Reklama

Siły zbrojne

Łotwa kupuje pociski przeciwokrętowe

Fot. Kongsberg
Fot. Kongsberg

Rząd Łotwy zatwierdził zakup naziemnych systemów przeciwokrętowych NSM, których dostawy rozpoczną się w 2025 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zgoda na zakup przez Łotwę systemu przeciwokrętowego NSM w wariancie lądowym przez amerykański Departament Stanu została wydana na początku maja. Łotwa wystąpiła o zezwolenie na zakup nie tylko samych pocisków czy wyrzutni, ale także pojazdów bazowych, sprzętu do ich integracji, sprzętu załadowczego, pakietów szkoleniowych oraz logistycznych. Oprócz tego USA wspomoże Łotwę w zakupie tego systemu oraz szkoleniu łotewskich żołnierzy z jego obsługi. Tym samym Łotwa dołącza do europejskich użytkowników NSM jak choćby Polska, Niemcy, Holandia, Rumunia, Wielka Brytania czy Hiszpania.

„Te systemy rakiet przeciwokrętowych wzniosą zdolności obronne naszej armii na nowy poziom. Otrzymamy większą siłę ognia i zasięg trafienia w cele. Systemy te znacznie wzmocnią naszą obronę wybrzeża" – podkreśliła minister obrony Ināra Mūrniece.

Reklama

Czytaj też

NSM to rakietowy system przeciwokrętowy opracowany przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace. Efektor naprowadzany jest za pomocą nawigacji inercyjnej i satelitarnej (INS/GPS), połączonej z systemem naprowadzania termowizyjnego działającym w ostatniej fazie lotu. Zasięg rażenia celów za pomocą tego systemu, także w wersji naziemnej określa się na 185-200 km. Pocisk zbudowany jest w technologii zredukowanej skutecznej powierzchni odbicia fal radarowych popularnie określanej mianem "stealth". Obecnie prowadzone są prace nad zwiększeniem zasięgu rażenia rakiety. Jego powietrzną wersją opracowaną dla myśliwców wielozadaniowych jest pocisk JSM, możliwy do odpalenia m.in. z F-35. Obecnie systemy te są używane m.in. przez USA, Polskę, Wielką Brytanię, Australię czy Indonezję.

Czytaj też

Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. poorpoora

    USA wyraza zgode na to zeby Lotwa kupila norweskie pociski? Skad komus na Lotwie przyszlo do glowy zeby pytac USA o to?

    1. Davien3

      Moze dlatego że kupuja wariant ladowy opracowany tez przez Raytheona?

    2. majorkom

      W norweskich rakietach jest bardzo dużo amerykańskiej technologii. Dlatego Amerykanie muszą się zgodzić na sprzedaż rakiet produkowanych przez Norwegię.

    3. xdx

      @poorpoora a jak to jest że na zakup przez Polskę AIM-9X Niemcy udzielają zgody eksportowej? Albo jak to jest iż marynarka wojenna zakupuje RBS a Niemcy wydają zgodę - i nawet je dostarczają? Dzięki takim zagraniom PiS dalej mógł opowiadać o niedobrych Niemcach co chcą upadku Polski no i oczywiście można było twierdzić iż z Niemcami nie handlują lol Weź przejrzyj sobie ogólnie dostępne informacje o eksporcie i imporcie uzbrojenia UN , czasem są szopki bo jeden kraj nie ujawnia ale za to drugi ujawnia - np Ukraina ujawnia import w ten sposób możesz sprawdzić ile uzbrojenia i z jakiego kraju otrzymali. Z tym że to dobrowolne informacje czyli nie zawsze są pełne i jak mówię - nie wszyscy je podają.