MON zabiera głos ws. zakupu Abramsów dla Polski

Autor. Damian Ratka / Defence24
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że „nie są obecnie prowadzone działania w zakresie pozyskania kolejnych czołgów Abrams dla SZ RP”.
Polska zamówiła łącznie 366 czołgów Abrams w ramach umów międzyrządowych w trybie FMS z 2022 roku (na 250 czołgów w wersji M1A2 SEPv3) oraz 2023 roku (na 116 czołgów w wersji M1A1). Obie umowy obejmowały także wsparcie eksploatacji, amunicję czy pojazdy zabezpieczenia technicznego. Wozy z drugiej umowy zostały już dostarczone, rozpoczęto też dostawy Abramsów w nowej wersji.
Czołgi Abrams wprowadzane są na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pozostałe jednostki, początkowo 16 Dywizji Zmechanizowanej, mają być stopniowo przezbrajane w czołgi K2/K2PL. Równoległe wprowadzenie czołgów K2 i Abrams pozwoliło na przyspieszenie przezbrajania Wojsk Pancernych, co jest o tyle istotne, że znacznie ponad 300 czołgów T-72M/M1/M1R i PT-91 Twardy oraz 14 Leopardów 2A4 przekazano Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Dostawa Abramsów pozwoliła na rozpoczęcie przekazywania czołgów Leopard 2A5/2PL do 34. Brygady Kawalerii Pancernej, skąd w latach 2017-2019 dostarczano je do 1. Brygady Pancernej w Wesołej. Ponadto, jak poinformował Defence24.pl rzecznik Dowództwa Generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak w jednostkach podległych DG RSZ nie są już używane czołgi T-72M/M1, które nie przeszły modyfikacji, a jedynie te zmodyfikowane.
Co jakiś czas pojawiają się spekulacje o możliwym zakupie kolejnych Abramsów przez Polskę. W styczniu Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski poinformował niedawno w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji, dotyczącą sytuacji w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych SA w Poznaniu, że „zostały już podjęte rozmowy z General Dynamics Land Systems, Inc. (dalej: GDLS) dotyczące m.in. utworzenia Regionalnego Centrum Wsparcia dla czołgów Abrams M1 tzw. „RSC” w WZM S.A. oraz wspólnej produkcji dodatkowych egzemplarzy czołgów Abrams M1A2 dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. O możliwej sprzedaży około 800 dodatkowych Abramsów do Polski pisał też niedawno były doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa z pierwszej kadencji Robert O’Brien w serwisie 19fortyfive.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało jednak w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że „nie są obecnie prowadzone działania w zakresie pozyskania kolejnych czołgów Abrams dla SZ RP”. Dodano, iż „w ramach spotkania przedstawicieli MON z General Dynamics Land poruszono kwestie utworzenia Regionalnego Centrum Wsparcia dla czołgów Abrams M1 w WZM S.A na zasadach umowy B2B”.
Potwierdza to wcześniejsze informacje, że nie planuje się zakupu dodatkowych Abramsów poza 366 już zamówionymi. W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych podjęto już natomiast pierwsze kroki w celu budowy zdolności obsług czołgów Abrams dla Polski i państw regionu.
Jeśli chodzi o inne jednostki Wojsk Lądowych, z myślą o ich wyposażeniu wprowadzane są czołgi K2. Większość ze 180 wozów zamówionych w ramach pierwszej umowy została już dostarczona, do jednostek podległych 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz jednostek szkolnych. Łącznie to na dziś 98 wozów, 84 przekazano w latach 2022-2024, a 14 kilka dni temu (wraz z partią haubic K9A1). Obecnie trwają negocjacje drugiej umowy na 180 czołgów K2/K2PL wraz z 81 pojazdami wsparcia. W rozmowie z Defence24.pl wiceminister obrony Paweł Bejda powiedział niedawno, że MON jest gotowy do podpisania tej umowy, a strona koreańska udostępniła pożyczkę w wysokości 5 mld USD. Muszą jednak zostać sfinalizowane ustalenia między polskim a koreańskim przemysłem, bo wymogiem strony polskiej jest, by część czołgów powstała w polskich zakładach. W przyszłości utworzone zdolności produkcyjne będą wykorzystywane do realizacji kolejnych zamówień, bo umowa ramowa na czołgi K2/K2PL obejmuje łącznie 1000 czołgów. Poza 18. Dywizją Zmechanizowaną wyposażaną w Abramsy nowo wprowadzanym do Wojska Polskiego czołgiem będzie więc K2/K2PL.
Nawigator
Nawigator To tak jak z Borsukiem. Umowa tuż,tuż, już za chwilę, a finalizacji jak nie widać tak nie widać. Czołgów podstawowych ci u nas dostatek. Tyle że każdy z innej parafii i wymaga innego zaplecza logistycznego. T 72 prawie, że kompatybilne z Twardym, Leosie, koreańskie i Abramsy. Do wyboru do koloru. Pamiętacie te awantury z Niemcami o serwisowanie i modernizację Leo w Polsce? Skończyło się na tym, że coś tam dłubią (głównie malują) w Poznaniu. Sensowne jest tworzenie centrum serwisowego Abramsów w Polsce dla Europy Wschodniej. O produkcji K 2 PL w Polsce należy zapomnieć. Jak pusze Davien co najwyżej montaż i serwisowanie. Kompetencje do produkcji nowoczesnych czołgów podstawowych utraciliśmy dawno. Na własne życzenie zresztą.
szczebelek
Granie na czas do wyborów prezydenckich 😎
Bridżysta
Właśnie. A jakieś wybory są? Inne niż tak lub nie?
Tomii
Zgadza się,oni nie są zainteresowani ani czołgami z USA,ani Korei.Tylko patrzeć jak kupią stare złomy z Niemiec.Tak samo z BWP,jestem pewien że kupią stare mardery do remontu,po to by wesprzeć niemiecki przemysł,a remont będzie kosztował miliardy
user_1063597
A po co kupować cos co kilkoma ruchami klawiatury można pozbawić tego co czyni te czołgi lepszymi od twardych, za to z kilkukrotnie większymi kosztami użytkowania. Niestety amerykance dążą do tego mając już ruskiego prezydenta zeby z usa zronic filmowy kraj " podrecznej" podziękować in też za f35 i kupić gripeny kilkukrotnie tańsze w zakupie i użytkowania A niewiele mniej warte na polu walki.
DBA
No to wynika, że na sztuki bedziemy mieli tyle samo czołgów jak przed 2022, z czego ponad 500 nowoczesnych. To jest raptem 10 batalionów pancernych
konradNY
nikt tego nie blokuje. Wystarczy poczytac. W tym roku beda podpisane 2 duze kontrakty dla marynarki wojennej i na tym sie skupiaja w tym momencie. Poza tym jest jeszcze 10 miesiecy na wykorzystanie budzetu
Essex
No tak bo oczywistym jest ze poprzednie kontrskty zostaly juz oplacone w calosci a w tym roku MON konto sie zresetowalo i xnowu maja 200mld do wydania....cxloeieku zycie to nie gra....forodnij
Chris
a co z finansowaniem ? Za co to wszystko ? Bilion zł ?
Flaczki
A co z mysliwcami?
slykov
nic. zapomnij. piloci ciesza sie ze chociaz fafiki dostali.
Davien3
slykow do latania to fafik jest lepszy od Mig-29 ale tylko do latania bo walczyc nie ma czym.
Szwejk85/87
Już się nie mogę doczekać jak polska, będzie kupować od polski czołgi wyprodukowane w spółkach skarbu państwa w okolicach, na przykład Poznania. Po prostu kupuję wagon popcornu i czekam w napięciu na ten dramatyczno- dynamiczny przepływ nikomu nie potrzebnych papierów pomiędzy państwowymi biurkami. A wojsko jest zdyscyplinowane i cierpliwe siedzi w koszarach i czeka na gruszki na wierzbie.... Chłopaki w koszarach rzucają monetą, co jutro przywiozę na lawetach ? Leosia, Abrahama czy skośnookiego, a może jakieś t72 się jeszcze znajdzie....
Davien3
@Szwejk nie będzie żadnej produkcji w Polsce, jedynie montaż końcowy z wszystkimi zaawansowanymi komponentami przypływającymi z Korei, nawet pancerz bedzie powstawał tam a nie u nas.
Chyżwar
@Davien3 Czyli i tak więcej niż proponują Niemcy. Bo przypominam, że jak Włosi chcieli Leosia 2 w werrsji italskiej to nawet tego nie dostali.
Davien3
@Chyżwar to teraz Włosi zrobia sobie Panterę w wersji włoskiej i będą mieli znacznie lepszy czołg od Polski A jak sobie przypominam Leo2 nie wchodził w Polsce w rachubę więc skończ .
ALBERTk
Gdzie ten rekordowy budżet MON jest przepalany? Nie ma ani zamówienia na nowe czołgi, ani na Borsuki czy Warany. Od dwóch miesięcy nie ma w ogóle umów nowych podpisywanych. O co tu chodzi? Kto blokuje modernizację polskiej armii?
Nordx
berlin?
Essex
To juz oklepane.... Stawiam na Marsjan
Essex
Myslisz ze poprzednie umowy xostaly oplavone w cslosci???? Serio???? A kasa na utrzymanie tego zlomu co juz mamy to cud nad cudy bezkosztowo????
Franek Dolas
Powrót do dyskusji o kolejnych zakupach Abramsów jest chyba bezcelowy. Przecież AU już raz zdementowała te ploty. Jak powiedziała że takich zakupów nie będzie to nie będzie ich na 200%. Gdyby zakomunikowała że rozważane są takie zakupy to na 150% by ich nie było. Gdyby obwieściła że prowadzone są rozmowy to na 100% do zakupów by nie doszło. Gdyby oznajmiła że umowa jest tuż tuż to na 80% by jej nie podpisali. Takie są realia współczesnej Polski.