Siły zbrojne

Mieleckie śmigłowce Black Hawk już w Chile [WIDEO]

Fot. Fuerza Aerea de Chile
Fot. Fuerza Aerea de Chile

Do Chile dotarły trzy pierwsze maszyny Black Hawk, wyprodukowane w zakładach PZL Mielec. Śmigłowce trafią na wyposażenie sił powietrznych kraju. 

Śmigłowce Black Hawk pojawiły się w bazie sił powietrznych Pudahuel 23 lipca. Jak podkreślają przedstawiciele wojska, wszystkie maszyny zostały przetransportowane przez samolot Antonov 124 prosto z Polski. 

Przyjęcie pierwszych trzech maszyn, dostarczonych w ramach wartego 180 mln USD kontraktu na zakup sześciu Black Hawków, odbyło się w obecności dowódcy 2. brygady powietrznej, generała Rafaela Carrere Poblete. Jak zaznaczają Chilijczycy, maszyny zostaną teraz poddane testom, które pozwolą na wyprowadzenie ich do służby, a następnie próbom w locie. 

Chilijskie Black Hawki zajmą się realizacją misji wojskowych, jak i humanitarnych - w tym transportem żołnierzy, misjami poszukiwawczymi i ratunkowymi oraz wsparciem w wypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Działać będą u boku znajdujących się na wyposażeniu tego kraju maszyn Bell 412 i Bell UH-1H.

image
Fot. Fuerza Aerea de Chile

Chile to siódmy nabywca helikopterów S-70i Black Hawk, które produkowane są w PZL Mielec. Nie wyklucza się, że władze kraju zdecydują się na zakup kolejnych mieleckich maszyn. Zgodnie z planem, pierwsze maszyny dostarczono w bieżącym roku. Przetarg na nowe śmigłowce dla Chile rozpisano w 2015 roku. W jego ramach władzom kraju proponowano takie rozwiązania, jak AW-149, H-215M Cougar czy Surion.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.