Reklama

Siły zbrojne

MEADS dla Bundeswehry. Niemcy podjęli decyzję

Fot. MEADS.
Fot. MEADS.

Niemcy zdecydowali się na zakup zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MEADS, odrzucając w postępowaniu głęboko zmodernizowane systemy Patriot.

Jak donosi tagesschau.de, decyzję o wyborze zestawów MEADS potwierdzili m.in. członkowie komisji obrony koalicyjnych partii CDU/CSU i SPD Florian Hahn i Rainer Arnold. Podobne informacje przekazał, według serwisu Syracuse.com, amerykański senator Charles Schumer.

Niemcy zamierzają pozyskać zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MEADS w celu zastąpienia systemów Patriot, wykorzystywanych obecnie przez Bundeswehrę. Według dostępnych informacji w grę wchodzi zakup od ośmiu do dwunastu zestawów. Systemy MEADS mają zastąpić w Niemczech Patrioty (obecnie zmodernizowane do wersji PAC-3) do 2025 roku.

W postępowaniu dotyczącym pozyskania taktycznego systemu obrony powietrznej (TLVS) dla Bundeswehry brano również pod uwagę głęboko zmodernizowane zestawy Patriot, które miały otrzymać m.in. pociski PAC-3 MSE (takie, jak używane przez MEADS) oraz zmodyfikowany radar AESA z dwoma dodatkowymi antenami ścianowymi. Zgodnie z informacjami firmy Raytheon miał on zapewnić pokrycie w zakresie 360 stopni.

Według doniesień przekazanych przez tagesschau.de, jednym z powodów wyboru zestawów MEADS przez Niemcy była architektura systemu, w tym oprogramowania – pozwalająca na jego rozbudowę. Władze Republiki Federalnej miały wziąć pod uwagę również zdolność do zwalczania wielu celów jednocześnie w zakresie 360 stopni, a także fakt, iż prawa do oprogramowania zestawu MEADS pozostają w Niemczech.

Z kolei Die Welt zaznacza, że zakup systemu obrony powietrznej średniego zasięgu to pierwszy tak obszerny projekt modernizacyjny, odnośnie którego decyzję podejmie minister Ursula von der Leyen, która objęła stanowisko w grudniu 2013 r. W trakcie pełnienia funkcji zleciła m.in. audyt największych programów, realizowanych przez Bundeswehrę, w celu znalezienia sposobów rozwiązania problemów z pozyskiwaniem sprzętu. Koszty zakupu systemu obrony powietrznej szacowane są na 4 miliardy euro.

System MEADS uczestniczył w dialogu technicznym w ramach programu Wisła ale nie został zakwalifikowany do kolejnej fazy postępowania. Brały w niej udział ostatecznie wybrany przez Polskę Patriot, który w docelowej odmianie ma zostać głęboko zmodernizowany oraz francuski system SAMP/T. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (37)

  1. Grendel

    Nasz Patrion NG to będzie nowy system z nowym radarem i siciocentrycznością z tą samą rakietą PAC3 jak w MEADS. My mamy problem że do czasu powstania NG musimy miec cokolwiek aby nas broniło a MEADS dopiero po 2020 roku. Niemcy maja Patriota to poczekają. Teraz Siemioniak ma dodatkowe argumenty aby nacisnąć Raytheon aby ugrac jak najwiecej bo inaczej pójdziemy do Niemców.

    1. AndyP

      Wchodząc w MEADS zostalibyśmy Współwłaścicielami systemu, razem z USA, Niemcami i Włochami. Mielibyśmy pełnię praw i wszystkie kody oraz technologie. Ale my wolimy zapłacić i nic nie mieć. Oba systemy i tak wejdą razem do użytku więc czasowo nic nie zyskujemy. A NATO i tak musiałoby nas bronić Patriotami w razie czego - tak jak teraz Turcję. Argument o dostępności 2 baterii jest bardzo grubymi nićmi szyty, a skąd będą te baterie jak nie z Niemiec? USA nie mają "wolnych baterii" i już sugerują że termin ich przekazania powinien być "późniejszy"

    2. Alfons > Grendel

      Rakietowy system OPL średniego zasięgu MEADS będzie gotowy w 2018 r., a niewykluczone, że może trochę wcześniej ( jakieś pół roku).

  2. Kilo

    Skoro tylu komentujacych pozwala sobie na science-fiction, to i ja dorzuce scenariusz, ale raczej komedii niz tragedii: - Niemcy wycofuja Patrioty, wprowadzaja MEADS - Amerykanie biora od nich te Patrioty, robia fejslifting, blacharke i lakier, dodaja tez radar i elementy kierujace (z systemu MEADS ;) ) - Polacy kupuja te Patrioty jako najnowsza generacje Patriotow. Jesli wojny nie bedzie, to to bedzie komedia. Jak bedzie, to bedzie tragedia. ;)

    1. K

      mało prawdopodobny scenariusz: po co "liftingować" jak za te pieniądze mogą dać pracę iluś tam tysiącom swoich rodaków? USA może sobie drukować tyle dolarów ile potrzebuje - ale niepotrzebnych miejsc pracy sobie nie wydrukują. bardziej prawdopodobny jest scenariusz: kupujemy 8 nowych baterii (profit dla USA) odkupujemy od Niemiec kilka ich starych baterii i "ulepszamy" je u producenta (profit dla USA) profit dla Polski (będziemy mięli więcej baterii niż normalnie moglibyśmy sobie kupić)

  3. Piotr Kraczkowski

    Francusko-Włoski SAMP-T jest otwarty na MEADS, a wprzeciwieństwie do MEADS już jest i jest tańszy. W samą konstrukcję MEADS trzeba jeszcze zainwestować oficjalnie 4 mld. euro, ale jeszcze nie było projektu, który przy takich rozmiarach nie przekroczyłby planowania 2 lub więcej razy. _____Powinniśmy jednak w oparciu o MEADS wycofać się z rozmów o Patrioty i kupić już skonstruowany system SAMP-T. Dzięki temu zyskamy nie tylko solidny i wciąż doskonalony z naszym udziałem system, ale i wsparcie przemysłu lotniczego, kosmicznego i rakietowego Francji, Włoch i ich sąsiadów. Tylko Francji w obecnej konstelacji Patriot-MEADS-SAMP/T zależałoby na jak najszybszym rozwoju Polski na poziom Francji, RFN, GB, bo wówczas SAMP-T spoczywa na barkach liczącego się w UE i w NATO partnera, a to zwiększa szansę na kupno przez Polskę większej ilości SAMP-T, aby chronić wszystkie duże miasta i przemysł, a nie tylko kilka wybranych celów. Przemysł lotniczy, rakietowy i kosmiczny Francji mógłby zyskać na jeszcze długo niższych płacach w Polsce, co ułatwiłoby Francji gospodarcze dogonienie RFN. Ze strony Patriota lub MEADS nie ma tego typu dodatkowych korzyści, choć w MEADS się one w ogóle na liczącą się skalę pojawiają, a przy Patriocie ich nie ma wcale. Korzyści ze współpracy z Francją i jej sąsiadami/partnerami także przez SAMP-T przekraczają wielokrotnie korzyści z MEADS, który na dodatek nawet nie jest dokończony. _____Jakościowo SAMP-T nie ustępuje MEADS, a jeśli troszkę, to przy naszej pomocy zostałby udoskonalony. Polacy nie mogą być zawsze mili dla USA! To niczego nie da, a tylko kosztuje biliony w postaciu korzyści utraconych np. przez odrzucenie SAMP-T! Nie kupimy dodatkowej pomocy USA ponad gwarancję NATO, bo USA nie poświecą setek bilionów w przypadku wojny w naszej obronie za kilkaset miliardów naszych darów serca - te polskie kalkulacje opłacania się USA są poprostu śmieszne. USA będą Polskę bronić z powodu NATO tak samo zresztą jak zach. UE. USA nawet bez NATO muszą bronić zach. UE, a zach. UE USA. Więcej bezpieczeństwa ponad NATO możemy mieć tylko rozwijając się tak, by USA zaliczyły nas do zach. UE, a to wymaga kupna broni o zach. UE..

    1. Tyberios

      Lobbujemy dla Francuzów na potęgę co?

    2. K

      najważniejszą kwestią jest fakt że SAMP-T też nie jest za darmo. kolejną jest to że nie zamawiamy 50 baterii tylko 8 następną fakt, że każdy dba o własne interesy - i my też powinniśmy - ale do tego trzeba wliczać także korzyści polityczne - poza tym tak naprawdę nie znamy (chyba że Pan ma dostęp do tajnych informacji - ja nie mam) jakie są całkowite koszty, czy możliwości - możemy sobie gdybać oglądając "foldery reklamowe" Panie Piotrze proszę dla mnie przeliczyć - w oparciu i te dane które może Pan znaleźć - o ile tańszy byłby SAMP-T (w przeliczeniu na 1 rakietę zainstalowaną na wyrzutni)?

  4. gosc

    Według doniesień przekazanych przez tagesschau.de, jednym z powodów wyboru zestawów MEADS przez Niemcy była architektura systemu, w tym oprogramowania – pozwalająca na jego rozbudowę. Za to my kupujemy Patrioty bez mozliwosci modernizacji i rozbudowy, bo glupiej malpie nie daje sie zabawki, ktora moze zepsuc? Glupia malpa bedzie tez musiala sie prosic o uzycie rakiet Patriot, bo moglaby jeszcze zrobic komus krzywde. A przeciez malpy musza byc kontrolowane. Sami postanowilismy byc tymi malpami wybierajac takie zakupy. Moze faktycznie mamy malpi rozum.

    1. K

      Wy "rosyjskie trolle" raczej nie kupujecie Patriotów - macie własne kijowe systemy poza tym sprawdź sobie co to znaczy "architektura systemu" i "architektura oprogramowania" - to że coś jest otwarte nie znaczy że jest lepsze. dam prosty przykład: Jeśli (nazwijmy go) główny procesor sterujący może śledzić na raz 5 rakiet z wykorzystaniem algorytmu X to nie ważne ile mu dostawimy "otwartych modułów" z radarami laserami i wyrzutniami dalej nasz procesor będzie mógł śledzić te 5 rakiet.... a twierdząc że możemy sobie nowy moduł z procesorem wstawić - to nagle się okaże że musimy przerobić wszystko inne, zweryfikować, sprawdzić, przetestować i nagle mamy koszty w setki milionów zł...

  5. Obywatel

    Zasługujemy na miano największych kretynów w Europie ... Teraz pewnie te złomy z Niemiec trafią do nas jak wycofywane francuskie śmigłowce. Czy my zawsze musimy kupować szmelc za ciężkie pieniądze nas wszystkich. Czasem mi sie wydaje ze panowie z MON i sztabu G od góry do dołu powinni spakować walizki i wyjechać do Moskwy albo Paryża.

    1. tak tylko pytam...

      No właśnie, jaką macie teraz pogodę za oknem w Moskwie?

    2. Ktoś

      Niemiec płakał jak sprzedawał... ze śmiechu!

    3. Boczek

      "...jak wycofywane francuskie śmigłowce..." Mówisz? Śmigłowce z 2005 będą wycofywane?

  6. Alfons

    Nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale okazuje się, iż wiele elementów rakietowego systemu OPL średniego zasięgu MEADS będzie produkowana w RFN np. oprogramowanie stacji dowodzenia i zarządzania walką BMC, radar MFCR, niektóre urządzenia radiolokacyjne, systemy łączności, środki transportu, wyrzutnie i najprawdopodobniej sam efektor PATRIOT PAC - 3 MSE.Można powiedzieć, że główne komponenty będą produkowane w Niemczech stąd wybór helmutów był racjonalny i uzasadniony.Dlatego w nieodległej przyszłości niemiecki sektor zbrojeniowy wyspecjalizuje się w produkcji rakietowych systemów OPL średniego zasięgu.Szkoda, że nie poszliśmy tą drogą.

  7. Alex

    Ależ Panowie tu jeszcze nie została postawiona przysłowiowa kropka na "i" .. Na jesieni zmienią się władze to może MEADS wróci ponownie do gry (tylko tym razem bez żadnych przetargów .. wyłącznie bezpośrednie negocjacje z producentem).. Przecież aż nadto widać, że oferta amerykanów jest dalece dla polski niekorzystna i należy ją za wszelką cenę odrzucić..

    1. malkontent

      To że jest niekorzystna to widać było od początku. Sorry, takie mamy władze.

  8. zxxc

    Bronisław Komorowski wraz ze swoim siostrzeńcem ministrem "Lampka" Siemoniakiem musiał mieć sukces podczas kampanii wyborczej. Nie będzie prezydentem, a pasztet został. Zamiast poczekać te jeb..ne 3 tygodnie na wybór Niemców, to musieli wyrwać do przodu. Przetargi IU MON, wleką się w Polsce niemiłosiernie. Ale kiedy trzeba chwilę poczekać nabierają dziwnego przyśpieszenia. Rządzą nami niekompetentni ludzie. Mówię także o wąsatych generałach w MON i doradcach Prezydenta.

    1. malkontent

      Nowy rząd teoretycznie mógłby spuścić cwaniaczków do kanału i urządzić uczciwy przetarg ale pisopaci są jeszcze bardziej proamerykańscy, a na inne rządy się nie zanosi.

  9. pragmatyk

    Trzy systemy nie zmieszczą sie na swiatowym rynku ,gdyż trzeba dodać systemy rosyjskie ,nie gorsze ,a już zrobione ,a nie w powijakach , Francuzi i Niemcy powinni sie połaczyc , wtedy mieliby wieksze możliwości rozwoju i większą elastycznośc sprzedaży ,zachowując jednoczesnie miejsca pracy , nie mówię tu o polskich zakupach ,gdyż to nie technika odgrywa tu największą rolę ,ale konsensus polityczny obrony przed wschodnim sąsiadem.

  10. Kuba

    No cóż. Durne Niemce ładują się w niesprawdzony i nieprzetestowany w warunkach bojowych system OPL. Nie brali przykładu z polskich światłych specjalistów odrzucających MEADS w przedbiegach. Za kilka lat my zostaniemy z przestarzałym sprzętem prosto z fabryki, a Niemcy będą spokojnie siedzieć sobie pod swoim parasolem.

    1. ewf

      Durne Niemce zainwestowały w ten system już miliard dolarów a Polska zero.

    2. vvv

      Pod jakim względem patriot będzie przestarzały?

  11. edi

    MEADS to w dużej mierze niemiecki system bo sa jego współudziałowcami dlatego wybrali swoje. To tak jakby nai wybrali plastikowy AW czy turystyczny BH tylko dlatego że są robione u nas.

    1. Piotr Kraczkowski

      Nieprawda, RFN wyłożyła tylko miliard euro, a USA kilka miliardów.

    2. Tyberios

      "Plastikowy AW"... [faceplam]

  12. gosc

    Według doniesień przekazanych przez tagesschau.de, jednym z powodów wyboru zestawów MEADS przez Niemcy była architektura systemu, w tym oprogramowania – pozwalająca na jego rozbudowę. Za to my kupujemy Patrioty bez mozliwosci modernizacji i rozbudowy, bo glupiej malpie nie daje sie zabawki, ktora moze zepsuc? Glupia malpa bedzie tez musiala sie prosic o uzycie rakiet Patriot, bo moglaby jeszcze zrobic komus krzywde. A przeciez malpy musza byc kontrolowane. Sami postanowilismy byc tymi malpami wybierajac takie zakupy. Moze faktycznie mamy malpi rozum.

  13. gosc

    Według doniesień przekazanych przez tagesschau.de, jednym z powodów wyboru zestawów MEADS przez Niemcy była architektura systemu, w tym oprogramowania – pozwalająca na jego rozbudowę. Za to my kupujemy Patrioty bez mozliwosci modernizacji i rozbudowy, bo glupiej malpie nie daje sie zabawki, ktora moze zepsuc? Glupia malpa bedzie tez musiala sie prosic o uzycie rakiet Patriot, bo moglaby jeszcze zrobic komus krzywde. A przeciez malpy musza byc kontrolowane. Sami postanowilismy byc tymi malpami wybierajac takie zakupy. Moze faktycznie mamy malpi rozum.

  14. msud

    Ktoś przecież musi odkupić od Niemców ich patrioty.

    1. ja

      Są jeszcze ludzie wierzący w takie absurdy?

  15. RR

    Spokojnie. Jak do tej pory Bundeswehra i rząd niemiecki dementowali te prasowe doniesienia. Nim zacznie się bić pianę, może warto poczekać do oficjalnego rozstrzygnięcia przetargu? To mogą być przecież tzw. "przecieki kontrolowane" aby nacisnąć mocniej na Raytheon'a w negocjacjach. Może być to jednak przygotowanie publiki pod wybór MEADS. Zamiast lamentów lepiej jednak zadać sobie pytanie, co możemy zrobić? 1. Czy Niemcy będą wycofywać stare baterie ("stare".... powiedzmy nie najnowsze ale... do tej pory to one bronią ich terytorium i to nie przed samoróbkami islamskich bojowników... Jeśli tak, to warto wynegocjować w ramach naszej umowy takie warunki, aby unowocześnienie przejętych baterii było maksymalnie tanie i realizowane głównie lokalnie, w kraju. to, co zamawiamy w przetargu na Patrioty to minimum, więcej baterii, lepsza ochrona większej liczby ośrodków. 2. Nie śledziłem pilnie możliwości systemu MEADS, ale czy Narew nie zahacza o MEADS z pociskami typu low cost? Czy tutaj nie ma miejsca na drugi system, o ile nie zabije to cenowo? 3. Jeśli wybór NIemców padnie na MEADS, co zapewne poskutkuje następnymi chętnymi, to pamiętajmy, że mamy wkrótce wybory, prawdopodobnie nowy rząd będzie składał się z frakcji politycznych w innej konstelacji i... ostatecznie negocjacje w sprawie Patriota mogą się zakończyć wycofaniem z wyboru tego rozwiązania ;-).

    1. Kilo

      "("stare".... powiedzmy nie najnowsze ale... do tej pory to one bronią ich terytorium i to nie przed samoróbkami islamskich bojowników... " a przed czym? Kto ostatnio(w ciagu ostatnich 30 lat powiedzmy) czymkolwiek zaatakowal Niemcy?

    2. Tyberios

      3. Ta inna "frakcja polityczna" jest tak pro amerykańska że medal jeszcze panu ministrowi dadzą. Doprawdy kolega sądzi że panowie od "ukrytej opcji Niemieckiej" by wycofali się z wyboru Amerykańskiego systemu na rzecz tego z Niemiec? Proszę cię...

    3. Alfons > RR

      Niemcy dysponują 14 zestawami rakietowego systemu OPL średniego zasięgu PATRIOT PAC - 3, czyli w najnowszej na dziś dzień konfiguracji.Ponadto ich zestawy nie różnią się niczym, od amerykańskich, japońskich i holenderskich ich odpowiedników.To wszystko.Swoją drogą, to owe zestawy będą stare za 10 lat, choć to też kwestia wielce dyskusyjna.Natomiast my na dzień dzisiejszy, nie mamy dosłownie nic.I to jest zasadnicza różnica.

  16. fx

    Do GIMBAZY tak jak MEADS tak Patriot NG jeszcze nie istnieją a Polska musi mieć na wczorach OPL. Niemcy wybrali MEADS bo mają Patrioty które do czasu wyprodukowania pierwszych nowych zestwów zapewniają OPL. Po drugie Niemcy mają swój udział w MEADS a to sa miejsca pracy dlatego wybrali własnie jego a nie Patriot NG. MEADS i Patriot NG to bardzo podobne zestawy OPL oparte na tej samej rakiecie a to ona daje możliwości bo radar czy sieciocentryczność będa miały podobne.

    1. rabarbarus

      Wołanie na puszczy. Oburzeni kukizowcy nie myślą, oni się oburzają!

    2. Tyberios

      Gimnazjalisto... jak na system który nie istnieje to MEADS przeszedł sporo testów włącznie z ostrym strzelaniem i jest gotowy do wprowadzenia, więc drogi gimnazjalisto może przedstawisz nam... jakie to testy systemu przeszedł Patriot NG? I bardzo drogi gimnazjalisto chciałbyś nam przedstawić w jaki sposób dwie a może tylko jedna bateria Patriotów starszej generacji ma nam zapewnić OPL... w skali CAŁEGO KRAJU?

    3. vvv

      ale "internetowe eksperty" wiedza swoje i co z tego ze to bedzie ta sama rakieta i ze niemcy wpakowali kupe kasy w MEADS i meads gwarantuje im duzy udział w projektowaniu systemu. oba systemy sa bardzo dobre ale patrioty bedziemy miec juz po 3 latach

  17. crisiss

    same szpece :)

  18. jacek

    możemy przecież przejąć trochę wycofywanych niemieckich Patriotów, nie ma się nad czym zastanawiać !!

  19. ppp

    Bardzo słuszny wybór. Zakładając, że Polska zakupi jednak Patrioty (niestety), w ilości deklarowanej (niewystarczającej), warto pomyśleć o dodatkowym rozwiązaniu i odkupieniu od Niemiec ich baterii Patriotów. Nasi decydenci, i tak mają głęboko polską rację stanu. Ciekawi mnie jedno. Kto i ile na decyzji Siemoniaka dostał w łapę, lub komu zapewniono jakieś stanowisko, po "wylocie" z rządu.

  20. kkj

    To było do przewidzenia, że Niemcy zdecydują się na ten system. Zwłoka była spowodowana chęcią wepchnięcia Polsce anachronicznych systemów Patriot. Tak więc każdy ma to na co zasłużył.

    1. Boczek

      "Zwłoka była spowodowana chęcią wepchnięcia..." Jeżeli dobrze rozumiem, to "kkj" w swojej firmie też czeka, aby potencjalni klienci odeszli do konkurencji, bo tak się robi najlepiej biznes. To musi być "New Economy à la III RP". Teoria może nie piękna, ale rzadko spotykana. Jestem przerażony aktualnym stanem Ojczyzny. Jeżeli dobrze pamiętam, to na "Ekonomii Socjalizmu" (czy jak to tam zwał) takich kwiatków nie było. Chyba, że uszło mojej uwadze, bo stałym bywalcem wykładów nie bylem.

  21. Pit12

    Źle że odpadł SAMP/T gdzie są dużo większe możliwości udziału europejskiego klienta w rozwoju technologii oraz produkcji podzespołów, jest to też system już jednak sprawdzony (i to w niełatwych warunkach bo w całodobowej służbie na morzu) a nadal bardzo nowoczesny i o dużych możliwościach rozwoju. MEADS jest na początku, testy to jedno, realne koszty wprowadzenia do linii i utrzymania to drugie. Niemcy mieli udział w rozwoju systemu więc bez sensu dla nich było by marnować włożony w ten system kapitał - większość obsługi mają JUŻ u siebie na miejscu. No i niemieckie koncerny również mają udział we francusko-włoskim SAMP/T wraz z jego uzupełnieniem o obronę krótkiego zasięgu opartą na niemieckich radarach i wydłużonych rakietach IRIS-T.

  22. 7 Machów

    Przyszłością OPL są systemy oparte na działach elektromagnetycznych ale co tam pewnie będziecie się śmiać. Tylko nie piszcie za 4 lata, że trzeba było kupić/ zaprojektować.

    1. Prędkość światła

      Przyszłość to działka laserowe, mniejsze i o znacznie większej mocy niż to co jest dostępne dziś.

  23. AnonimGall

    Wiem, że zaraz znajdą się oponenci,ale co tam. Skoro Niemcy podjęli decyzję o zakupie systemu MEADS, to odkupmy od nich po sensownej cenie wszystkie baterie Patriot jakie mają. Pozwoli to zaoszczędzić część środków i przeznaczyć je na cele modernizacyjne zestawów. Była już taka okazja, gdy Niemcy sprzedawali w imieniu USA dzierżawione od nich zestawy, było to 12 baterii z 96 wyrzutniami. Wtedy koszt oscylował 120-140 mln Euro za baterię wliczając w to modernizację do PAC-3, z połową resursu dla rakiet MIM-104E. Same rakiety mogłyby być w użycie do 2035r. Teraz nadarza się kolejna taka okazja, warto pomyśleć nad wydatkowaniem 6-7 mld złotych i szybkiego pozyskania sprzętu wysokiej klasy, choć może nie najnowszego, ale i nie gorszego niż inne tego typu. Pentagon ma już zgodę Kongresu na sprzedaż Polsce systemów Patriot, więc, teraz pozostaje kwestią otwartą, czy poczekamy na nowe zestawy, czy też kupimy używki i je systematycznie zmodernizujemy do poziomu jaki nam odpowiada.

  24. gugluk

    Ręce i nogi opadają. Czyli cała ta propaganda którą nas karmili to był kit ;( Jak bardzo ten reżym musi się skompromitować aby go wywalić na zbity pysk ? Co jeszcze jesteśmy w stanie im wybaczyć ?

    1. rabarbarus

      Ja nawet rozumiem, że ktoś uważa, że to kiepski rząd. Rozumiem, że można mieć inne poglądy polityczne i surowo oceniać dokonania (czy też brak dokonań) pani Kopacz, czy też pana Tuska. Co więcej, patrząc na wybryki, szczególnie koalicjanta, można nawet twierdzić, że to rząd szkodliwy, przestępczy, skorumpowany. Ale określenie "reżym" kompromituje nie tyle rząd, co komentującego.

  25. KrzysztofNY

    Bedziemy mieli 8 nowych bateri patriot , a od Niemiec mozna odkupic stare i rowniez je zmodernizowac. Radar 360 stopni AESA jest juz gotowy wiec nie jest zle

Reklama