Reklama

Siły zbrojne

Malezja zainteresowana leasingiem Gripenów?

Czeskie Gripeny od września będą odpowiadać za ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich - fot. Łukasz Pacholski
Czeskie Gripeny od września będą odpowiadać za ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich - fot. Łukasz Pacholski

24 września br. poinformowano, że władze Malezji rozważają i analizują przyjęcie oferty koncernu Saab, dotyczącej leasingu wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39C/D Gripen.Krok ten jest elementem kampanii marketingowej, mającej na celu zwycięstwo w przetargu na wielozadaniowy samolot bojowy MRCA. Władze chcą zastąpić nową konstrukcją obecnie eksploatowane samoloty MiG-29 - wedle ocen, największe szanse daje się ofercie rosyjskiej (kolejne Su-30MKM) oraz amerykańskiej (Boeing F/A-18E/F Super Hornet). I tu zaczynają się schody.

Wedle ocen, obie oferty są tak drogie, że funduszy wystarczy jedynie na dwanaście, a nie osiemnaście maszyn. W tym momencie otwiera się furtka dla tańszego Gripena, a dodatkowo w opcji leasingu. Ta forma pozwoli na wyekwipowanie całego dywizjonu, a jednocześnie pozwoli na opcję pierwokupu z opcją na wymianę na opracowywaną obecnie wersję JAS-39E/F Gripen-NG. Dodatkowo, Malezja nie byłaby pierwszym użytkownikiem szwedzkich maszyn, bowiem Tajlandia eksploatuje już sześć takich samolotów i oczekuje na dostawy kolejnej szóstki.

Co ważne, część źródeł sugeruje, że po analizie ofert przesłanych przez producentów, wojsko zrezygnowało z chęci zakupu Gripena z powodu zbyt małego zasięgu oraz udźwigu. Głównymi rywalami są Su-30MKM (już eksploatowane w Malezji) oraz F/A-18E/F Super Hornet (Malezja eksploatuje obecnie osiem maszyn w wersji F/A-18D Hornet).

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama