Reklama

Siły zbrojne

Łotwa ma już czwarty katamaran typu Skrunda

  • Fot. Energa
    Fot. Energa

Kolejną, czwarty już jednostkę typu Skrunda przekazano 24 lipca łotewskiej marynarce. Jest to przedostatni katamaran tego typu z zamówionej serii. Nosi on nazwę własną Jelgava.Skrunda to jednostki patrolowe w układzie konstrukcyjnym SWATH (Small Waterplane Area Twin Hull), czyli katamaranu na podwodnych pływakach. Prototypowa Skrunda podniosła banderę wojenną 18 kwietnia 2011 roku. Ostatni z pięciu zamówionych przez Łotyszy patrolowców ma być gotowy w lutym 2014 roku.

 Czytaj też - katamaran typu Skrunda w Gdyni

Jelgava, podobnie jak trzej poprzednicy, powstał w miejscowej stoczni Rigas Kugu Buvetava we współpracy z niemiecką stocznią Abeking & Rasmussen, który specjalizuje się w jednostkach tego typu. Klasa Skrunda to 25m katamarany osiągające prędkość 20 węzłów i zasięg sięgający 1000 mil morskich. Łączna wartość kontraktu na 5 łotewskich patrolowców tego typu to 39 milionów łotewskich łatów (LVL) czyli równowartość około 75 milionów dolarów.

W czerwcu tego roku jedna z jednostek tego typu brała udział w paradzie z okazji Dni Morza i zawinęła do gdyńskiego portu.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama