Izrael zaatakował irański statek

7 kwietnia 2021, 10:12
Yaltam
Jednostka Yaltam/Fot. IDF
Reklama

Na Morzu Czerwonym, u wybrzeży Erytrei, zaatakowano statek handlowy MV Saviz, należący do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – poinformowała we wtorek saudyjska telewizja Al-Arabija, opierając się na źródłach. Izrael poinformował USA, że to jego siły stały za wtorkowym atakiem – podał w środę dziennik "New York Times". Doniesienia podały dalej w środę irańskie media państwowe.

Jak poinformował dziennik "NYT", powołując się na amerykańskie źródła rządowe, choć Izrael oficjalnie nie przyznał się do ataku, powiadomił o tym Waszyngton. Na dziennik powołała się także irańska telewizja państwowa, informując o ataku.

Według wcześniejszych doniesień agencji Tasnim, związanej ze Strażnikami Rewolucji, statek został zaatakowany za pomocą min przyczepionych do kadłuba. Saudyjskie media spekulowały, że dokonali tego izraelscy komandosi.

MV Saviz był od dawna przedmiotem kontrowersji i spekulacji. Choć formalnie jest zarejestrowany jako statek handlowy, od lat był zakotwiczony nieopodal cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Erytrei. Przez wywiad i ekspertów izraelskich uznawany był za bazę wywiadowczą i operacyjną dla sił Strażników Rewolucji. Irańskie media wcześniej podawały, że jednostka bierze udział w działaniach przeciw piratom.

Według raportu dziennika "Wall Street Journal" z połowy marca w ciągu kilku ostatnich lat Izrael przeprowadził co najmniej 12 ataków na irańskie statki zmierzające do Syrii. Transportowano nimi głównie ropę naftową. Izrael uważa, że zyski ze sprzedaży tego surowca mogą być przeznaczane na finansowanie ekstremistów na Bliskim Wschodzie.

Reklama
Reklama

Jak przypomina Reuters, siły izraelskie wielokrotnie atakowały też powiązaną z Iranem infrastrukturę wojskową w Syrii, nie zawsze publicznie to potwierdzając.

Jak podaje AP, izraelski atak jest kolejnym morskim uderzeniem w wymianie ciosów między Iranem i Izraelem. W marcu i lutym nieopodal wybrzeża Omanu zaatakowane zostały dwa izraelskie statki handlowe, zaś irańskie jednostki miały być atakowane dziesiątki razy w całym regionie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Reklama
Fanklub Daviena i GB
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:39

Dlatego nie lubię żydowskich zbrodniarzy. :D

GB
czwartek, 8 kwietnia 2021, 08:34

A dziś w nocy znów izraelskie lotnictwo zaatakowało obiekty koło Damaszku, zapewne irańskie. I jak zwykle nie mająca analoga zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL nie potrafiła odeprzeć ataku.

ja
piątek, 9 kwietnia 2021, 00:02

Dla nich chaos w Syrii to +. Nawet powrot ISIS i obcinaczy glow to radocha. Oby tylko sie walilo

trzcinq
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:06

Nie zintegrowana to raz. Dwa Rosyjska opl nie jest celem ataku a mając układ z izraelem nie reaguje. Przegrani to jak zawsze Syryjczycy.

GB
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:18

Zintegrowana to raz. O tym powiadomił opinię publiczną rosyjski generał mniej więcej na rok przed zestrzeleniem Ił-20. OPL nie musi być obiektem ataku, obiektem ataku z reguły jest jakiś cenny obiekt wojskowy lub cywilny, którego OPL, zwłaszcza zintegrowana, ma bronić. A że rosyjska OPL jest z reguły fatalnie zintegrowana to już pokazała wiele razy (np. gdy zestrzeliła samolot pasażerski nad Donbasem).

Polak
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:54

GB nie masz racji OPL jest nie zintegrowana Generał powiedział że zdało by się zintegrować

Jassm158
czwartek, 8 kwietnia 2021, 00:12

Ciekawe czy tylko uszkodził statek czy zaatopili???

mały-pływak
środa, 7 kwietnia 2021, 22:44

Po co nam kosztowna 'Orka'? Wystarczy kilku śmiałków z respiratorem w jednej i miną magnetyczną w drugiej ręce.

Gojan
środa, 7 kwietnia 2021, 19:00

Nie ulega wątpliwości, że wyczyn Izraela był aktem piractwa na morzu. Artykuł 3 Konwencji w sprawie przeciwdziałania bezprawnym czynom przeciwko bezpieczeństwu żeglugi morskiej z 10 marca 1988 r. stanowi, że: "1. Osoba popełnia przestępstwo, jeżeli bezprawnie i umyślnie: (c) niszczy statek albo powoduje uszkodzenie statku lub jego ładunku, jeżeli działanie to może zagrażać bezpiecznej żegludze tego statku, lub (d) umieszcza, lub powoduje umieszczenie na statku, za pomocą jakichkolwiek środków, urządzenia lub substancji, która może zniszczyć ten statek lub spowodować jego uszkodzenie lub znajdującego się na nim ładunku, powodując przez to zagrożenie lub możliwość zagrożenia dla bezpiecznej żeglugi tego statku".

prawnik
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:30

Niemieckie de facto okręty wojenne adaptowane ze statków handlowych uzbrojone i zakamuflowane, posługujące się banderami państw neutralnych też były niszczone podczas II WŚ przez piratów- aliantów ?

Davien
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:28

Tyle ze celem nie był statek a okręt wojenny Strazników Rewolucji, ot taka mała róznica. Ale jak Iran dokonywał aktów piractwa porywajac statki na wodach miedzynarodowych czy atakując tankowce to sie nawet nie zająknąłes.

Gojan
czwartek, 8 kwietnia 2021, 16:17

M/v Saviz jest zarejestrowany jako statek handlowy i ma prawo przebywać na wodach międzynarodowych. Gdyby inne kraje uzurpowały sobie, wzorem Izraela, prawo do subiektywnej oceny, czy dany statek handlowy zasługuje na traktowanie go zgodnie z prawem międzynarodowym, czy nie, i do wymierzania "sprawiedliwości" na własną rękę, na morzach i oceanach zanikłoby prawo do swobodnej żeglugi. Np. Turcja zablokowałaby swobodny przepływ przez Cieśniny Bosfor i Dardanele. Albo Chiny uznałyby Cieśninę Tajwańską za swe wody wewnętrzne. Albo Panama zablokowałaby przepływ statków i okrętów, należących do USA, przez Kanał Panamski. We wszystkich tych przypadkach USA straciłyby na tym, bo polegają w dużym stopniu na ekspozycji siły za pomocą okrętów wojennych i mają sporą flotę handlową pod obcymi banderami. Więc Davienku Stanom Zjednoczonym się to zwyczajnie nie kalkuluje. A jeśli chodzi o akcje Iranu - były one odwetem za wcześniejsze bezprawne zatrzymania irańskich statków, np. w Cieśninie Gibraltarskiej. Te retorsje Iranu okazały się zresztą skuteczne, bo sąd w Gibraltarze zwolnił szybko irański statek, po aresztowaniu brytyjskiego statku przez Iran. Zresztą Stany Zjednoczone doskonale wiedzą, że Izrael postąpił po piracku, bo same się odżegnały od tej akcji (choć pewnie wsparły go po cichu) i mają dużo do stracenia na tym. Tak, że bezkrytycznie proizraelskie i proamerykańskie myślenie ma krótkie nogi. Jeśli chodzi o mnie, to nie wypowiadam się też zwykle nt. pirackich nalotów Izraela na Syrię, choć są one niesprowokowane. Pozwolę sobie też wyrazić wątpliwości, co do prawdziwości izraelskiej narracji o tym kto jest terrorystą. Gdyż, na przykładzie fałszywych oskarżeń organizacji i polityków żydowskich o współudział Polaków w holokauście, w celu wyciśnięcia z Polski setek miliardów USD haraczu, śmiem twierdzić, że ich oskarżenia wobec Iranu są również wyssane z palca.

Herr Wolf
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:16

Kiedy

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:02

To, że ktoś weźmie się za "Saviza" który stał sobie na kotwicy i "zupełnie nic dla Strażników Rewolucji nie robił" było do przewidzenia. Pytanie było tylko kiedy.

trzcinq
czwartek, 8 kwietnia 2021, 09:51

Prawo zostało złamane. Gdyby to Rosjanie zrobili lub Chińczycy to byłby ogólnoświatowy lament. Niestety zarówno Izrael jak i USA mają jak to ja nazywam status "legalnego terrorysty" Stoją ponad prawem a świat milczy kupiony lub i zmanipulowany. Zresztą mając kontrolę nad organizacjami miedzynarodowym, ustalając prawo oczywiście dla siebie łaskawe są ponad wszystkim. Są to państwa groźniejsze niż Chiny czy Rosja choć jak najbardziej można je wszystkie wrzucić do jednego worka. Imperializm tych państw jest niebezpieczny dla nas wszystkich (Amerykanie otwarcie roszczącą sobie prawo do bycia światowym przywódcą) a przecież nikt nie ma prawa narzucać własnej woli innym suwerennym państwom. Samostanowienie jest dla nich pojęciem obcym. Izraelczycy którzy sami doświadczyli okrucieństw holocaustu zgotowanego im przez NIEMCÓW (bo naziści to przecież nie marsjanie) obecnie serwują go Palestyńczykom a świat zachodniej demokracji milczy. Wraz z USA powinni przeprosić za swój antypolonizm bardziej nawet niż my za swój jednostkowy zresztą antysemityzm. UE to nic innego jak ZSRR w wydaniu nowej "lepszej" lewicy pod przewodnictwem Francji i Niemiec z czego UK nie chciała brać udziału. W końcu świat zauważył wzrost potęgi Chin które głośno zaczęły podnosić głowę i to zaniepokoiło "hegemona" bo chodzi o jego pozycje. Na Bliskim wschodzie wszystko pod kontrolą aczkolwiek Rosja, Iran i Turcja troszkę sytuację skomplikowały do czego doprowadziła nieudolna polityka USA wzgledem regionu. Jednym słowem mamy dwie linie "frontu" które odbiją się czkawką na całym świecie i oby na tym się skończyło pasmo klęski. Ukraina. Krym i Donbas jest stracony dla Ukrainy i to rozumieją wszyscy prócz Ukrainy może ale głośno o tym się nie mówi bo niewygodne. Rosja to agresor ale takie są fakty, Krymu ni Donbasu Ukraina nie odzyska. My wplatując się w konflikt między wielkimi tego świata możemy stać się kolejnym polem rozgrywek militarnych między nimi a więc stracić możemy najwięcej. Po co nam to to nie wiem ale język mamy za długi i zbyt cięty. Co nas może uratować? Silna armia tak by nie opłacało się nas ruszać oraz fakt że jesteśmy połączeni gospodarczo i o ironio losu politycznie z zachodnią Europą. Szansa więc jest by uniknąć najgorszego. Fakt stacjonowania wojsk amerykańskich to gwarancja niczego. Płacenie im za to kosztem rozwoju rodzimych SZ to policzek dla żołnierza Polskiego, zresztą zbyt mało ich a to czy staną do obrony to kwestia dyskusyjna. Podobnie zresztą sprawa ma się z naszą przynależnośią do NATO. Budować tylko na tym nasze bezpieczeństwo to błąd. Historia historia historia sie kłania.

simply clever
środa, 7 kwietnia 2021, 18:49

Na miejscu Iranu dpisałbym do umowy z Chinami, że marynarka handlowa Iranu może pływać pod chińską banderą i nazwą statku, bez odprowadzania opłat do chinskiego budżetu. Chiny dzięki temu będą miały pewniejsze dostawy ropy, a napaść na irański statek, będzie atakiem na chiński statek handlowy. Z kolei na miejscu Izraela atak przeprowadziłbym pod szyldem jakiejś sunnickiej organizacji - tylko najpierw jakąś sunnicką jednostkę trzeba by przeszkolić, by uwiarygodnić taką możliwość. Tu akurat mamy do czynienia z przypadkiem, kiedy Izrael, mając informację na temat mających za chwilę się toczyć rozmowach pokojowych USA z Iranem, na siłę próbuje jeszcze sprowokować wojnę Izraela z Iranem, by wciągnąć w nią USA - po umowie Iranu z Chinami, w tej chwili wydaję się to mało prawdopodobne.

Hektor
środa, 7 kwietnia 2021, 17:10

Będę powtarzał do znudzenia. Skoro podobno (wiadomo że nieprawda) nie stać Polski na marynarkę wojenną z prawdziwego zdarzenia, to powinniśmy iść w stronę morskich działań nieregularnych. Trzeba wyszkolić jak najwięcej morskich komandosów. Żaden jednostka potencjalnego przeciwnika nie powinna być bezpieczna w porcie.

Nowy
środa, 7 kwietnia 2021, 16:53

Jeszcze ktoś ma wątpliwości kto jest największym awanturnikiem na bliskim wschodzie ? czemu nikt nie nałoży embarga na Izrael???

Manfred
czwartek, 8 kwietnia 2021, 00:48

To nie był zwykły cywilny statek tylko należał do irańskich oddziałów których jednym z celów jest zniszczenie Izraela.

Wojciech
środa, 7 kwietnia 2021, 21:16

Z 2 powodów. Mają znakomitą służbę zagraniczną i znakomitego Goliata za plecami w postaci USA. Polska też by nie klęczała przed Izraelem gdyby nie USA.

ciekawy
środa, 7 kwietnia 2021, 20:36

Widocznie nikt nie podziela twojego zdania.

trzcinq
środa, 7 kwietnia 2021, 16:19

Zaatakowali a jak przyjdzie do otwartej wojny to rąk amerykańskich żołnierzy użyją. To jest dopiero majstersztyk!

Bobol
środa, 7 kwietnia 2021, 19:44

Toż to tylko USA wszystko robi??A co było z 2 wojną światową? ??

Patrz poniżej
środa, 7 kwietnia 2021, 15:59

Odezwała się ruska V kolumna: R, Ech, xyz,

trzcinq
środa, 7 kwietnia 2021, 21:53

Demokracja kończy się wtedy kiedy nie przyznaje się im racji co

czwartek, 8 kwietnia 2021, 08:44

Przerost demokracji prowadzi do anarchii.

czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:35

Na pewno do niczego dobrego

Ech
środa, 7 kwietnia 2021, 15:21

Embardgo na IZrael za posiadanie Broni Atomowej (nielegalnie)

Davien
środa, 7 kwietnia 2021, 22:38

Raczej na Rosje która broń jadrową ukradła.

Herr Wolf
czwartek, 8 kwietnia 2021, 08:23

Komu ukradla? Skąd USA ma broń A?!

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:04

USA sobie sama zrobiła. Ruscy ją stamtąd ukradli przy pomocy usłużnego lewactwa.

Herr Wolf
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:17

Sama a kiedy i kto to stworzył?!

Ech
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:09

Np Opeihaarmer (szef programu atomwego Usa) uwazal ze jest ZSRR tez bedzie mialo bron atomowa da to Pokoj. Bo rownowaga powoduje brak wojny a przewaga jednej strony powoduje konfikt.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:42

I co z tego, że powiedział? Ruscy drapali się w głowy myśląc jak zrobić bombę atomową i zanimby sami wymyślili, wydrapaliby z głów wszystkie małe upierdliwe zwierzątka. Amerykańskie lewactwo oszczędziło biednym gryzącym zwierzątkom tego paskudnego losu.

xyz
środa, 7 kwietnia 2021, 14:20

Izrael nie dość, że jest państwem okupacyjnym, to jeszcze jednocześnie jest najbardziej agresywnym państwem w regionie bliskiego wschodu. A co gorsza "zachód" to popiera .. więc mogą sobie atakować i zabijać kogo chcą i gdzie chcą bez żadnych konsekwencji. Straszne .. !

AA
środa, 7 kwietnia 2021, 14:12

Terroryzm państwowy to wizytówka Izraela i Rosji

R
środa, 7 kwietnia 2021, 13:00

Zaraz wpadnie Dawienek i bedzie usprawiedliwial Izrael i US.

bubuś
środa, 7 kwietnia 2021, 18:53

Ale póki co to Premier Netanyahu do Moskwy jeździł uzgadniać kolejne kroki, więc biorąc pod uwagę powściągliwość USA i Chin, wygląda to na samodzielny krok Izraela lub uzgodniony z Rosją i Turcją ( w to wątpię).

Jacek
środa, 7 kwietnia 2021, 14:02

A co z tym wspólnego ma USA R(osjo)?

Piotr
środa, 7 kwietnia 2021, 17:01

Jak to co??? Dają parasol ochronny swemu ratlerkowi, żeby ten mógł do woli szerzyć akty zamachów we wszystkich państwach regionu. Zapewne dywersanci Izraela korzystali tez z bazy USA w Dżibuti.

Davien
środa, 7 kwietnia 2021, 22:39

N popatrz jak na razie to Iran dokonuje zamachó i wspiera terrorystów tak samo jak twoja Rosja.

czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:49

Serio? A ten atak to nie był przypadkiem akt piractwa? Terroryzm w czystej postaci.

Davien
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:20

Jak co to akt wojny bo atak na rządowy "statek" iranu a w realu na zamaskowany okret wojenny Strazników rewolucji.

Sarmata
czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:00

I napisales to pod artykułem o zamachu terrorystycznym dokonanym przez Izrael na handlowy statek?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:52

"Saviz" to to był mniej więcej taki sam handlowy statek, jak "Altmark" albo "Rio de Janeiro" kiedyś. Dziwne jest tylko, że zajęto się nim tak późno.

dune
środa, 7 kwietnia 2021, 14:55

Ano to, że to USA żyruje w ważnych instytucjach międzynarodowych takie działania Izraela i umożliwia mu wymykanie się presji międzynarodowej.

OTTON
środa, 7 kwietnia 2021, 12:45

Irańczycy mają problem z Żydowskim sąsiadem. Oj będzie im ciężko, mam nadzieję, że się nie poddadzą.

lolek
środa, 7 kwietnia 2021, 17:04

Dobrze napisane. Bo sąsiad żaden, chyba że poprzez Syrię, Irak i Jordanię ale jak życie pokazuje Izrael atakuje nawet w Iranie jakby był w granicy Iranu. Oczywiście tu pomoc logistyczna USA jest niebywała. Mają nielegalne bazy w Syrii i Iraku to i udzielają wsparcia.

Koba
środa, 7 kwietnia 2021, 15:03

Z tym "sąsiadem", to lekka przesada. 1000km - rozdzieleni Syrią i Irakiem lub Jordanią i Irakiem. Ta jak dla Polski Wielka Brytania lub Grecja.

trzcinq
środa, 7 kwietnia 2021, 16:23

Syria i Irak to nie przeszkoda i co to jest 1000 km

Davien
środa, 7 kwietnia 2021, 22:39

Dla Izraela żadna, dla Iranu gigantyczna.

czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:52

Właśnie okazało się jakim gigantem na glinianych nogach jest Izrael, nie stać go na zapłacenie za dostarczone szczepionki i dlatego nie dostał nowych. Jak się wydaje to całkiem możliwe że oznacza to początek końca tworu zwanego Izraelem.

Herr Wolf
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:19

Dlatego nas kasują 447

Prawda
środa, 7 kwietnia 2021, 13:37

Jak się nie poddadzą to skończy się to wojna atomowa w regionie a przez to oberwie europa i Polska. Wiec lepiej by bylo jak by się dogadalii

y
środa, 7 kwietnia 2021, 13:34

Taki trochę daleki sąsiad... Jakby się sami bliżej nie pchali nie pchali, to by po łapkach nie dostali...

trzcinq
środa, 7 kwietnia 2021, 16:24

Terminologia Izraela i USA> jedni mogą a drudzy nie mogą<

Tweets Defence24