Miliony za ulgowe przejazdy dla żołnierzy

12 stycznia 2021, 15:15
Kolej MDura
Fot. Maksymilian Dura

Ministerstwo Obrony Narodowej uzgodniło z przewoźnikami warunki finansowe oraz wykupiło zniżki dla żołnierzy i pracowników wojska zainteresowanych korzystaniem z ulgi na przejazdy koleją. Jakie koszty poniesie resort obrony narodowej? Ilu przewoźników będzie uczestniczyło w tym programie?

Zobacz także
Reklama

4 stycznia w suplemencie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej opublikowano ogłoszenie o udzieleniu zamówienia numer referencyjnych 37/ZP/20. Ogłoszenie związane jest z wykupem uprawnień do ulgowych przejazdów dla uprawnionych żołnierzy zawodowych oraz pracowników resortu obrony narodowej w krajowej komunikacji kolejowej. Wykup uprawnień do 50 proc. ulgi dotyczy tylko grupy osób, które wyraziły chęć skorzystania z zniżek na przejazdy koleją na podstawie stosownych legitymacji.

Ulgowe przejazdy koleją w przypadku dla wielu żołnierzy i pracowników wojska to niezwykle ważne uprawnienie. Pozwala na obniżenie zarówno kosztów codziennych dojazdów na trasach podmiejskich i regionalnych jak i kosztów podróży w przypadku, gdy żołnierz jest w rozłące a rodzina mieszka z dala od garnizonu, w którym stacjonuje jego jednostka.

Zamówienie jest realizacją zobowiązań wynikających z Decyzji nr 170/MON z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wykupu uprawnień dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej do przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 2021 r.

 Koszt i przewoźnicy

Według informacji opublikowanych suplemencie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej kosz wykupu zniżek łącznie wyniósł 9 079 560 złotych netto.

Ogółem zniżki będą dostępne w pociągach ośmiu przewoźników, w tym dwóch ogólnopolskich i sześciu regionalnych. Uprawnieni żołnierze zawodowi i pracownicy wojska będą mogli skorzystać 50 proc. zniżki na przewozy realizowane przez:

  • PKP Intercity S.A.
  • „Polregio” Sp. z o.o.
  • „Koleje Mazowieckie - KM” Sp. z o.o.
  • PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.
  • Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o.
  • Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.
  • „Łódzka Kolej Aglomeracyjna” Sp. z o.o.
  • Arriva RP Sp. z o.o.

Kroplówka od wojska?

W dobie pandemii i pracy zdalnej znacząco spadła liczba pasażerów korzystających z usług przewoźników kolejowych. Część składów wypełnionych jest pasażerami w stopniu nie większym niż 10 - 20 procent, co z pewnością przekłada się w znacznym stopniu na przychody przewoźników. Dlatego przychód z tytułu wykupu zniżek przez resort obrony narodowej to dobra wiadomość dla przewoźników. Czy żołnierze i pracownicy wojska będą licznie korzystali z uprawnień do ulgi przewozowej? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest w dużej mierze od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Jednak żołnierze zawodowi i pracownicy wojska docenią fakt, że resort obrony narodowej nie zrezygnował z tego programu.  

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
SenySey
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:41

Czy to znaczy że jak zostanę powołany na ćwiczenia wojskowe rezerwy to też mam taką zniżkę ??

Poro
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:42

Zniżka, o której mowa w artykule, dotyczy żołnierzy zawodowych i pracowników RON, którzy opłacili specjalną legitymację.

Daven
wtorek, 12 stycznia 2021, 22:15

Takie sprawy nie powinny być rozstrzygane w przetargach tylko wojsko powinno mieć własne lokomotywy, własne wagony i pełną niezależność (dżucze) od tego co robi PKP. W przyszłości przy lepszym rozwoju gospodarczym można pomyśleć o utworzeniu własnej sieci torfowisk między jednostkami.

Rp
wtorek, 12 stycznia 2021, 23:43

Już o kiedyś wojsko kopało ziemniaki i hodowało m.in. pszczoły. Jak to odbijało się na szkoleniu to sam sobie odpowiedź.

Robo
wtorek, 12 stycznia 2021, 22:01

Kiedy była służba zasadnicza to były darmowe przejazdy bo był żołd a teraz jest zawodową służba i jest uposażenie żołnierza czyli pensja o co tu chodzi nie dość że mają dodatki mieszkaniowe i odprawy mieszkaniowe nie ma tak dobrze w rządnej służbie mundurowej to są przywileja lat 90a Mon szuka oszczędności o co tu chodzi

kkk
środa, 13 stycznia 2021, 21:46

Od około połowy lat dziewięćdziesiątych żołnierze ZSW musieli już płacić za bilety. Wielkość ulgi się zmieniała. Mnie np. jedna podróż koleją do domu i z powrotem kosztowała prawie cały żołd, bo w tym czasie wynosiła tylko około 20-30 procent.

A gd
środa, 13 stycznia 2021, 11:39

Nikomu nie zależy aby to ukrócić. Wojny minęły, przywileje zostały...

Opo
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:07

To dlaczego nie przyjdziesz do tego wojska mlekiem i miodem płynącego ?

Daniel
wtorek, 12 stycznia 2021, 20:31

Nic nowego, co roku taka akcja przecież. Sporo ludzi dojeżdża z innych miejscowości.

Fanklub Daviena
wtorek, 12 stycznia 2021, 19:50

Nie wiem dlaczego wojsko, zarabiające powyżej średniej krajowej + nadęte przywileje emerytalne, nie może płacić za bilety jak każdy inny obywatel? Darmowych biletów dla posłów nie rozumiem tym bardziej (i tak ich nikt w publicznej komunikacji na oczy nie widział, no chyba że w ustawkach przed wyborami jak Trzaskowskiego). I sprzedawania za 0 wartości mieszkań prokuratorom i sędziom, które podatnicy kupili za 100% wartości też nie rozumiem! Oczywiście po takiej sprzedaży podatnicy muszą kupić kolejne mieszkania za 100% wartości by sędziom i prokuratorom odsprzedać je za 0 wartości!

Igor
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:08

Zapraszam na WKU etaty wolne ! Co jednak lepiej kozaczyć w sieci ?

Konfederata
wtorek, 12 stycznia 2021, 17:57

"Nasi" ludzie w MON-ie to są jednak światowej klasy specjaliści od sabotażu. Należy tych ludzi docenić, bo w tej dziedzinie nie mają sobie równych.

Tweets Defence24