Reklama

Siły zbrojne

Malta otrzyma irlandzki patrolowiec. Wsparcie dla zwalczania przemytu ludzi

„LÉ Aoife” – fot. Irish Defence Forces
„LÉ Aoife” – fot. Irish Defence Forces

Irlandia zaproponowała Malcie przekazanie niedawno wycofanego z linii, pełnomorskiego okrętu patrolowego „LÉ Aoife”.

Pomoc dla Malty jest efektem nieformalnej rozmowy, jaką przeprowadził irlandzki szef resortu obrony Simon Coveney z maltańskim ministrem spraw wewnętrznych i narodowego bezpieczeństwa Carmelo Abelą w czasie ostatniego spotkania ministrów obrony krajów Unii Europejskiej na Łotwie.

Przekazany okręt ma pomóc w patrolowaniu Morza Śródziemnego i przeciwdziałaniu zorganizowanemu przerzutowi ludzi z północnej Afryki do Europy. Wsparcie ma polegać nie tylko na dostarczeniu patrolowca, ale również na wyszkoleniu w Irlandii maltańskiej załogi.

„LÉ Aoife” to pełnomorski okręt patrolowy o wyporności 1019,5 t, długości 56,2 m i szerokości 10,5 m. Będzie to więc największa jednostka eskadry morskiej sił zbrojnych Malty. „LÉ Aoife” został wprowadzony do linii 29 listopada 1979 r. i wycofany ze służby 31 stycznia br. Co ciekawe patrolowiec był już z wizytą na Malcie w 2007 r.

W czasie służby w irlandzkiej marynarce wojennej okręt przepłynął w sumie 600 000 Mm. W międzyczasie dokonano ponad 4700 inspekcji na pokładach innych jednostek pływających oraz zatrzymano ponad 440 jednostek rybackich.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Kilo

    @ patriota - ale on ma zapobiegać przemytowi ludzi, a nie go wspierać. Do odławiania pozostałości po nieudanych przemytach są jednostki ratownicze (typu "Piast" na przykład jak już o baliach mówimy :) ), to chyba nie ta klasa? Poza tym zgadzam się z Tobą, niestety (niestety nie dlatego, że z Tobą :) tylko dlatego, że rzeczywiście tak stary okręt mimo wszystko byłby w MW krokiem modernizacyjnym).

  2. patriota

    Szkoda, że być może trafi na Maltę, gdzie mają duże wątpliwości, czy tak wiekowa jednostka będzie im w ogóle przydatna (brak zaplecza socjalnego i medycznego dla imigrantów). Mógł trafić jako darowizna do polskiej marynarki. Byłby wreszcie znaczący postęp w modernizacji...

    1. printer

      Malta ma podobnej wielkosci jednistke Diciioti class i mie ma zadnego problemu, a porty i instalacje portowe przystosowane do obslugi duzych jedbostek Royal Navy (jako byle panatwo polegle koronie Bryt./ex baza Royal Navy). I przekazanie patrolowca to inicjstywa angielska. A poza tym Malta jest b. bogatym panstwem gdzie maja swoje domy letniskowe politycy, buisnesmeni i inni mozni z calego swiata.

  3. czu

    Patriota - smutne co mòwisz ale prawdziwe.

Reklama