WOPR, straż pożarną lub służbę leśną. Jeżeli jest możliwość to osobiście wskazać miejsce takiego przedmiotu. Gdy mamy do czynienia z przedmiotem wybuchowym, niebezpiecznym pochodzenia wojskowego to dalsze działanie jest już po stronie wojskowych saperów.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. sża

    Mam nadzieję, że nasi \"geniusze\" z MW nie wysadzą tej torpedy ćwiczebnej, bo to cenny zabytek i niejedno muzeum by taki przygarnęło.

    1. nadszyszkownik

      ćwiczebną bombotorpedę BT 200 też wysadzili. Działania bez pomysłu i namysłu. De facto to niszczenie zabytku techniki ścigane z urzędu.

  2. maik

    ostatnio wzrasta zagrożenie ze strony zatopionej broni chemicznej. skorupy pancerzy trawi rdza, w każdej chwili coś może wyciec. dziwię się że nie edukują ludzi co robić jak na plaży pojawi sie baryłka iperytu lub czegoś innego